Betónové tvárnice sú univerzálnym stavebným prvkom a využiť sa dajú na rôzne účely. Postaviť základy domu, múry, ploty, ale aj ozdobiť si záhradu, všetko toto zvládnete s dobre vybranými a kvalitnými okrasnými tvárnicami. Pripravili sme pre vás kompletný prehľad jednotlivých typov betónových tvárnic a možností ich využitia.

Betónové tvárnice – stavebný prvok mnohých podôb

Množstvo stavieb začína práve od tvárnic a ich správny výber a následné použitie je preto kľúčové. Ich vyhotovenie a úžitkové vlastnosti záležia predovšetkým od toho, na aký účel sú určené. Vo všeobecnosti tak tvárnice zaraďujeme do dvoch základných kategórií – tvárnice na debnenietvárnice na murovanie. Vzhľadovo ich ľahko rozoznáte už na prvý pohľad, debniace tvárnice sú spravidla širšie a sú prispôsobené na vkladanie vodorovnej výstuže.

Detaily jednotlivých typov betónových tvárnic a potenciál ich využitia v stavebníctve a záhradnej architektúre vám priblížime v ďalších častiach textu. Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, betónové tvárnice sú kľúčovým stavebným prvkom mnohých podôb, ktorý si svoje využitie nachádza naprieč rôznymi oblasťami stavebníctva. 

Čo očakávať od kvalitných betónových tvárnic?
Debniace a šalovacie tvárnice
Murovacie tvárnice
Plotové tvárnice
Svahové tvárnice
Zatrávňovacie tvárnice

Ako sa vyrábajú betónové tvárnice?

Skôr ako vám priblížime konkrétne typy betónových tvárnic, nahliadnime aspoň v krátkosti na spôsob ich výroby. Pomôže vám lepšie porozumieť tomu, aké parametre by ste si pri betónových tvárniciach mali všímať a prečo sa pri kvalitných produktoch uplatňujú niektoré výrobné postupy. Rovnako ako pri iných stavebných prvkoch, aj v tomto prípade platí, že nie je tvárnica ako tvárnica a prílišné šetrenie sa do budúcnosti nemusí vôbec oplatiť. 

Na výrobu jednej debniacej tvárnice je potrebných približne 19 kg štrku a piesku, a približne 1 kg cementu. Toto sú samozrejme priemerné hodnoty, ktoré sa ale menia v závislosti od formy a tvarovania konkrétneho druhu tvárnic. Odlišné množstvo materiálu je potrebné, ak napríklad porovnávame debniace tvárnice so zatrávňovacími, prípadne ak porovnáme debniace tvárnice s rôznou hrúbkou stien. 

Betónové tvárnice sú dnes vyrábané spravidla na plnoautomatických vibrolisoch procesom, ktorý sa nazýva vibrolisovanie. Presnosť a kvalita vibrolisu má významný vplyv na finálnu kvalitu tvárnice. Okrem toho ale kvalita tvárnice závisí aj od zmesi, ktorá je na výrobu použitá. Na prvý pohľad tak síce tvárnica môže pôsobiť kvalitne, no ak je vyrobená z nekvalitnej zmesi, dlhú životnosť mať nebude. Jednoduchým spôsobom, ako si overiť kvalitu tvárnice je pozrieť sa na kvalitu spracovanie a posúdiť jej hmotnosť. 

Pred samotným výberom tvárnic pre vás máme ešte jeden tip. Ak sa už rozhodnete pre konkrétneho dodávateľa, nebojte sa vypýtať si technický list produktu a tiež vyhlásenie o parametroch, v ktorom nájdete všetky dôležité technické informácie a parametre. V nich nájdete napríklad údaje o nasiakavosti, priepustnosti, mrazuvzdornosti či pevnosti v ťahu. Poctivý predajca tvárnic skrátka nebude mať problém vám všetky tieto dokumenty ukázať a tiež jednotlivé údaje vysvetliť. 

Čo očakávať od kvalitných betónových tvárnic?

