15 februára, 2023

Vonkajšia dlažba: všetko, čo potrebujete vedieť pre výber estetického a funkčného riešenia

Základom spevnených exteriérových plôch je v mnohých prípadoch práve vonkajšia dlažba. Nemala by však byť iba vizuálne atraktívna, ale veľmi dôležitá je aj jej funkčnosť a odolnosť. Uvedené platí bez ohľadu na to, či potrebujete dlažbu na terasu, vytvorenie chodníka okolo domu, budovanie parkovacích miest či realizáciu veľkých projektov s vydláždenými pochôdznymi plochami. Pripravili sme pre vás kompletného sprievodcu, aby ste sa zorientovali v ponuke a vybrali si vonkajšiu dlažbu, ktorá do bodky naplní vaše očakávania. 

Stojíte pred otázkou, ako si vybrať vonkajšiu dlažbu? Výber exteriérovej dlažby ovplyvňuje množstvo faktorov a pri tomto procese by ste sa nemali nechať viesť iba dizajnom. Pochopiteľne, dlažba sa musí páčiť predovšetkým vám a zapadať do celkového architektonického riešenia, no skôr ako urobíte definitívne rozhodnutie, mali by ste zobrať do úvahy jej materiálové a úžitkové vlastnosti, ako je napríklad povrchová úprava, odolnosť, protišmykovosť, mrazuvzdornosť, spôsob pokládky a v neposlednom rade aj nároky na údržbu. Nemenej podstatné je, kde napokon bude dlažba umiestnená. Je totiž rozdiel vyberať exteriérovú dlažbu na terasu, do okolia bazénu či na tvorbu chodníkov. 

 

Výber vonkajšej dlažby podľa účelu použitia

Kým sa zameriame na vlastnosti jednotlivých materiálov a porovnáme ich, pozrime sa na výber exteriérovej dlažby z pohľadu účelu použitia. Zodpovedaním tejto otázky totiž získate aspoň približnú predstavu, čo by ste od vonkajšej dlažby mali očakávať a zároveň, čo pri výbere určite nezanedbať. 

 

Dlažba na tvorbu chodníkov

Exteriérová dlažba sa veľmi často používa na tvorbu rôznych chodníkov. Môže ísť o chodníky v okolí domov, chalúp, na záhrade, v parku či akomkoľvek pozemku. Ak ide o chodník určený pre peších, hovoríme o tzv. pochôdznych spevnených plochách, ktorých hlavnou funkciou je zabezpečenie pohodlného pešieho presunu. Aká by mala byť ideálna dlažba na tvorbu chodníka? Pri takomto účele použitia je vhodná dlažba s hrúbkou od 40 mm. Predovšetkým by mala vynikať odolnosťou, dlhou životnosťou a tiež jednoduchou údržbou. 

Chodníčky môžete vytvoriť na veľa rôznych spôsobov, od rovných až po oblé, vždy záleží od konkrétnych podmienok, rozpočtu a napokon aj od charakteru, aký chceme chodníku dodať. Z pohľadu materiálov je pritom výber naozaj pestrý. Staviť môžete nielen na klasickú zámkovú dlažbu z betónu, ale napríklad aj na veľkoformátovú betónovú dlažbu, keramickú dlažbu, pálenú hlinu či dokonca drevoplastový kompozit. 

Bella Piccola senso, dolomite 

 

 

Villa Nobile antico, giallo 

 

Dlažba na terasu by mala kontrastovať s fasádou

Popri chodníkovej dlažbe bude pri dlažbe a platniach na terasu okrem funkčnosti prichádzať do popredia aj celkový dizajn a spracovanie, pretože všetky spevnené plochy okolo domu by mali spolu vhodne zapadať do celkového konceptu. Napokon, terasa je miesto odpočinku, stretnutí s rodinou či priateľmi a preto by mala pôsobiť aj reprezentatívne. Čo sa týka dizajnu dlažby na terasu, veľa ľudí sa rozhoduje podľa sfarbenia fasády tak, aby bol vytvorený príjemný kontrast. Výber je v tomto smere skutočne široký a vybrať si môžete povrch prakticky akéhokoľvek sfarbenia. Ako je to ale s ponukou materiálov? 

