Výber dlažby do exteriéru nemusí byť vždy jednoduchý, pretože do úvahy vstupuje množstvo faktorov, ktoré je potrebné zvážiť. Pri exteriérovej dlažbe totiž zďaleka nie je dôležitý len vzhľad, ale taktiež jej úžitkové vlastnosti. Od nich potom závisí najmä úroveň potrebnej údržby a možnosti využitia na konkrétnych miestach. Vysvetlíme, prečo pri výbere zohľadniť aj protišmykovosť dlažby. 

Ideálna dlažba má byť predovšetkým bezpečná

Ak by sme sa spýtali náhodne vybranej vzorky ľudí na to, ako by mala vyzerať ideálna dlažba, predpokladáme, že väčšina odpovedí sa bude týkať vzhľadu a čo najväčšej odolnosti voči poškodeniu. Popri odolnosti a dizajne sa však pri výbere dlažby často zabúda na jej bezpečnosť. V praxi preto nie je ničím výnimočným, ak si zákazník na novú terasu síce vyberie dlažbu presne podľa svojich predstáv, no už po prvom spŕchnutí zistí, že jeho vytúžená dlažba sa razom zmenila na nebezpečné klzisko.význame protišmykovosti preto rozhodne nepochybujte. 

Dlažbu vyberajte vždy s ohľadom aj na to, že kde a ako ju budete využívať. Samotná protišmykovosť pritom nie je dôležitá len v prípade nekrytej terasy alebo pochôdznych plôch na záhradách a v parkoch. 

Oplatí sa na ňu myslieť aj pri vytváraní dláždených chodníkov, schodov či špeciálne v okolí bazénov i iných vodných plôch. 

Protišmyková dlažba nech už je z akéhokoľvek materiálu, je riešením, ako zabrániť úrazom a dosiahnuť, že spevnené plochy budú naozaj bezpečné. Platí však, že nie každá dlažba je protišmyková rovnakým spôsobom a aj v tomto smere môžu byť rozdiely celkom zásadné. 

 protišmyková dlažba

 

Rôzne materiály aj rôzne normy protišmykovosti

Ak sa práve nachádzate vo fáze výberu toho správneho materiálu na vyhotovenie dlažby, určite vám nemusíme pripomínať pestrosť ponuky. Jednotlivé materiály sa pritom svojimi vlastnosťami od seba značne odlišujú. Rozdielne sú nielen z pohľadu nárokov na starostlivosť a predpokladanej životnosti, no takisto sa na ne vzťahujú aj odlišné normy. 

Pre lepšiu predstavu rovno uveďme hneď niekoľko príkladov. Ak sa ešte len rozhliadate po dostupných možnostiach a narazíte na keramickú dlažbu, jej protišmykovosť býva vyjadrená písmenom R a číselnou hodnotou, s tým, že existuje presne päť stupňov protišmykovosti (od R9 po R13). Napríklad, na zastrešenú terasu sa odporúča vybrať dlažbu s označením R10. 

Na porovnanie, pri betónovej dlažbe s drsným povrchom je situácia celkom odlišná. Okrem toho, že samotný betón je oproti keramike odolnejším materiálom, v prípade odolnosti proti šmyku/pošmyknutiu sa postupuje v súlade s normou STN EN 1338 resp. STN EN 1339. Pri výbere betónovej dlažby preto stupne protišmykovosti v technickom liste nehľadajte. Betónová dlažba, ktorá je vyrobená v súlade s vyššie uvedenými normami, je protišmyková. Samozrejme platí, že čím je povrch betónovej dlažby drsnejší, tým je zabezpečená lepšia protišmykovosť. 

protišmyková dlažba

Bez ohľadu na to, ktorú dlažbu si z našej ponuky vyberiete, môžete počítať s tým, že aj po vytrvalých dažďoch budú vaše chodníky či terasa stále bezpečné. Pre stálu bezpečnosť povrchu dlažby je však potrebné dbať aj na pravidelnú údržbu, pretože vplyvom poveternostných podmienok môžu do povrchových vrstiev vnikať rôzne nečistoty. Povrch dlažby môžete proti znečisteniu ochrániť, ale opatrenia vykonajte čo najskôr po zabudovaní dlažby. V prípade zvýšených nárokov na jednoduchšiu údržbu, čistenie a ochranu povrchu betónových dlažieb a platní odporúčame povrch ihneď po pokládke ošetriť povrchovým náterom – impregnáciou. Naimpregnovaný povrch odpudzuje vodu, resp. znižuje schopnosť vnikať do konštrukcie. Uzatvára transportné kapiláry v materiáli, ale zároveň prepúšťa molekuly vodných pár (vlhkosti) z konštrukcie von. Táto impregnácia je iba povrchovou záležitosťou, ktorá podlieha oteru a poveternostným vplyvom v priebehu užívania dláždenej plochy. Po určitej dobe ju môžete však obnoviť. Je to spravidla po 2 až 3 rokoch.

aplikácia povrchovej impregnácie

Mimochodom, protišmykovosť nie je dôležitá iba pre chodcov. Výnimkou totiž nie je ani dlažba s vyššou nosnosťou, ktorá slúži najmä na realizáciu pojazdných plôch. Vďaka betónovej dlažbe môžete ľahko vytvoriť parkovisko, na ktorom rozhodne nebude šmykľavo. 

Betón a jeho protišmykové vlastnosti sú preto ďalším z dôvodov, vďaka ktorým je tento materiál mimoriadne vhodný na realizáciu spevnených plôch v okolí rodinných domov, obytných komplexov, parkovacích plôch a tiež v mestskej zástavbe.  

protišmyková dlažba