22 decembra, 2020

Dlažba na terasu – od návrhu cez výber materiálu až po realizáciu

Terasy patria medzi veľmi obľúbenú súčasť rodinných domov, ale napríklad aj hotelov či nákupných centier. Ide o zaujímavý spôsob rozšírenia priestoru, ktorý vám umožní tráviť viac času na čerstvom vzduchu. Ak si chcete užiť rodinné obedy pod modrou oblohou alebo si podvečer vychutnávať pohľad na vašu záhradku, je stavba terasy tým najlepším riešením. Náš kompletný sprievodca svetom terás vám pomôže zistiť všetko možnostiach ich realizácie a výbere tých správnych materiálov. 

Návrh terasy – na toto určite nezabudnite
Ako si vybrať materiál na terasu?
Betónová dlažba na terasu jednoznačne patrí
Výhody betónovej dlažby na terasu
Betónová dlažba na terasu môže mať rôzne podoby
Terasové platne z betónu – veľkoformátové
Zámková dlažba na terasu

Nie je terasa ako terasa, hoci toto pomenovanie každý dôverne poznáme, terasy môžu mať prakticky neobmedzené množstvo podôb, a to či už hovoríme o ich tvare, použitých materiáloch, určení a spôsoboch využívania. Skôr ako sa pustíte do stavby terasy, prípadne vyhľadáte odborníka, ktorý to spraví za vás, mali by ste mať zosumarizované vaše požiadavky. Nebráňte sa však ani novým nápadom, najmä zo strany odborníkov, ktorí majú so stavbou terás skúsenosti. 

 

Terasy môžu mať rôzne podoby

Skôr ako sa budeme venovať jednotlivým materiálom, ktoré si na realizáciu vašej vysnívanej terasy môžete vybrať a ich hlavné prednosti, zamerajme sa na úvodnú fázu. Tou je práve príprava návrhu výstavby, v rámci ktorej je potrebné nájsť odpovede na viaceré otázky.

Dôležité je umiestnenie a rozmery terasy

V prvom rade je potrebné presne určiť, kde bude terasa umiestnená, kde bude začínať, kde končiť a akým spôsobom bude na ňu vyriešený prístup. Dôležité je presne si rozmyslieť jej veľkosť, výšku terasy a posúdiť tiež stav pozemku, na ktorom bude terasa položená. Prvým bodom vo vašom návrhu by teda mal byť výber optimálneho miesta pre terasu a určenie jej rozmerov. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby bol prístup na terasu riešený z obytných miestností a tak, aby ste kvôli prístupu na terasu nemuseli obchádzať celý dom. 

Menej je niekedy viac

Presné parametre terasy si dobre premyslite, nie vždy je totiž potrebné mať tú najväčšiu terasu, akú si môžete dovoliť. Myslite na to, aby veľkosť terasy bola primeraná k veľkosti vášho domu. Samozrejme, ak máte pre väčšiu terasu zmysluplné využitie, nemusíte sa pri návrhu držať „pri zemi“. Veľkú terasu je možné rozdeliť na zóny podľa spôsobu využitia a možností trávenia voľného času. Na jednej terase môžete mať takto napríklad záhradný rodinný stôl, kým v ďalšej časti budete mať ležadlá so zátiším. 

Spôsob stavby terasy

Terasy sú relatívne jednoduchou stavbou a aj preto je celkom lákavou predstavou postaviť si terasu svojpomocne. Áno, práve teraz príde to povestné „ale“. Postaviť si terasu svojpomocne je síce často najlacnejším riešením, ale nie je zďaleka vhodné pre každého. K chybám ľahko dochádza už na začiatku, a to najmä v prípade nesprávne vyhotoveného podložia. Práve to je pre budúce vlastnosti terasy kľúčové a preto si treba dať pozor na podkladové vrstvy. 

Hoci sa stavba terasy môže zdať jednoduchá, je viacero vecí, ktoré keď zanedbáte, tak vás miesto radosti z novej terasy bude trápiť množstvo starostí. Stačí teda, aby bola terasa zle podložená, nesprávne vyspádovaná, prípadne by jednotlivé materiály boli neprávne poukladané. Zo zle postavenej terasy vám dokonca môže začať zatekať aj do domu. 