Na nedostatok možností sa opäť nemožno sťažovať a hoci práve dizajn bude patriť medzi to najdôležitejšie, netreba zabúdať na to, že aj dlažba na terase bude počas svojej životnosti odolávať znečisteniu, vplyvom počasia a tiež si bude vyžadovať aj údržbu. Nuž a aj obyčajná grilovačka môže dať vašej dlažbe poriadne zabrať, najmä ak na nej zostanú mastné škvrny od jedla. A medzi akými materiálmi máte na výber? Vrchné priečky obľúbenosti patria betónovej dlažbe, ktorá vyniká mimoriadnou odolnosťou, nasleduje kamenná dlažba, gresová dlažba, travertín, drevené obklady a tiež drevoplastové dosky. Pri výbere si ale dajte vždy zvlášť pozor na to, aby bola dlažba skutočne určená pre exteriér. 

Ravena naturo, latte

 

Dlažba do okolia bazénu

Mať krásny bazén samozrejme nestačí a aby ste si ho mohli poriadne užiť, treba upraviť aj jeho najbližšie okolie. Na zušľachtenie okolia bazénov je možné využiť rôzne druhy dlažieb a obkladových materiálov. Aká by mala byť dlažba v okolí bazéna? V prvom rade musí byť bezpečná, aby už po pár chvíľach odkedy sa začnete kúpať, nepremenila na nebezpečné klzisko. V druhom rade netreba zabúdať na trvácnosť samotnej dlažby a jej odolnosť voči vode spolu s nízkou nasiakavosťou. No a do tretice, dlažba okolo bazéna by mala byť z vizuálneho hľadiska tou pomyselnou čerešničkou na torte, ktorá vám chvíle pri bazéne maximálne spríjemní. 

Do okolia bazénov sa výborne hodí veľkoformátová betónová dlažba vytvárajúca malý počet škár a s povrchom s nízkou nasiakavosťou a protišmykovou úpravou. Veľmi dobre obstojí ale aj gresová dlažba a kamenná dlažba. O niečo menej vhodnou voľbou je prírodné drevo, pri ktorom je potrebné počítať s pravidelnou údržbou a potenciálne aj kratšou životnosťou. 

Granada naturo, dolomite

 

Dlažba do komerčných objektov

Dlažba je prirodzenou súčasťou okolia nákupných centier, mestských oddychových zón či dokonca aj mnohých priemyselných prevádzok. V tomto prípade sú nároky kladené predovšetkým na vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu, keďže takáto dlažba je často vystavovaná extra veľkej záťaži. Na to treba myslieť nielen pri pokládke a príprave podkladových vrstiev, ale aj pri výbere samotného materiálu. Výhodou je tiež, ak je možné v prípade potreby dlažbu lokálne opraviť pri vzniku poškodenia bez toho, aby boli potrebné výkopové práce či iné rozsiahle úpravy. 

Z tohto pohľadu preto možno odporučiť predovšetkým betónovú dlažbu, ktorá spĺňa aj tie najvyššie nároky z pohľad odolnosti, životnosti a údržby. Zároveň sa tento typ dlažby dá veľmi dobre skombinovať s inými materiálmi, napríklad obkladovými dlaždicami priamo na objekte. V prípade komerčných objektov je stále veľmi obľúbená aj zámková dlažba, s ktorou je možné vybudovať nielen pochôdzne, ale aj pojazdné plochy. 

 

Dlažba na tvorbu parkovacích miest a príjazdových ciest

Pri výbere dlažby na tvorbu parkovania alebo príjazdovej cesty platí, že to najdôležitejšie sú úžitkové vlastnosti a jednoduchá údržba. Okrem toho ale treba pamätať aj na správny spôsob pokládky s ohľadom na očakávanú záťaž, čo v praxi znamená dodržanie odporúčaných postupov pre vybudovanie podkladových vrstiev, ale aj použitie dlažby s adekvátnou nosnosťou. Dlažby s hrúbkou od 80 mm sú vhodné už aj pod nákladné autá s nosnosťou nad 3,5 tony.

Po dôkladnom zhodnotení očakávanej prevádzky (parkovanie, prejazdy, typy vozidiel, frekvencia premávky) je potrebné vybrať presne spracované tvarovky, ktoré do seba navzájom zapadnú a vytvoria tak dostatočne pevnú a súdržnú plochu. Z tohto pohľadu je ideálnou voľbou zámková dlažba z betónu, prípadne zatrávňovacia dlažba. Vďaka tomu, že pri zámkovej dlažbe jednotlivé betónové dlaždice do seba zapadajú a sú v tesnej blízkosti, vytvárajú súvislú plochu schopnú odolávať aj vysokej záťaži. 

