21 októbra, 2020

Úprava svahu v okolí domu

Túžite po dokonale rovnom pozemku a akýkoľvek svah chcete bezpodmienečne vyrovnať? Skúste sa na to pozrieť trochu z inej perspektívy, svahovité okolie domu vám totiž vôbec nemusí robiť starosti. Práve naopak, členitejší, svahovitý terén ponúka zaujímavé možnosti vylepšenia a skrášlenia, takže aj takýto priestor môžete ľahko pretvoriť na vašu osobnú oázu pokoja. Zistite, ako je možné upraviť svahy v okolí domu a aké prvky pri tom môžete použiť. 

Svah ako nevýhoda? To už dávno neplatí!

Považovať svahovité pozemky za problémové už dnes naozaj nie je potrebné. Vždy samozrejme záleží od konkrétnych podmienok, vo všeobecnosti však platí, že pri troche kreativity a plánovania sa dá svahovité okolie domu krásne upraviť a využiť ho naozaj naplno. Kým menšie nerovnosti a sklony vám ľahko pomôžu zakryť rastliny, prípadne ostrovčeky s rašelinou a výsadbou, pri svahoch s prudším sklonom už bude potrebné zvoliť iný prístup. 

Spôsob, akým pojmete svahovité okolie vášho domu je samozrejme vecou nápadu a vkusu. Členitý a svahovitý pozemok sa dá relatívne ľahko oddeliť na rôzne segmenty, ktorých výsledkom bude zaujímavý a veľmi nápaditý výsledok ako od profesionálneho záhradného dizajnéra. Nenechajte sa odradiť trošku náročnejšou údržbou a nevyhnutnými úpravami. Myslite na to, že svahovitý terén je príležitosťou, ako záhradke, resp. okoliu vášho domu, dodať ten správny šmrnc. 

Skôr ako začnete s akýmkoľvek plánovaním, odporúčame dôkladne preskúmať aktuálny stav. Dôležité je posúdiť sklon svahov, orientáciu členenia a taktiež pôdny typ. Aby celá vaša snaha v budúcnosti nevyšla navnivoč, odporúčame tiež dôkladne posúdiť riziko zosunutia svahu. K nemu by mohlo dôjsť napríklad po prívalových dažďoch, prípadne ak nebudú jednotlivé stavebné úpravy po odbornej stránke vykonané správne. 

Spôsoby, ako upraviť svahy v okolí domu

Po dôkladnom posúdení aktuálneho stavu pozemku sa môžete smelo pustiť do plánovania. Platí ale niekoľko zásad, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Vo všeobecnosti sa odporúča urobiť všetko preto, aby bol terén najprv dostatočne zastabilizovaný. Ak je to možné, svah by mal mať odklon vždy smerom od objektov (napríklad od domu, altánku, záhradného domčeka). Myslite na to, že na svah budú po celý rok pôsobiť rôzne vplyvy počasia od prudkých lejakov, cez lúče horúceho slnka až po mrazy a návaly snehu. 

Betónové palisády pre pozvoľnejšie svahy

Spôsobov, akými je možné upraviť svah okolo domu je viacero. Kým na úpravu pozvoľného svahu vám budú stačiť napríklad betónové palisády, pri strmších svahoch už je vhodné počítať s múrikmi či iným vhodným oddelením výškových rozdielov. Betónové palisády sú vyrábané v rôznych farebných vyhotoveniach a s rôznou povrchovou úpravou. Hravo s nimi prekonáte menšie výškové rozdiely a vytvoríte nimi miesto pre výsadbu rastlín. 

 

Betónové palisády Ina

 

Betónové tvárnice aj schodíky

Na spevnenie svahov s väčším výškovým rozdielom je možné použiť betónové tvárnice s dostatočnou odolnosťou, ktorým nebude robiť problém kontakt s pôdou. V tomto prípade platí, že je veľmi dôležité ustrážiť si kvalitu základov, a to nielen s ohľadom na životnosť samotného múrika, ale aj z dôvodu dostatočného spevnenia svahu a odvodu zrážkovej vody. Ak to situácia umožní, siahnuť môžete aj po dekoratívnom palisádovom obrubníku, ktorý je perfektným kompromisom k bežným palisádam. Ľahko ho zladíte so zatrávnenými plochami, rašelinou, štrkom, alebo kameňmi. 

Pri väčších výškových rozdieloch rovnako netreba zabudnúť na schodíky, ktoré je možné vyhotoviť buď z prírodných materiálov, alebo napríklad aj z betónových tvárnic. Záhradné schody z betónových tvárnic sú veľmi zaujímavou alternatívou k iným materiálom, a to najmä vďaka ich pevnosti a mimoriadne dlhej životnosti. Na tento účel je možné využiť aj špeciálne schodiskové bloky z betónu. Aj v prípade schodíkov z betónu platí, že si ich môžete vybrať v rôznych vyhotoveniach, veľmi obľúbené sú napríklad betónové schodíky imitujúce prírodný kameň. 

 

Pri úprave svahu môžete využiť aj palisádové obrubníky

 

Svahové tvárnice vám pomôžu ozvláštniť záhradu

Na úpravu okolia svahovitého okolia domu je k dispozícii ešte jedna zaujímavá možnosť. Využiť môžete tzv. svahovky. Ide o betónové tvárnice v polkruhovom tvare, ktoré slúžia na výsadbu okrasných rastlín. Perfektne sa dajú využiť v každej záhrade, v ktorej sa vyskytujú pozvoľnejšie, ale aj prudšie svahy. Takáto „svahová stena“ zabezpečí dostatočné spevnenie svahu a zároveň sa môže stať domovom pre množstvo kvitnúcich rastlín, ktoré vašej záhradke dodajú pestré farebné odtiene. 

 

Mini svahovka môže krásne zakvitnúť

 

Možností, ako si upraviť pozemok so zvažujúcimi sa časťami, je už dnes dosť a je iba na vás, akým spôsobom proporcie konkrétneho terénu využijete. Nechajte sa inšpirovať riešeniami z betónu a dodajte okoliu vášho domu trvácny a moderný charakter.

Go to Top