V každom prípade sa preto odporúčame obrátiť na odborníkov, ktorí majú so stavbami terás skúsenosti. Ak si aj dáte na misku váh vyššiu cenu za realizáciu a potenciálne problémy, ktoré vám môže spôsobiť zle postavená terasa, sme presvedčení, že realizácia za pomoci profesionálov je tou správnou voľbou. 

Navyše, ak sa rozhodnete pre stavbu terasy svojpomocne, počítajte s tým, že nákup, dovoz, skladovanie ako aj presný odhad materiálu bude kompletne vo vašej réžii, čo v konečnom dôsledku ani nemusí vyjsť o toľko lacnejšie. 

Zateplenie terasy – áno alebo nie?

Pri možnostiach stavby terasy ešte na chvíľku zostaneme. Stále populárnejšou možnosťou je využitie zateplenia terasy, ktoré prináša viacero výhod. Veľmi často sa využíva napríklad pri nízkoenergetických domoch, kde je hlavným cieľom zabrániť tepelným únikom. To je napokon aj jednou z hlavných výhod zateplenia terasy. Okrem toho je ale zateplená terasa odolnejšia voči tlaku, vysokým mrazom a zateplenie rozširuje možnosti využívania terasy aj v zimných mesiacoch.

Na zateplenie terasy sa spravidla používajú dosky z extrudovaného polystyrénu. Tie majú veľmi nízku nasiakavosť a zároveň výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Výstavba zateplenej terasy môže byť na druhej strane o čosi drahšia a tak opäť závisí najmä od vašich plánov a rozpočtu. 

betónová dlažba Ravena naturo, latte

Terasa môže slúžiť na rôzne účely

Ako si vybrať materiál na terasu?

Jednou z najdôležitejších súčastí vášho návrhu terasy bude to, pre aký materiál sa rozhodnete. Myslíme tým pritom nielen samotný povrch terasy, ale aj jej základy, keďže každý materiál má trošku iné nároky. Ak sa rozhodnete postaviť jednoduchú terasu napríklad z drevených dosiek, vyžadovať si bude celkom iné základy, ako terasa pokrytá ťažkou veľkoformátovou dlažbou. 

V tomto smere tiež závisí od lokality. Vo všeobecnosti platí, že dlažba by mala byť vyhotovená z mrazuvzdorných materiálov. Na Slovensku sa prakticky vo všetkých lokalitách vyskytujú mrazy a tak je mrazuvzdornosť parametrom, ktorý by ste pri výbere určite nemali prehliadnuť. Myslite tiež na praktické využitie. Vo všeobecnosti je veľmi vhodné, aby bol povrch terasy protišmykový. Často sa stáva, že na štýlovo vyzerajúcu terasu trochu naprší a jej povrch sa razom zmení na nebezpečné klzisko. 

Vyššie uvedené je však iba časťou toho, čo by ste mali zvážiť. Od toho, aký materiál na terasu si napokon vyberiete závisí mnohé, a to ako spôsob stavby, tak aj budúce úžitkové vlastnosti. Ak patríte medzi nerozhodných, máme pre vás dobrú správu. Jednotlivé materiály na pokrytie terasy je možné aj celkom dobre kombinovať. V prípade, že budete mať veľkú terasu, tak pokojne môžete pre každú časť vybrať iný materiál, čím jednotlivé zóny ešte lepšie prispôsobíte zamýšľanému účelu. Nepredbiehajme však a pozrime sa na to, aké sú aktuálne trendy v materiáloch na terasy. 

Drevo

Prehliadku materiálov určených na terasu začnime drevom. Ako prírodný materiál sa na terasy dostáva najčastejšie vo forme opracovaných hranolov. Medzi jeho najväčšie prednosti patrí to, že je veľmi príjemné na dotyk, terase dodá prírodný charakter a aj po vizuálnej stránke ide o atraktívny typ povrchu. V prípade dreva na terasu ale vôbec nie je jedno, akú drevinu si vyberiete. Z európskych typov sa najčastejšie používa drevo z borovice či smrekovca. Z exotických drevín je to napríklad tík. 

