24 apríla, 2023

Ako zladiť farbu betónovej dlažby s okolím

Betónová dlažba je obľúbenou voľbou pre vonkajšie priestory, ako sú terasy, príjazdové cesty a chodníky, a to najmä pre svoju odolnosť, jednoduchú údržbu a dostupnosť v širokej škále farieb, povrchov a formátov. Jednou z výziev použitia betónovej dlažby je však zabezpečenie, aby zodpovedala svojmu okoliu, hlavne ak hovoríme o dominantných prvkoch prepájajúcich okolie domu s domom samotným, akým je napríklad vonkajšie domové schodisko

schodiskový blok softistep naturo

Softistep naturo, granito

Farba a dizajn vašej dlažby majú významný vplyv na celkový vzhľad vašej nehnuteľnosti ako celku, v ktorom sa spája dom a záhrada. V tomto článku si rozoberieme niekoľko tipov a trikov, ako farebne zladiť betónovú dlažbu s domom a ostatným okolím.

Reina naturo, dolomite

 

Zvážte jestvujúcu farebnú paletu

Prvým krokom pri farebnom zladení vašej betónovej dlažby je zvážiť existujúcu farebnú schému okolia. Pozrite sa na farby vášho domu, akékoľvek dominantné terénne úpravy (skalky, terasy, záhradné sedenie) a ďalšie prvky, ako je altánok, garáž, ale aj záhradný nábytok alebo stála vonkajšia výzdoba.

Palisády Arcadia, granito

Pokúste sa vybrať farbu pre vašu betónovú dlažbu, ktorá dopĺňa existujúce farby a vytvára súdržný vzhľad. Ak máte viacfarebný dom, vyberte si farbu, ktorá sa hodí k jednej z dominantných farieb vášho domu.

Casa di Campo naturo, ivory

 

Napríklad v prípade spomínaného domového schodiska, by ste mali zvážiť farbu vonkajších stien vášho domu a farbu vašich vchodových dverí. Napríklad, ak máte biely dom s tmavými vchodovými dverami, môžete si vybrať betónovú dlažbu, ktorá má tmavý podtón alebo odtieň sivej, ktorý zase dopĺňa biele steny.

Top Zóna kombi, grafitová

 

K súčasným trendom bezpochyby patrí aj veľkoformátová betónová dlažba, alebo betónové platne. Práve pre svoju veľkosť a možnú kombináciu pri inštalácii aj s inými materiálmi (hlavne kamenivo rôznych frakcií či piesok) je ich využitie výborné pri viacmetrážnych projektoch, kedy jedným produktom prepojíte okolie domu od príjazdovej cesty po obloženie bazéna, bez nutnosti riešiť tzv. problém „letiskovej plochy“, kedy sa okolie domu zmení na jednoliatu sivú masu. Tomuto efektu sa vyhnete aj vďaka širokej farebnej a veľkostnej škále, v ktorej sú už dnes betónové platne dostupné.

Granada naturo, sivá

Použite farebné vzorky a navštívte výstavné plochy

Pri výbere farby pre vašu betónovú dlažbu je dôležité vidieť farbu osobne. Farby betónu môžu v rôznych svetelných podmienkach pôsobiť rôzne. Preto je najlepšie získať vzorku dlažby, o ktorej uvažujete, a zistiť, ako vyzerá na slnku a v tieni. Dlažba tiež pôsobí odlišne na väčších plochách, v kontraste s prírodnými farbami vegetácie, alebo za odlišných poveternostných podmienok (napríklad dážď). Taktiež kresba toho istého farebného prevedenia sa líši v závislosti od povrchovej úpravy a od veľkosti jednotlivých formátov.

 

betónová dlažba Bella Piccola senso, dolomite   

 

Neponáhľajte sa teda s výberom, navštívte výstavné plochy a raďte sa s odborníkmi. Len tak si vyberiete farbu, ktorá vyzerá dobre za všetkých svetelných podmienok a skutočne dopĺňa okolité prvky.

Porozmýšľajte už nad použitými materiálmi a ich textúru

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť pri farebnom zladení vašej betónovej dlažby s okolím, je jej textúra. Hladký betón bude mať iný vzhľad a vytvárať odlišný dojem ako viac textúrovaný produkt. V zásade platí, že ak máte dom s tradičnou konzervatívnou architektúrou, štruktúrovaná dlažba tento dojem len umocní. Naopak hladké dlažby sa hodia k nehnuteľnostiam s moderným dizajnom, kde by textúra dlažby alebo schodiska mohla pôsobiť rušivo. 

ako zladiť farbu dlažby

Parkett naturo, black-shadow

 

Zvážte aj textúru existujúcich prvkov a vyberte si betónovú dlažbu, ktorá túto textúru dopĺňa. Napríklad, ak máte betónovú dlažbu s povrchovým opracovaním na terase, mali by ste zvoliť dlažbu s podobným povrchom pre ostatné prvky (záhradné chodníky, príjazdová cesta), aby ste vytvorili súdržný vzhľad, aj keď by sa líšil samotný farebný odtieň.

          

 

S profesionálom idú veci ľahšie

Ak si nie ste istí svojou schopnosťou vybrať správnu farbu alebo povrch pre vašu betónovú dlažbu, zvážte vyhľadanie profesionála. Nemusíte hneď osloviť záhradného dizajnéra. Aj dodávateľ záhradnej dlažby vám môže pomôcť vybrať farbu a prevedenie, ktoré dopĺňa súčasný stav a vytvára súdržný vzhľad. Môžu vám tiež pomôcť naplánovať rozloženie chodníka či iných prvkov v okolí domu, aby ste vytvorili funkčný a vizuálne príťažlivý vonkajší priestor. Ak by ste sa však chceli ešte predtým lepšie zorientovať v danej problematike a uľahčiť si prvotný výber, nápomocný vám môže byť tiež nejaký jednoduchý manuál, ktorý môže byť dostupný aj na stránkach výrobcu.

Záverom možno povedať, že farebné zladenie betónovej dlažby môže byť výzvou. So správnym prístupom však môžete vytvoriť súdržný a vizuálne príťažlivý priestor, ktorý tvorí celok so samotným domom. Pri výbere farby chodníka zvážte existujúcu farebnú schému, použite vzorky farieb a venujte pozornosť povrchom. A ak si však ani tak nie ste istí svojou schopnosťou vybrať si správnu farbu alebo textúru, zvážte obrátenie sa na odborníka. Pomocou týchto tipov a trikov si môžete vytvoriť krásny vonkajší priestor, ktorý doplní štýl vášho domova a zlepší váš zážitok z času prežitého vonku.

 

Go to Top