Aj v prípade betónovej dlažby si môžete vybrať z rôznych vyhotovení, pričom vhodnejší stavebný materiál na tvorbu príjazdových ciest a parkovísk by ste hľadali len ťažko, a to najmä v prípade, že požadujete odolnosť voči sústavnej a veľkej záťaži.

Háčko, sivé

Vyberáme vonkajšiu dlažbu podľa materiálu

Výber exteriérovej dlažby je možné poňať z rôznych uhlov pohľadu a okrem samotného účelu použitia je dôležitý aj konkrétny materiál. Práve od neho totiž závisí nielen to, ako bude dlažba vyzerať, ale aj jej životnosť a spôsoby, ako sa o dlažbu budete musieť starať. Aby ste mali výber ešte jednoduchší, zamerali sa na výhody a nevýhody jednotlivých materiálov. 

 

Travertínová dlažba

Travertín je prírodný materiál, ktorý pôsobí jedinečne a luxusne. Medzi jeho výhody patrí nadčasovosť a možnosť ľahkej kombinácie s ostatnými materiálmi. Oceníte tiež jeho tvrdosť a iba minimálne nároky na údržbu. Dlažba z travertínu sa hodí ako na záhradu, tak aj do okolia bazénov a veľmi dobre obstojí aj v mestskej zástavbe či komerčných objektoch. Životnosť travertínovej dlažby môžete pokojne počítať na desiatky rokov. 

Na druhej strane treba aj zvážiť jej vysokú hmotnosť a pomerne náročnú manipuláciu. Travertínová dlažba si vyžaduje dostatočne pevný podklad. Ak túžite po tomto type dlažby, rozpočet si nastavte naozaj štedro, travertín totiž patrí medzi tie drahšie materiály a lacnou záležitosťou nebude ani jeho pokládka.

 

Betónová dlažba

Dlažba z betónu patrí vo všeobecnosti medzi najvyhľadávanejšie a vôbec nejde o náhodu. Iba máloktorý stavebný materiál je tak univerzálny ako práve betón. Dlažba z tohto materiálu sa môže pochváliť mimoriadnou odolnosťou, nízkou nasiakavosťou a mrazuvzdornosťou. V prípade pochôdznych plôch určite oceníte aj jej odolnosť voči oderu a protišmykovosť. Betónová dlažba môže mať navyše rôzne podoby, a to ako z pohľadu povrchovej úpravy, farebného vyhotovenia, tak aj formátov. 

Nevýhody betónovej dlažby sú naozaj iba minimálne. Zaradiť medzi ne môžeme vyššiu hmotnosť a najmä pri dlažbe väčších formátov aj náročnejšiu manipuláciu. Na zvládnutie takejto náročnejšej manipulácie sú však už v súčasnosti v ponuke aj inovatívne stroje a zariadenia, ktoré vám prácu výrazne uľahčia. Treba si tiež uvedomiť, že betónová dlažba potrebuje precízne spracované podložie a preto sa netreba pri jeho príprave ponáhľať či snažiť sa za každú cenu ušetriť. 

 

WPC dosky

Alternatívou k bežnej dlažbe sú tzv. WPC dosky vyrobené z kompozitného materiálu označovaného aj ako drevoplast. Samotná skratka WPC znamená wood-plastic composite a ide o materiál obsahujúci drevnú múčku kombinovanú s polymérmi. Svojim vzhľadom môže tento materiál celkom verne imitovať drevo a tak si WPC dosky často nachádzajú svoje uplatnenie práve na terasách a balkónoch. Výhodou je cenová dostupnosť a možné jednoduchej pokládky aj na rektifikačné terče. 

Nevýhodou oproti betónu či iným podobným materiálom je predovšetkým kratšia životnosť a v prípade lacnejších výrobkov aj možnosť vyblednutia či riziko relatívne rýchlej deformácie. Treba počítať s tým, že povrch vyhotovený z WPC dosiek jednoducho nebude na celý život.