Nevýhodou drevených obkladov na terasu je to, že sa o ne treba pravidelne starať. Drevo na terase si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, či už brúsením alebo natieraním. Čo sa týka exotických drevín ide zároveň o pomerne drahú voľbu. 

Drevoplastové dosky

Zaujímavou alternatívou k drevu sú tzv. drevoplastové dosky, ktoré sú často označované aj ako terasové WPC dosky. V tomto prípade už nejde o úplne prírodný materiál, pretože k drevu je pridaný polyetylén a ďalšie spevňujúce zložky. Tieto dosky sa podobajú na drevo, avšak odpadáva pri nich potreba pravidelnej údržby. 

Pomerne zásadnou nevýhodou je to, že nemáte celkom istotu v tom, aká kvalitná je konkrétna materiálová zmes. Môže sa vám ľahko stať, že dosky budú viac „plastové“ ako drevené a ich deformácia či iná degradácia bude len otázkou krátkeho času. 

Kameň

Dlažba z prírodného kameňa je trvácou voľbou, vo všeobecnosti sú veľmi obľúbené prírodné kamene v svetlo hnedých odtieňoch. O tento materiál sa netreba nejako zvlášť starať, vzhľadom na svoju hmotnosť si však vyžaduje, aby boli základy terasy dostatočne pevné. Určitú nevýhodu prinášajú kamenné obklady na terasu počas leta, kedy sa dlažba zvykne prehrievať. Pozor si dajte aj na protišmykovosť, najmä v prípade nekrytej terasy. 

Pri výbere kameňa na terasu netreba šetriť, pre komfort používania je totiž dôležité kvalitné opracovanie povrchu a dostatočná pevnosť predovšetkým v rohoch. Nekvalitná kamenná dlažba sa veľmi rýchlo prejaví degradáciou povrchu a obitými rohmi. 

Gresová dlažba

Gresová dlažba na terasu sa vyrába z kameňa rozdrveného na prach, ktorý sa následne niekoľkokrát lisuje a vypaľuje, čím dlažba získava vysokú pevnosť a odolnosť. Ide o zaujímavú možnosť pokrytia terasy, pretože táto dlažba je spravidla veľmi tenká a svojím stvárnením môže imitovať rôzne prírodné materiály. 

Gresovú dlažbu je možné využiť ako v interiéri, tak aj v exteriéri a tak je napríklad možné zabezpečiť jednoliaty prechod z vnútrajška domu na terasu. Popri výhodách je ale potrebné spomenúť aj nevýhody. Tými najzásadnejšími sú cena a údržba. Ak chcete mať kvalitnú gresovú dlažbu, bude potrebné siahnuť trochu hlbšie do vrecka. Navyše, tento typ dlažby si vyžaduje pravidelné čistenie špeciálnymi prípravkami, aby si zachovala svoj vzhľad. 

Betón

Betón si v prípade terás nachádza svoje uplatnenie nielen ako stavebný materiál, ale aj ako výborný obkladový materiál. Betónová dlažba na terasu sa vyznačuje viacerými výhodami a okrem mimoriadnej odolnosti a mrazuvzdornosti pri nej môžete počítať s rôznymi podobami, sfarbením a spôsobmi vyhotovenia. Veľmi dobre sa dá zladiť aj s ostatnými prvkami v okolí domu, ako sú napríklad záhradné chodníčky, dlažba pod prístreškom či chodníčky pri dome. 

 

Platne Granada naturo, black-shadow

 

Betónová dlažba na terasu je overeným riešením, ktoré vám umožní užívať si terasu naozaj naplno. Tomuto materiálu sa povenujeme bližšie, vysvetlíme vám, ako si vybrať kvalitu, aké sú výhody betónovej dlažby a ako ju môžete kreatívne využiť aj na vašej terase. 

