29 júna, 2020

Veľkoformátová dlažba: aké sú jej výhody a na čo si dať pozor pri výbere a montáži?

Veľkoformátová dlažba si získava stále väčšiu popularitu a výber je v tomto smere stále širší. Hodí sa do interiéru aj exteriéru a prináša so sebou celý rad výhod. Prínosy veľkoformátovej dlažby pritom nesúvisia iba s jej vzhľadom, ale aj s funkčnými vlastnosťami. Zistite, aké sú výhody veľkoformátovej dlažby, kde všade sa dá využiť a tiež, na čo si dať pozor pri jej montáži. 

Nechať vyniknúť čisté tvary a jednoduché línie je jeden zo spôsobov, ako vytvoriť moderne pôsobiaci interiér či exteriér stavby. Stále vo väčšej miere sa na tento účel využíva tzv. veľkoformátová dlažba, nazývaná tiež XXL dlažba. Takéto pomenovanie je skutočne príznačné. Kým pri dlažbe bežných formátov môžete počítať s rozmermi 20×20 cm, prípadne so šírkou hrany do 40 cm, dnes je trend celkom iný. Od menších dlažieb sa už bežne prechádza k rozmerom 80 x 40 cm a viac.

Veľkoformátová dlažba nie je obľúbená iba pre svoj vzhľad a moderný charakter, ale aj ďalšie vlastnosti, ako je vyššia odolnosť a veľmi jednoduchá údržba. Zamerajme sa teda na jednotlivé výhody veľkoformátovej dlažby.

 

Granada naturo sivá

Veľkoformátová dlažba vynikne najmä na otvorených priestranstvách

 

Výhody veľkoformátovej dlažby

Veľkoformátová dlažba je jednoducho trendy. Hodí sa do menších aj väčších interiérových priestorov, a samozrejme aj do exteriéru. Betónová dlažba veľkého formátu je napríklad perfektným spôsobom, ako si vytvoriť cestičky v moderne navrhnutej záhrade či okolo rodinného domu. Veľkoformátové dlažby majú tú výhodu, že vďaka rozmerom naplno vynikne ich povrchová úprava a taktiež sú vyrábané s väčšou presnosťou.

Pokladanie betónových veľkoformátových dlažieb na záhrade, resp. okolo domu je napríklad jednoduchšie a rýchlejšie, ako vyhotovenie zámkovej dlažby. V interiéri zas veľkoformátová dlažba pôsobí veľmi efektne vďaka tomu, že si vyžaduje menej škár. Znamená to teda ľahšiu údržbu a menej problémov s čistením škár. 

 

Vyberáme veľkoformátovú dlažbu

Dlažba veľkých formátov môže byť vyhotovená z rôznych materiálov, od kameňov ako je napríklad ónyx alebo mramor, cez keramiku až po betón. Kým kamenné dlažby sú vhodné najmä do interiéru, betónová veľkoformátová dlažba vám perfektne poslúži v exteriéri. Prvým kritériom výberu by teda malo byť miesto, kde bude dlažba použitá. Vo všeobecnosti platí, že dlažba veľkého formátu lepšie vynikne na priestranných miestach, pretože na plochách s menšími rozmermi sa efekt veľkoformátovej dlažby môže ľahko stratiť. Potom už nasleduje výber podľa vzhľadu konkrétnej dlažby či spôsobov vyhotovenia. 

Čo sa týka vzhľadu, aj pri výbere niektorých materiálov vám zostane možnosť výberu celého radu vyhotovení. Ako príklad uveďme exteriérovú betónovú dlažbu veľkého formátu Terazza Grande, ktorá je dostupná až v 8 farebných variantoch. Od sivej cez krémovú až po béžovú. Betónová dlažba tak môže bez problémov imitovať napríklad pieskovec. Šarm veľkých formátov s efektom prírodného kameňa zase reprezentuje Granada naturo.

Veľkoformátová dlažba Granada naturo, farba dolomite

 

Na čo si dať pozor pri pokladaní? 

Mohlo by sa zdať, že pokládka veľkoformátovej dlažby je veľmi jednoduchá. Neplatí to však vždy a za každých okolností. Pri veľkoformátových dlažbách je veľmi dôležité všetko si precízne premerať. Je síce pravdou, že pokládka veľkoformátovej dlažby prebieha rýchlejšie než pri dlažbách s menším rozmerom, no aj tak by sme ju mali zveriť odborníkovi, ktorý má s pokládkou tohto typu dlažieb dostatočné skúsenosti. 

Pri pokládke veľkoformátových dlažieb platia prakticky rovnaké pravidlá, ako pri pokládke dlažieb bežného formátu. Treba však ustriehnuť niekoľko vecí. V prvom rade je potrebné mať dôkladne vypracovaný kladačský plán a pri jeho vytváraní myslieť na to, že pri veľkoformátových dlažbách nie je možné kladenie s polovičným presahom. Pre bezpečné zdvíhanie a presúvanie takýchto ťažkých platní využite špeciálne zariadenie – vákuové zdvíhacie zariadenie.

Mimoriadnu pozornosť je potrebné venovať aj rovnosti povrchu, práve pri dlažbe veľkých formátov je totiž rovnosť povrchu veľmi dôležitá. Skutočný odborník však s pokládkou v interiéri či exteriéri určite nebude mať problém. 

Na záver máme pre vás ešte jeden tip. Najlepšou voľbou do exteriéru sú betónové dlažby. Ich výhodou je nielen moderný dizajn, ale aj mimoriadna odolnosť. Tú môžete ešte vylepšiť špeciálnou povrchovou impregnáciou, ktorá dlažby spoľahlivo ochráni pred prenikaním nečistôt do ich štruktúr a tiež obmedzí absorpciu vody. Betónové dlažby veľkého formátu tak budú nielen moderným prvkom bezprostredného okolia vášho domu, ale spoľahlivo vám poslúžia aj desiatky rokov.

 

Veľkoformátová dlažba poslúži aj na stavbu chodníkov

 

Viac o nových trendoch pri zabudovaní a pokládke veľkoformátovej dlažby nájdete aj v našom ďalšom článku TU.

Go to Top