Je prirodzené, že požiadavky na kvalitu tvárnic budú vždy individuálne. V prvom rade záleží od typu stavby a v druhom rade aj od rozpočtu a ďalších faktorov, ktoré je pri výbere potrebné zohľadniť. Výber konkrétnych betónových tvárnic totiž nezávisí len od samotnej obstarávacej ceny materiálu, ale aj prípadného uskladnenia, prepravy, budúcej údržby a dodatočných stavebných úprav. Toto všetko sú faktory, ktoré je vhodné brať do úvahy, hoci v mnohých prípadoch sa odhadujú len ťažko. Betónové tvárnice sú však, a to najmä v porovnaní s inými stavebnými materiálmi, vo všetkých vyššie spomenutých smeroch veľmi dobrým a dostupným riešením. Aby ste sa na vlastnosti betónovej tvárnice mohli naplno spoľahnúť, je potrebné vybrať si kvalitu. 

Nech už budú vaše požiadavky a nároky akékoľvek, je zrejmé, že kvalitná betónová tvárnica nebude praskať, drobiť sa a ani v náročnejších podmienkach sa nerozpadne. Kvalitná betónová tvárnica svoje vlastnosti hravo obháji aj keď sa vonkajšie teploty priblížia nule, prípadne klesnú ešte nižšie. Silnou stránkou kvalitných tvárnic je totiž nízka nasiakavosť, a to je vlastnosť ktorú oceníte práve v zime. Tvárnice z kvalitného betónu vám po tuhých mrazoch nepopraskajú a ani iné poveternostné vplyvy nebudú pre ne predstavovať problém. 

Debniace a šalovacie tvárnice – najlepšia voľba pre stratené debnenie

Základným a veľmi rozšíreným typom betónových tvárnic sú tzv. debniace tvárnice, ktoré slúžia na tvorbu strateného debnenia. Pomocou debniacich tvárnic si môžete jednoducho vytvoriť základy na stavbu priečok, stien, suterénov a svoje využitie si nachádzajú aj pri stavbe betónových plotov či oporných múrov. Sú vhodné do vnútorného aj vonkajšieho prostredia. 

Debniace tvárnice môžete nájsť aj pod označením dt tvárnice. Sú typické svojou veľkoryso tvarovanou vnútornou dutinou, ktorá je zaliata betónovou zmesou odolnou voči mrazom. Steny tvárnice je možné aj dodatočne vystužiť. Pri výbere debniacich tvárnic si dobre spočítajte, aké množstvo tvárnic s akými rozmermi budete potrebovať. Dodajme, že dostupné sú s výškou 25 cm a vo vyhotovení pero-drážka

 

Samotné stratené debnenie je veľmi efektívny a cenovo dostupný spôsob výstavby hrubých stavieb, vďaka čomu ide o stále rozšírenejšiu metódu. Podstatou strateného debnenia je liatie betónu do vopred vyhotoveného debnenia z dutých tvárnic. Tie sú na seba poukladané v niekoľkých vrstvách a následné vyplnené betónom. Stratené debnenie je obľúbené aj vďaka tomu, že si nevyžaduje pomoc ťažkých mechanizmov a pri troche skúseností a šikovnosti sa takto dajú základy ľahko postaviť aj svojpomocne

Ak hľadáte dt tvárnice, zamerajte sa pri výbere na kvalitu a precíznosť spracovania. Kvalitné tvárnice vyrobené pomocou vibrolisu sú zárukou toho, že vrstvenie bude jednoduchšie a nebude potrebné tvárnice dodatočne upravovať. Stratené debnenie z precízne vyrobených tvárnic je základným predpokladom pre bezproblémové využívanie stavby v budúcnosti. 

 

Debniace tvárnice sú jednoduchým spôsobom stavby základov

 

Podobný typ tvárnic nájdete aj pod označením „šalovacie tvárnice“. Ide o presne spracované tvárnice, ktoré sú taktiež ideálne na vyhotovenie strateného debnenia a svojou univerzálnosťou bezpochyby prekonávajú akýkoľvek iný typ betónových tvárnic. Šalovacie tvárnice je totiž v závislosti od ich tvaru možné využiť na tvorbu vonkajších aj vnútorných priečok, ktoré môžu byť nosné aj nenosné. 

Šalovacie tvárnice z betónu vynikajú svojou mimoriadnou nosnosťou, keďže je možné ich vybetónovať a problémom nie je ani použitie výstuže. Betónové šalovacie tvárnice si tak nachádzajú svoje využitie pri celom spektre rôznych stavieb. 

