26 októbra, 2021

Ako si vybrať tú správnu chodníkovú dlažbu?

Chodníková dlažba je určená pre chodníky v parkoch, okolo domu a iné pochôdzne plochy, ktoré majú pre peších zabezpečiť pohodlný prístup a prechod. Výber dlažby na toto použitie má svoje zásady a je dobré, ak sa budete riadiť nielen podľa svojho vkusu, ale uprednostníte kvalitnú chodníkovú dlažbu s nenáročnou údržbou, odolnosťou a dlhšou životnosťou. 

Chodníky je možné vytvoriť doslova na stovky rôznych spôsobov, vždy záleží od konkrétnych podmienok, rozpočtu a napokon aj od charakteru, aký chceme chodníku dodať. Z pohľadu materiálov je výber naozaj pestrý. Od veľmi lacných riešení, ako sú chodníky zo štrku či prírodného kameňa až po chodníky z masívneho dreva, ktoré patria medzi drahšie a menej praktické riešenia, ktoré si svoje uplatnenie nachádzajú skôr v záhradách. 

 

Materiály na stavbu chodníka

Obľube v prípade chodníkov sa teší predovšetkým betónová dlažba a existuje na to hneď niekoľko dobrých dôvodov. V prvom rade je to pestrosť výberu rôznych formátov, farieb a vyhotovení. Rovnako si chodníkovú dlažbu môžete vyberať v rámci rôznych cenových úrovní, čo znamená, že betón je vhodným riešením pri limitovanom rozpočte a rovnako aj vtedy, ak chcete investovať viac a dopriať si dlažbu s netradičným efektom. 

Chodníková dlažba z betónu teda môže mať rôzne podoby. Od klasiky v podobe praktickej zámkovej dlažby, pod ktorou sa už v súčasnosti rozumie široký sortiment betónových dlažieb až po hrubšie veľkoformátové dlažbyrôznymi povrchovými úpravami alebo efektným farebným prevedením v melírovaných odtieňoch. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek materiál, myslite na to, že chodník bude musieť slúžiť rovnako počas dobrého aj zlého počasia a tiež si bude vyžadovať určitú starostlivosť. Pripravili sme pre vás 5 parametrov a vlastností, ktoré by ste určite mali zvážiť ešte predtým, ako si vyberiete chodníkovú dlažbu. 

 

Formát

Chodníkové dlažby môžu mať rôzny vzhľad a formát. V tomto smere určite vyberajte starostlivo a zvážte, kde bude chodník umiestnený a ako sa bude využívať. Betónové dlažby môžu mať rôzne skosenia hrán, veľkosť a povrchové úpravy. V rámci betónových chodníkových systémov je tradičnou voľbou zámková dlažba. Menšie formáty sa hodia tam, kde je potrebné chodník tvarovať do miernych oblúkov alebo na vytvorenie kontrastných lemov. Svojím tvarovým riešením sú vhodné pre výnimočné architektonické stvárnenia dláždených plôch najmä pri rekonštrukciách v historických centrách miest a obcí, historických domov, či nádvorí.

Čoraz obľúbenejšia je veľkoformátová dlažba, a to aj v prípade chodníkov. Veľmi dobre sa dajú skombinovať predovšetkým s modernou architektúrou. Vďaka svojej hrúbke sú vhodné aj na prejazd automobilmi, čo umožňuje  vytvorenie príjazdovej cesty z rovnakého typu dlažby a dosiahnutie kompaktnej spevnenej plochy okolo celého domu. Ďalším benefitom väčšej hrúbky dlažby je aj možnosť vyskladania efektného chodníka bez použitia obrubníkov, pretože vďaka svojej váhe udržia líniový tvar plochy. Menšou nevýhodou môže byť náročnejšie pokladanie kvôli vyššej hmotnosti dlažby, avšak existuje riešenie v podobe vákuových klieští, ktoré výrazne uľahčia celú realizáciu podložia.

Alternatívou pre tých, ktorí hľadajú kompromis medzi menšími a veľkými formátmi je kategória dlažieb pozostávajúcich z niekoľkých formátov rôznych veľkostí,  tzv. kombiforma.

Nasiakavosť

Ak je reč o vonkajšej dlažbe, vždy je potrebné brať do úvahy nasiakavosť. V tomto prípade platí, že čím nižšia nasiakavosť, tým lepšie a takýto materiál vám nebude robiť starosti ani pri naozaj nepriaznivých podmienkach. Každý betón je nasiakavý materiál, je to jeho prirodzená vlastnosť. Použitím hydrofóbnych prostriedkov v procese výroby dochádza k redukovaniu nasiakavosti betónovej dlažby. Tým pádom pri daždivom a vlhkom počasí alebo vzlínavosti zo zeme sa výrazne redukuje aj možnosť vzniku výkvetov. Vznik výkvetov úzko súvisí aj s kvalitou podložia, ktorému treba venovať patričnú pozornosť.

 

Protišmykový povrch

Pri navrhovaní a výbere materiálu pre chodníky netreba zabúdať ani na bezpečnosť. Často ide o podceňovanú vlastnosť, no je dôležité aby sa po chodníku pohodlne chodilo a to aj malým deťom, seniorom, prípadne iným osobám s obmedzenou pohyblivosťou. Betónová dlažba má vo všeobecnosti protišmykový povrch, pretože nášľapná vrstva je jemne pórovitá. Avšak pre dostatočné zabezpečenie protišmykovosti je dôležité rovnomerné uloženie a vyspádovanie celého chodníka, aby na ňom nevznikali miesta so stojatou vodou, ktorá sa v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok ľahko zmení na zamrznutý šmykľavý povrch

 

Odolnosť chodníkovej dlažby

V neposlednom rade je potrebné myslieť aj na odolnosť materiálov. Platí to najmä v našich zemepisných šírkach, kedy nás v lete atakujú tropické teploty a v zime prudké mrazy. Myslite tiež na odolnosť materiálu, ktorú môžete vylepšiť pomocou špeciálnej povrchovej impregnácie. Dnes je bežné, že pomocou špeciálnej technológie sa už  pri výrobe povrch niektorých dlažieb ošetruje prípravkami tak, aby boli počas používania čo najodolnejšie. Od úrovne odolnosti potom záleží, ako dlho vám chodník vydrží bez toho, aby sa na ňom prejavil „zub času“. 

 

Údržba

Rôzne materiály sa vyznačujú rôznymi vlastnosťami a to znamená, že sa odlišujú aj nárokmi na údržbu. O niektoré materiály, ako je napríklad drevo, sa treba pravidelne starať a sledovať ich stav. Už spomínaný betón je v tomto smere na údržbu omnoho jednoduchší. Betónovú dlažbu stačí z času na čas očistiť vysokotlakovým čističom a následne naimpregnovať.  

Pred výberom teda zvážte, do akej miery sa budete chcieť venovať pravidelnej údržbe. Okrem údržby samotného povrchu dlažieb je potrebné myslieť aj na rast vegetácie v škárach, ktorá je ďalším dôvodom na ošetrenie dlažby a priamo súvisí s veľkosťou formátov – čím menšie formáty dlažieb, tým väčší počet škár.

Chodníkovú dlažbu preto vyberajte s rozumom a dbajte na to, v akom priestore sa bude chodník nachádzať a na aké účely ho chcete využívať. Nechajte si na výber dostatok času, aby bol výsledkom nielen praktický a bezpečný, ale aj vizuálne atraktívny chodník.

Go to Top