 

Drevená dlažba

Drevo má ako materiál široké využitie nielen v interiéroch, ale aj v exteriéri ako podlahová krytina. Výhodou je široký výber rôznych druhov od lacnejších až po drahšie, pričom oceníte aj jeho jednoduchú prispôsobivosť konkrétnemu použitiu. Niektoré druhy dreva zároveň vynikajú mimoriadnou pevnosťou. 

Napriek tomu ale netreba zabúdať, že o prírodné drevo sa treba pravidelne starať, vyžaduje si ochranné nátery a po určitom čase aj prebrúsenie. Vo všeobecnosti je nevýhodou náchylnosť na poškodenie vonkajšími vplyvmi. Navyše, drevo už zďaleka nemožno považovať za cenovo dostupný materiál. 

 

Dlažba z mramoru

Mramorová dlažba sa vyznačuje luxusným vzhľadom, pričom každá dlaždica je svojím spôsobom unikát. Vybrať si môžete z rôznych farebných vyhotovení. Pri mramorovej dlažbe ale treba počítať aj s vyššou cenou a tým, že najmä do exteriéru sa nehodí pre všetky typy použití. Treba pamätať na to, že je šmykľavá a tiež si bude vyžadovať aj pravidelnú starostlivosť a čistenie. Mramorová dlažba sa v exteriéroch často používa skôr ako doplnok, napríklad na ozvláštnenie okolia zámkovej dlažby.  

 

Kamenná dlažba

Žula, pieskovec, kvarcit či bridlica. Ak túžite po dlažbe z prírodných materiálov, môžete uprednostniť kamennú dlažbu vyhotovenú zo spomenutých kameňov. Kamenná dlažba sa využíva na terasách, príjazdových cestách, ale aj cestičkách v záhrade či v okolí bazénov. Skôr ako sa ale rozhodnete pre konkrétny kameň, zistite si čo najviac o jeho vlastnostiach a sústreďte sa najmä na nasiakavosť a mrazuvzdornosť. 

Nevýhody sú pritom veľmi podobné ako pri iných prírodných materiáloch. Po navlhnutí sa práve kamenná dlažba môže ľahko šmýkať a pomerne prácne bude aj jej čistenie. Pri kamennej dlažbe je mimoriadne dôležité vybudovanie správnych základov a aj škárovanie. Niektoré druhy kameňa sú navyše pomerne drahé, takže možno budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. 

 

Máte už vybraté? Pozor aby vás neprekvapila náročnosť pokládky

Už z popisu jednotlivých materiálov je zrejmé, že každý z nich má určité nároky na pokládku, stabilizáciu a následne počas svojej životnosti aj na údržbu. Kým niektoré typy dlažby, ako napríklad WPC je možné inštalovať na terče, pri iných typoch sa vyžaduje vybudovanie štrkových či pieskových základov. Iné typy dlažby, ako napríklad gresové, je dokonca možné pokladať aj voľne. Samozrejme, aspoň nejaká príprava podkladu bude potrebná vždy. 

Výber materiálu si preto rozmyslite aj z pohľadu náročnosti pokládky. Ľahšiu dlažbu z plastu či drevoplastu si zvládnu tí šikovnejší položiť aj sami, pri tzv. ťažších typoch dlažby je ale lepšie nechať celú realizáciu vrátane dopravy a úpravy dlaždíc na profesionálov. Už samotná miera náročnosti pokládky môže pomerne výrazne ovplyvniť celkovú sumu, ktorú za realizáciu dlažby zaplatíte a preto sa s touto položkou pri výbere určite oplatí počítať. 

V súvislosti s pokládkou odporúčame vždy posudzovať váš konkrétny prípad. Záleží totiž nielen od materiálu dlažby a jeho formátu, ale aj klimatických a geologických podmienok, t. j. pôdneho typu vo vašej lokalite a potreby dodatočných terénnych úprav. Jeden príklad za všetky. Možno ste aj sami počuli, že pokládka betónovej dlažby je veľmi náročná a môže byť pomerne drahá. To však nie je celkom pravda, keďže vždy záleží od konkrétnych podmienok a tiež toho, či poznáte všetky tipy, ako si tento proces zjednodušiť. Bližšie sme sa tipom na správne a jednoduchšie pokladanie venovali v tomto článku. Ak zas poškuľujete po zatrávňovacej dlažbe, informácie o pokládke z tohto článku budú pre vás určite veľmi užitočné. 

