Hľadať v čase rastúcich cien spôsoby, ako ušetriť na energiách a ďalších nevyhnutných nákladoch súvisiacich s vlastníctvom domu, je úplne prirodzené. Prinášame vám niekoľko tipov na úsporu tam, kde by ste to možno ani nečakali. Ekologická dlažba nie je žiadnym chytľavým názvom pre úplne obyčajný produkt, ale skutočným spôsobom, ako v dlhšom časovom horizonte ušetriť. 

Ekologické riešenia dostávajú v stavebníctve čoraz väčší priestor. Dôvodom pritom ani nie sú stále prísnejšie normy, ako skôr snaha dosiahnuť želaný výsledok a popri tom aj ušetriť peniaze. Nedá sa preto čudovať tomu, že čoraz väčšia pozornosť sa obracia na nízkoenergetické či pasívne domy a stavebné riešenia s nimi súvisiace. Náklady na bývanie v dome vám však nemusí šetriť iba systém rekuperácie, automatizované žalúzie či inteligentný systém vykurovania. Svoju úlohu v túžbe za ekológiou a nižšími nákladmi zohráva aj exteriérová dlažba. 

 

Spevnené plochy priateľské voči prírode

Ako už zo samotného označenia vyplýva, ekologická dlažba a jej použitie má zásadný význam z hľadiska životného prostredia. Nad spevnenými plochami totiž nemusíte uvažovať iba tým spôsobom, že ide o sivú vybetónovanú plochu, ktorá sa počas horúcich letných dní stáva doslova neznesiteľnou. Ekologická dlažba má pozitívny vplyv na klímu, čo sa najviac prejavuje práve v mestách a hustej mestskej zástavbe. Využitie si však nachádza aj mimo miest, predovšetkým v okolí rodinných domov, kde je motiváciou väčší súlad s okolitým prostredím. V čom ale spočívajú výhody ekologickej dlažby? 

Okrem toho, že ekologická dlažba vytvorí plnohodnotnú spevnenú plochu a teda v tomto smere vás nečakajú žiadne kompromisy, tak sa môžete spoľahnúť aj na jej pozitívne vplyvy voči okolitému prostrediu. Účinne totiž eliminuje riziká vyplývajúce z množstva nepriepustných povrchov a zároveň je spôsobom, ako zvýšiť podiel drenážnych spevnených plôch. Ekologická dlažba teda neprináša prakticky žiadne negatívne dopady na svoje bezprostredné okolie a stáva sa tak nevyhnutným prvkom zelenej infraštruktúry v urbanizovanej krajine. 

 

Ako môžete s ekologickou dlažbou ušetriť? 

Popri pozitívnych dopadoch použitia ekologickej dlažby na životné prostredie netreba zabúdať ani na fakt, že sa vďaka nej dá aj ušetriť na poplatkoch za stočné. Nie sme ďaleko od toho, že vodohospodárske spoločnosti budú vedieť vďaka automatizovaným systémom, umelej inteligencii a satelitným snímkam presne zistiť rozlohu spevnených plôch a vďaka tomu nastaviť výšku úhrad za stočné. 

S ekologickou dlažbou teda získavate viackrát. Nielen z pohľadu environmentálneho, keďže sa vám podarí ušetriť cennú zrážkovú vodu a odľahčiť kanalizačnú sieť, ale aj z pohľadu nákladov.

 

Eko dlažba, to nemusia byť len zatrávňovačky! 

Pri slovách ekologická dlažba vám už zrejme zišli na um klasická zatrávňovacia dlažba. Samozrejme, tá do tejto kategórie určite patrí, no ak máte zálusk na eko dlažbu, nemusíte sa orientovať iba na ňu. Dlažieb, ktoré dokážu spomaľovať nával dažďa, odvádzať zrážkovú vodu priamo do podložia a tým prispievať k zachovaniu ekologickej rovnováhy je oveľa viac. Pri ekologických dlažbách navyše už zďaleka nejde len o funkčnosť, ale aj dizajn. Vybrať si totiž môžete z rôznych farebných vyhotovení a tvarov. Ekologické dlažby tak vhodne zapadajú do celého architektonického riešenia spevnených plôch okolo rodinných domov. Rovnako tiež aj vo verejných priestranstvách pri realizácii parkovísk, odstavných plôch a chodníkov.

 

V čom spočíva tajomstvo ekologickej dlažby?

Výhody ekologických dlažieb sme vám už vysvetlili, v čom ale spočíva to celé tajomstvo? Ekologická dlažba je špeciálne navrhnutá tak, aby ponúkala vyšší podiel otvorenej plochy. V praxi to znamená, že takáto dlažba je vybavená buď zatrávňovacími otvormi, alebo dištančnými výstupkami po stranách, vďaka ktorým je možná realizácia širokých škár s výbornou absorpčnou kapacitou. Pri výbere ekologickej dlažby vám odporúčame okrem iných parametrov všímať si aj percentuálne vyjadrenie podielu vodopriepustnej plochy na m2

Oplatí sa tiež vedieť, že ani pri ekologickej dlažbe nemusíte robiť kompromisy, čo sa týka použiteľnosti. Tento typ dlažby sa totiž vyrába aj s hrúbkou 8 cm. Vďaka tomu samotná dlažba zvládne aj prejazd vozidiel s hmotnosťou nad 3,5 tony. Ekologická dlažba sa preto hodí nielen k rodinným domom na tvorbu pochôdznych plôch, ale svoju úlohu dokonale splní aj v rámci komerčného či priemyselného segmentu. Obmedzovať sa nemusíte ani čo sa týka dizajnu. Vyberte si vyhotovenie colormix, akým je napríklad dlažba granito alebo dolomite a vyhnete sa „fádnej sivej“. 

 

Ani pri ekologickej dlažbe netreba zabúdať na správnu pokládku

Rovnako ako pri iných typoch dlažieb, aj pri ekologickej je dôležitá správna pokládka, čím zabezpečíte správnu drenážnu funkciu celej plochy. Samotný proces pokládky ekologickej dlažby sa v tomto prípade príliš nelíši od ostatných spôsobov. Zásadným rozdielom je len škárovanie, pri ktorom sa využíva drvené kamenivo alebo okrasný štrk. 
ekologická dlažba

Inšpiráciou pre správnu pokládku môže byť náš nedávny článok.

Ak ste sa už rozhodli pre ekologickú dlažbu, do pozornosti vám dávame dve čerstvé novinky v tejto kategórií, a to konkrétne Eko Top Zóna kombiEko Háčko, ktoré majú všetky predpoklady na to, aby vám pomohli ušetriť náklady a zároveň vytvoriť vizuálne atraktívne spevnené plochy.