22 decembra, 2020

Vonkajšie schody do domu: ako si vybrať ten správny materiál?

Rovnako ako iné stavebné prvky, aj vonkajšie schody majú rôzne podoby a možnosti zakomponovania do stavby ako celku. Pri vonkajších schodoch sú najdôležitejšie funkčné vlastnosti, nemenej dôležitý je ale aj ich dizajn. Pripravili sme pre vás prehľad možných riešení vonkajších schodov, pričom sa zameriame na vonkajšie schody vyhotovené z betónových schodiskových blokov. 

 

Ako na návrh vonkajších schodov do domu?

Široké alebo užšie, rovné alebo so zatočením? Toto sú základné otázky, na ktoré je potrebné poznať odpoveď už vo fáze návrhu vonkajších schodov. Kým široké vonkajšie schody perfektne vyniknú pri výrazných vstupoch do domu, nenápadné užšie schody perfektne poslúžia pri menších stavbách alebo bočných vchodoch. Problémy nie sú ani pri atypických stavbách, kedy sa napríklad vyžadujú vonkajšie schody so zatočením. V tomto smere obmedzenia prakticky ani neexistujú a vonkajšie schody je možné prispôsobiť takmer akémukoľvek miestu. 

Nemenej dôležitý je aj samotný výber materiálu. Oplatí sa zdôrazniť, že vyberať treba nielen podľa vášho vkusu, ale predovšetkým tak, aby bol zvolený materiál odolný voči vonkajším vplyvom, bezpečný a umožňoval pohodlné používanie. Samozrejme, niektoré materiály sú vhodnejšie ako iné. Ako príklad môžeme uviesť drevo, ktoré je síce po dôkladnom a pravidelnom ošetrovaní možné použiť aj vonku, no omnoho viac sa hodí pre vnútorné schodiská. Občas sa tiež stáva, že schody vyhotovené z materiálu do interiéru nakoniec skončia vonku, takéto riešenie je však nielen krátkodobé, ale môže byť aj nebezpečné. 

Pri bezpečnosti ešte chvíľku zostaňme. Exteriérové schody je vhodné vyhotoviť tak, aby boli protišmykové. Toto je možné docieliť drážkami, zdrsnením povrchu alebo nanesením protišmykového prípravku. Pri výbere materiálu myslite na to, kde presne budú schody umiestnené, či sa na nich nebudú zachytávať nečistoty a tiež, ako často budú schody vôbec využívané. 

Po výbere materiálu a tvarovania schodiska je ešte potrebné doriešiť konštrukčné detaily, ako je škárovanie, obloženie hrán a tiež sklon schodiska. Oplatí sa tiež zvážiť sklon schodových nášľapov, čo je ideálne, ak chcete zabrániť hromadeniu zrážkovej vody v nášľapových častiach schodiska. 

 

Zaujímavou voľbou sú aj schody zo štiepaného betónu

 

Aké sú možné riešenia vonkajších schodov?

Pomerne rozšíreným typom vonkajších schodov sú tzv. segmentové schody. Ako ich názov napovedá, ide o schody, ktoré sú dodávané v segmentoch. Tie už stačí iba poskladať do seba a máte hotové schodisko. Toto riešenie je vhodné najmä pri komerčne využívaných budovách, kde je dôraz kladený skôr na funkčnosť ako estetiku. Takéto schody bývajú najčastejšie vyhotovené z nehrdzavejúcej ocele, alebo žiarovo zinkovaného kovu. 

Nevýhodami tohto riešenia sú spravidla obmedzené možnosti individuálneho prispôsobenia. Z pohľadu materiálu ide o riešenie s dlhou životnosťou, avšak iba v prípade skutočne kvalitných produktov. Stačí totiž aj malé porušenie antikoróznej ochrany a degradácia materiálu bude v prípade nedostatočnej údržby už iba otázkou času. 

Drevo ako materiál pre vonkajšie schody sme už spomínali vyššie. Hoci existujú omnoho vhodnejšie materiály, ak sa bez neho neviete zaobísť, vyberajte drevo čo najtvrdšie a najodolnejšie. Aj tak sa ale nevyhnete jeho dodatočnej úprave a pravidelnej údržbe. Ďalšou možnosťou sú schody z kameňa, ide však o materiál, s ktorým sa nepracuje práve ľahko. Kamenné schody sú potom pomerne drahým riešením a svoj význam má skôr pri stavbách historického významu.

 

Prečo sú betónové schodiskové bloky ideálnym riešením pre exteriér?

V praxi sa ako najlepší materiál na vonkajšie schody osvedčil betón, a to hneď z viacerých dôvodov. Je mimoriadne odolný voči poveternostným vplyvom, ľahko sa s ním pracuje a dá sa dodatočne prispôsobiť. Navyše, betón sa dá perfektne kombinovať aj s ostatnými prvkami, ako je napríklad terasová dlažba alebo záhradné palisády. Kvalitné schodiskové bloky sú jednoduchou možnosťou, ako vytvoriť pôsobivé exteriérové schodisko, ktoré uspokojí aj tých najnáročnejších. Ľahko ho navyše môžete zladiť aj s ostatnou dlažbou. 

 

Betónové schody je možné perfektne zladiť s okolitou dlažbou

 

Schodiskové bloky z betónu sú ideálne všade tam, kde je potrebné vyriešiť prekonávanie výškových rozdielov, teda nie iba pri rodinnom dome, ale aj na záhradách a v parkoch. Vybrať si môžete z rôznych farebných odtieňov a povrchových úprav. Okrem hladkých blokov tak môžete využiť štiepané bloky, prípadne bloky s opracovanými hranami na „antický štýl“. 

Betónové prvky sú teda ideálnym spôsobom na vytvorenie exteriérových schodíkov, nemusíte sa však spoliehať iba na schodiskové bloky. V prípade, ak by boli príliš ťažkopádnym riešením do stiesnených miest, siahnuť môžete po bežných betónových palisádach, pomocou ktorých môžete ľahko vytvoriť aj veľmi malé schodíky. Presvedčte sa sami, že betónové exteriérové schody sú tým správnym riešením pre okolie vášho rodinného domu.

Go to Top