 

Exteriérová dlažba a jej údržba

Zásadným faktorom pri výbere exteriérovej dlažby je aj jej údržba. Nielen z dôvodu, že vám bude zaberať čas a môže byť fyzicky náročná, ale aj pomerne drahá. Ako sme už vyššie spomenuli, každý materiál má svoju životnosť udávanú výrobcom, no vhodným a zodpovedným prístupom sa dá spravidla ešte predĺžiť. Zároveň si treba uvedomiť, že niečo ako „bezúdržbová“ dlažba v pravom slova zmysle ani neexistuje a ak vám má exteriérová dlažba spoľahlivo slúžiť dlhé roky, tak z času na čas si vašu pozornosť určite bude vyžadovať. 

Pred výberom konkrétneho materiálu si preto zistite, akú náročnú údržbu si bude dlažba vyžadovať. Napríklad pri drevených obkladoch je potrebné počítať s pravidelnou starostlivosťou, aby nezačali hniť, nenapadli ich škodcovia, prípadne aby drevo nezačalo príliš skoro praskať. Po niekoľkých rokoch si navyše budú aj tak vyžadovať prebrúsenie a prípadne aj výmenu tých kusov, ktoré sú v najhoršom stave. Všetky tieto prostriedky na ošetrovanie dreva navyše stoja peniaze a na renováciu dreveného povrchu bude možno potrebné zavolať odborníka, čo pre vás bude predstavovať ďalšie náklady. 

Oproti tomu, betónová dlažba si vyžaduje údržbu omnoho menej často, ale opäť neznamená, že po pokládke jej už netreba venovať pozornosť. Betón je v odolnosti skutočným premiantom, čo však ale neznamená, že sa nedá poškodiť alebo znečistiť. Vo všeobecnosti sa preto na betónovú dlažbu odporúča približne raz za dva či tri roky aplikovať ochrannú nanoimpregnáciu, ktorá prispieva k dlhšej životnosti dlažby a jej vyššej odolnosti. A ak chcete, aby vaša betónová dlažba vyzerala aj po rokoch používania ako nová, stavte na špeciálne čistiace prípravky a nezabudnite si prečítať naše tipy, ako predĺžiť život exteriérovej dlažbe.

 

Kombinujte a zlaďte vonkajšiu dlažbu s okolím

Máte už vybraný materiál, viete ako vykonať pokládku a tiež viete, ako sa oň budete starať. Tak práve teraz nastáva otázka, ako exteriérovú dlažbu čo najlepšie zladiť s okolím. V tomto prípade je opäť potrebné uplatňovať individuálny prístup. Môžete uprednostniť buď súmernosť a pravidelnosť, alebo naopak, rozhodnúť sa pre kombináciu viacerých farieb, povrchových úprav a formátov. Ničím nezvyčajným nie je napríklad ani kombinácia veľkoformátovej dlažby s rôznymi menšími formátmi, ktoré týmto spôsobom dokážu vytvoriť veľmi zaujímavý efekt. Stačí vyberať s citom, vkusom a nebáť sa zapojiť trochu svojej kreativity. 

Villa Nobile antico, giallo a Bella Piccola senso dolomite

Pri výbere dlažby je nevyhnutné zohľadniť aj bezprostredné okolie, v ktorom bude umiestnená. Ak povedzme vyberáte dlažbu k modernému domu s čistými líniami, chybu určite neurobíte sivou veľkoformátovou dlažbou z betónu s hladkým povrchom a ostrými hranami.

Granada naturo sivá

Granada naturo, sivá

Ku staršiemu domu tradičnej architektúry vo vidieckom prostredí zas skôr bude vhodná dlažba menších formátov alebo s opracovaným povrchom.

 Bella Piccola senso, granito

Ak už máte vybraný formát, no stále váhate nad rôznymi farebnými variáciami, pomôže ak zoberiete do úvahy napríklad fasádu domu, farbu a typ strechy. Vhodné je totiž vyberať kontrast – ak je fasáda domu povedzme žltá, veľmi dobre pri nej vynikne sivá alebo béžová dlažba.