 

betónová dlažba Reina naturo, dolomite

Reina naturo, dolomite

 

Betónová dlažba na terasu jednoznačne patrí

Betón a terasy k sebe nerozlučne patria. Nielen čo sa týka stavby základov, keďže najčastejšie sa pri stavbe využívajú betónové nepriepustné podklady, ale aj pri vymedzovaní priestoru terasy a úpravy jej okolia. V tomto si svoje uplatnenie nachádzajú betónové obrubníky, ktorými je možné riešiť spevnenie okrajov terasy a jej vsadenie do zeme. Napokon, betón sa o slovo hlási aj pri výbere dlažby, spája v sebe totiž všetky výhody porovnateľné s prírodnými materiálmi a ich nevýhody šikovným spôsobom eliminuje. 

Ak ste sa rozhodli, že práve betón bude pokrývať povrch vašej novej terasy, vyberať si môžete medzi štýlovými betónovými platňami, jednoduchou maloformátovou dlažbou a jednou z možností je aj využitie betónovej zámkovej dlažby. Pozrime sa bližšie na výhody betónovej dlažby a to, vďaka čomu sú zárukou pri každom kvalitnom produkte.   

dlažba na terasu

Štýlová dlažba Reina oplýva čarom, ktoré dokáže spájať klasický a moderný dizajn


Výhody betónovej dlažby na terasu

Pripravili sme pre vás prehľad 3 najdôležitejších výhod betónovej dlažby, ktoré ako čerstvý majiteľ novej terasy určite oceníte. Pridali sme aj jeden tip navyše, vďaka ktorému bude betónová dlažba na terase aj po rokoch vyzerať ako nová. 

Nízka nasiakavosť a odolnosť voči mrazu

Dlažba vyhotovená z kvalitného vibrolisovaného betónu sa vďaka kompaktnému zhutneniu vyznačuje veľmi nízkou nasiakavosťou. Vďaka tomu jej nerobia problém ani vytrvalé dažde či návaly snehu. Ak je podložie terasy vyhotovené kvalitne, terasa s betónovou dlažbou vám bez problémov vydrží aj niekoľko desaťročí. Samozrejmosťou pri kvalitnej dlažbe z betónu je jej odolnosť voči mrazom, vzhľadom na charakter zimného počasia v našich končinách sa mrazuvzdorná dlažba na terasu určite oplatí. 

Vysoká odolnosť

pevnosti a odolnosti sa betónu môže rovnať iba máloktorý materiál. Betónová dlažba na terasu toho zvládne veľa a nemusíte sa obávať, že by sa časom začala dlažba rozpadávať. Zvládne aj veľké zaťaženie, je odolná voči oteru a problém jej nerobia ani veľké teplotné výkyvy. Obávať sa nemusíte ani poškodenia povrchu, a to aj v prípade menej šetrného zaobchádzania. 

Jednoduchá údržba

Pri výbere materiálu na pokrytie terasy je vždy dôležité myslieť aj do budúcnosti. Každý materiál je totiž pekný, keď je nový. Ako však bude vyzerať o niekoľko rokov neskôr, po niekoľkých zimách, letách a pôsobení celého radu vonkajších faktorov? Zamyslite sa tiež nad tým, akú údržbu si konkrétny materiál bude vyžadovať a či si bude vyžadovať investíciu do špeciálnych prípravkov. 

Betónová dlažba na terasu patrí medzi možnosti, ktoré vám nebudú robiť starosti. Betón si totiž nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu, stačí ho z času na čas iba vyčistiť prúdom vody. Oplatí sa ale vedieť, že budúcu starostlivosť o vašu betónovú dlažbu na terase si môžete ešte uľahčiť. Poslúži vám na to špeciálna nanoimpregnácia betónu, ktorá zachováva jeho paropriepustnosť, no zároveň ho účinne chráni pred UV žiarením, vodou a pôsobením rôznych chemikálií. Akékoľvek čistenie dlažby po predchádzajúcom nanesení nanoimpregnácie bude ešte rýchlejšie a účinnejšie. 