Murovacie tvárnice – rýchly spôsob výstavby

Na počiatku boli tvárnice. Tak by sme mohli v jednoduchosti charakterizovať množstvo projektov, v ktorých sa spojila celková úspornosť a rýchlosť výstavby. Murovacie tvárnice z betónu sú ideálnym spôsobom, ako zabezpečiť rýchlu výstavbu popri zachovaní veľmi rozumných finančných nákladov. Murovacie tvárnice odlíšite od debniacich už na prvý pohľad. Pri ich výbere je dôležité odlišovať murovacie tvárnice na nosné a nenosné múry. 

Výstavba pomocou murovacích tvárnic často pripomína detskú stavebnicu. Základom sú murovacie tvárnice pre nosné alebo deliace steny, ktoré sú doplnené výrazne tenšími tvárnicami určenými na tvorbu nenosných deliacich stien, prípadne tzv. prímuroviek. Ak plánujete využiť na stavbu murovacie tvárnice, obzvlášť dbajte na kvalitu tvárnic, ktoré si vyberiete. Vezmite do úvahy predovšetkým ich odolnosť voči vonkajším vplyvom, mrazuvzdornosť, priesaky a v neposlednom rade aj pevnostnú triedu. 

V prípade výberu murovacích tvárnic jednoznačne odporúčame konzultáciu s odborníkom, ktorý si s vami prejde všetky špecifiká konkrétnej stavby a pomôže vám s výberom tých najvhodnejších tvárnic pre váš projekt. 

Plotové tvárnice – dostatok súkromia pre váš objekt

Betónové plotové tvárnice sú ideálnym spôsobom, ako postaviť plot, ktorý vám dopraje dostatok súkromia na desiatky rokov pri minimálnej údržbe. Na výber je dnes už z celého radu plotových tvárnic v rôznych farebných odtieňoch a s rozličnými povrchovými úpravami. Betónové ploty sa tak hodia k stavbám s tradičnou, ale aj modernou architektúrou a dajú sa perfektne kombinovať s okolitým prostredím. 

Plotové tvárnice sú dostupné buď s hladkým, obíjaným alebo štiepaným povrchom, ktoré po vizuálnej stránke pôsobia veľmi zaujímavo. Pri stavbe plotov z betónových tvárnic sa nemusíte nijako obmedzovať, tvárnice je možné rozmerovo upraviť a prispôsobiť konkrétnej aplikácii. Platí tiež, že z betónových tvárnic môžete postaviť plot prakticky akýchkoľvek tvarov. Ploty kombinované napríklad s bránou budú pôsobiť skôr dekoračne, kdežto plný betónový plot jasne vymedzí váš pozemok a ochráni ho pred zvedavými zrakmi okolia. 

betónový plot Casser štiepaný, latte

Casser štiepaný, latte

 

Plotové tvárnice je možné využiť aj na stavbu rôznych iných objektov. Sú vhodné tiež na stavbu múrikov a malých záhradných objektov. Životnosť ako aj úžitkové vlastnosti betónového plota závisia v prvom rade od toho, ako kvalitné tvárnice si vyberiete a v druhom rade od kvalitne vyhotovených základov a stavebného postupu. Na čo si teda dať pozor pri výbere plotových tvárnic z betónu?

Ako aj pri ostatných typoch tvárnic, aj pri plotových odporúčame staviť na kvalitu. Okrem vzhľadu by vás mali zaujímať aj vlastnosti konkrétnych tvárnic, a to predovšetkým pevnosť tvárnice v tlaku, presnosť jej spracovania a nasiakavosť betónu. Pri kvalitných tvárniciach je samozrejmosťou odolnosť voči mrazu, ktorej úroveň má priamy vplyv na životnosť betónového plotu. Lacné betónové tvárnice môžu byť vyrobené z menej kvalitného betónu s vysokou nasiakavosťou. Tá časom spôsobí značnú degradáciu materiálu a to z dôvodu, že vlhkosť, ktorá sa začne hromadiť v štruktúre betónu v zime zamrzne a zväčší svoj objem. 