Casa di Campo senso, babylon

V prípade bielej fasády sa zas snažte vyberať tak, aby bola práve dlažba farebne odlišným prvkom. Nuž a ak si neviete dať stále rady a potrebujete pomôcť navrhnúť dlažbu na terasu či chodník okolo domu, neváhajte využiť naše projekčné služby

 

Koľko by mala stáť exteriérová dlažba?

Odpoveď na otázku ceny je opäť veľmi individuálna. Záleží totiž od plochy, vybraného materiálu, potreby terénnych úprav, náročnosti pokládky a celého radu ďalších faktorov. Približnú cenu by ste ale mali získať už v projektovej fáze, aby vás po realizácii nečakali žiadne nepríjemné prekvapenia a aby ste zároveň svoje očakávania vedeli prispôsobiť rozpočtu či ponúkaným možnostiam. 

Exteriérovú dlažbu určite odporúčame brať ako dlhodobú investíciu. Vyberať si to najlacnejšie možné riešenie s prísľubom dlhej životnosti určite nie je najlepší nápad. Existujú materiály, ako napríklad WPC, ktoré oproti betónu sú síce lacnejšie, no zodpovedá tomu aj ich životnosť či tvarová nestálosť. Sme presvedčení, že ak sa dlažba znehodnotí po 2 či 3 sezónach, bude vás to mrzieť a uznáte, že ušetrené peniaze za to jednoducho nestáli. Navyše, práve tie najlacnejšie riešenia sa často môžu v dlhodobom horizonte ukázať ako tie najdrahšie. Renovovať dlažbu každú druhú či tretiu sezónu vás totiž vyjde určite drahšie, ako keby ste zainvestovali do betónovej dlažby, ktorá by vám vydržala mnoho rokov. Rovnako ako sme už vyššie spomenuli. Pri pohľade na cenu sa zaujímajte nielen o to, koľko vám dlažba vydrží, ale berte do úvahy aj náročnosť údržby, a to rovnako z časového, tak aj z finančného hľadiska. 

 

Nezabúdajte, že aj vonkajšia dlažba môže byť Eko

Na záver máme pre vás ešte jeden tip. Je úplne prirodzené, ak budete chcieť pri výbere zohľadňovať aj dopady na životné prostredie. Vedeli ste však, že aj betónová dlažba môže byť ekologická? 

Ako už zo samotného označenia vyplýva použitie tohto typu dlažby má zásadný význam z hľadiska ochrany životného prostredia, resp. minimalizácie negatívnych dopadov naň. Pojem “ekologická dlažba” nehovorí o tom, z akého materiálu je dlažba vyrobená, ale aký účel spĺňa po vydláždení plochy. Plocha spevnená betónom totiž nemusí nutne narúšať okolitú prírodu. Pri správnom odvádzaní zrážkových vôd priamo do pôdy sa zabezpečí ekologická rovnováha kolobehu vody a odľahčí sa zaťaženie vedenia odpadových vôd. Ekologická betónová dlažba má teda pozitívny vplyv na klímu, čo najviac oceníte najmä v hustej mestskej zástavbe. Eko dlažba z betónu si svoje využitie nachádza aj mimo miest, predovšetkým v okolí rodinných domov, kedy je motiváciou väčší súlad s okolitým prostredím. V čom spočíva jej hlavná výhoda? 

Ekologická dlažba z betónu účinne eliminuje riziká vyplývajúce z množstva nepriepustných povrchov a zároveň predstavuje spôsob, ako zvýšiť podiel drenážnych spevnených plôch. Neprináša teda prakticky žiadne negatívne dopady na svoje bezprostredné okolie a stáva sa tak nevyhnutným prvkom zelenej infraštruktúry v urbanizovanej krajine. Viac sa o špecifikácii a dopade ekologických dlažieb môžete dočítať v našom článku 

V čom je taká špecifická? Eko dlažba disponuje zatrávňovacími otvormi,

Zatrávňovacia dlažba, sivá  

alebo dištančnými výstupkami po stranách,

Eko Cuadro, dolomite

ktoré umožňujú realizáciu širokých škár s výbornou absorpčnou kapacitou. Pri výbere tohto typu dlažby odporúčame okrem iných parametrov všímať si aj percentuálne vyjadrenie podielu vodopriepustnej plochy na m2. Nuž a ak vás táto možnosť oslovila, prečítajte si v tomto článku, ako môžete vďaka ekologickej dlažbe z betónu aj ušetriť.

Go to Top