Kombinácia rôznych farieb a formátov betónových platní Maxima kombi

 

Betónová dlažba na terasu môže mať rôzne podoby

Od výhod betónovej dlažby na terasu sa už teraz pozrime na to, aké máte konkrétne možnosti výberu v prípade, že ste sa už definitívne rozhodli pre betón. Základom ponuky terasovej dlažby sú maloformátové dlaždice vyhotovené z betónu rôznych farieb a s rôznymi povrchovými úpravami. Viete si tak napríklad vybrať dlažbu so zdrsneným povrchom, vďaka ktorému sa nebudete musieť obávať pošmyknutia ani vtedy, ak na terasu naprší. 

 

 

Bežnou betónovou dlažbou malých formátov rozhodne nič nepokazíte, ide o univerzálne riešenie vhodné prakticky ku každému rodinnému domu. Vďaka širokej ponuke rôznych variantov môžete navyše dlažbu na terasu perfektne zladiť s už vybudovanými prvkami, ako sú napríklad záhradné chodníčky, či vjazd do garáže. 

 

dlažba na terasu

Jednotlivé typy betónovej dlažby sa dajú perfektne kombinovať

 

Terasové platne z betónu – veľkoformátové

Veľkoformátová dlažba aktuálne obsadzuje tie najvyššie priečky popularity v rámci svojej kategórie. Pomocou nich vytvoríte štýlovú terasu a s rôznymi farebnými variantmi si ľahko navrhnete jedinečnú plochu ako stvorenú pre váš relax a chvíle pohody. Čisté a hladké línie betónových platní zvýraznia celkovú veľkosť terasy a perfektne sa hodia predovšetkým k rodinným domom s modernou architektúrou

 

 

Veľmi dobrým príkladom sú napríklad veľkoformátové betónové platne Granada naturo, MaximaTerazza Grande alebo Terrazza naturo. Platne majú hrúbku od 5,5 cm až do 8 cm a sú ako stvorené na stavbu pochôdznych plôch. Vybrať si môžete z rôznych formátov a farebných prevedení. Napríklad aj z krémovej, sivej, béžovej či grafitovej, ale aj z melírovaných – viacfarebných colormix odtieňov. Všetky farby sa dobre kombinujú s okrasnými kameňmi a iným dekorom, takže vašej novej terase ľahko dodáte originálny nádych. 

 

Veľkoformátové platne Granada naturo pre moderný vzhľad terasy

 

Ak sa chystáte terasu stavať svojpomocne, zvládnete to aj s týmito platňami. Je však potrebné uvedomiť si, že jedna betónová platňa môže mať hmotnosť aj okolo 80 kilogramov, čiže pre ich bezpečnú pokládku je vhodné použiť špeciálne zariadenie – vákuové zdvíhacie zariadenie, ktoré vám prácu výrazne uľahčí.

Zámková dlažba na terasu

Pomerne jednoduchou možnosťou, ako si vytvoriť terasu je zámková dlažba. Hoci na tento účel nie je úplne priamo určená, pracuje sa s ňou relatívne ľahko a na stavbu jednoduchej terasy postačí. Siahnuť môžete po zámkovej betónovej dlažbe rôznych tvarov a postupovať podobne, ako pri iných spevnených plochách z tohto materiálu. Výhodami tohto riešenia sú cenová dostupnosť spolu s rýchlou a jednoduchou manipuláciou. 

Zámková dlažba je dnes už vyrábaná v rôznych dizajnoch, takže sa nemusíte orientovať iba na typické dlaždice v tvare veľkého I, ale pokojne si môžete vybrať aj zámkovú dlažbu s kombinovaným formátom, ktorý na terasách pôsobí veľmi dobre. 

Na záver len dodajme, že správnou realizáciou podložia a starostlivým výberom materiálov si môžete ľahko splniť sny o tej najlepšej terase. O takej, ktorá vám za celé roky nebude robiť starosti a užijete si na nej príjemné chvíľky so svojimi najbližšími.

 

Go to Top