Kvalita plotových tvárnic má teda priamy vplyv na výsledné úžitkové vlastnosti betónového plotu. Ak nezanedbáte ich výber, tešiť sa môžete na desiatky rokov bezstarostného využívania plotu bez potreby investícií do rekonštrukcie či časovo náročnej údržby. Pri návrhu betónového plotu určite nezabudnite ani na odvod zrážkovej vody. Na tento účel vám perfektne poslúžia žľabovky z vibrolisovaného betónu. Tie sú síce pomerne nenápadným, ale zato veľmi praktickým doplnkom, ktorý spoľahlivo odvedie zrážkovú vodu z okolia oplotenia.

Svahové tvárnice dodajú vašej záhrade na atraktivite

Betón do moderných záhrad jednoznačne patrí a dôkazom toho sú aj svahové tvárnice, ktoré sú medzi bežnými záhradkármi a aj záhradnými architektmi stále obľúbenejšie. Svahové tvárnice sú pre záhradu veľmi zaujímavým oživením, pričom zároveň predstavujú aj efektívne využitie priestoru. Tým, že svahové tvárnice sa stanú domovom mnohých rastlín, môžete sa v praxi stretnúť aj s označením vegetačné tvárnice. 

Pomocou svahových tvárnic oživíte záhradu okrasným lemom, prípadne vytvoríte na záhrade okrasnú stenu a spevníte mierne svahy. Spôsob výstavby svahoviek je teda potrebné prispôsobiť nielen zamýšľanému účelu, ale aj výške steny. Rovnako je potrebné vopred si rozmyslieť, aké rastliny do svahových tvárnic zasadíte. Výstavbu zo svahoviek odporúčame vždy konzultovať s odborníkom, samotná realizácia nie je síce zložitá, no má určité špecifiká, o ktorých je dobré vedieť. 

Ešte pred samotnou stavbou je dôležité všetko si poriadne premerať a najmä nezabudnúť na tvorbu základov. Na to, aký bude výsledný efekt celého svahu má najväčší vplyv práve prvá vrstva, ktorá poslúži ako základ na ďalšie vrstvenie. Celý prvý rad tvárnic by mal byť preto zabetónovaný, čo platí najmä pri stenách s výškou nad 1,2 m a vtedy, keď sa vzhľadom na pôdny typ vyžaduje adekvátne spevnenie. Zabudnúť netreba ani na drenážnu rúrku umiestnenú pri základovom páse. 

Mini svahovka, piesková

Po položení prvých dvoch radov je potrebné po vrstvách naniesť zásypový materiál na zadnú stranu svahovky, čím vytvoríte základ na ďalšie pokladanie. V tejto fáze už myslite na osadenie svahoviek vhodnými rastlinami. Pri výbere vhodných rastlín na výsadbu neplatia žiadne špeciálne obmedzenia, vo všeobecnosti ale môžeme odporučiť plazivé alebo priľnavé rastliny, ktoré nie sú veľmi náročné na množstvo vlahy. Pri kvalitne vystavanej stene zo svahových tvárnic sa vysadeným rastlinám bude určite dariť a vám bude každý deň prinášať radosť.

Záverom už iba dodajme, že aj svahové tvárnice si môžete vybrať v rôznych farebných vyhotoveniach. Okrem tradičnej sivej nechýbajú ani svahovky v červenom, hnedom, grafitovom pieskovom vyhotovení. Vylúčená teda nie je ani kombinácia farieb v rámci jedného projektu a tak môžete nechať naplno vyniknúť vašu fantáziu. 

Zatrávňovacie tvárnice – zaujímavé spojenie zelene a betónu

Zatrávňovacie tvárnice, označované tiež ako zatrávňovačky či trávové tvárnice, sú ideálnou voľbou všade tam, kde potrebujete spevniť plochu, ale zároveň chcete zachovať prírodný ráz daného priestoru. Ide teda o tvárnice, ktoré sú priamo prispôsobené na to, aby poskytli dostatok priestoru pre trávnatý povrch a zároveň boli spoľahlivým riešením spevneného povrchu. 

Svoje uplatnenie si zatrávňovacie tvárnice nachádzajú v prípade parkovísk, záhradných chodníkov, príjazdov do garáže, prípadne sa používajú aj na spevňovanie svahov. Po osadení zatrávňovacích tvárnic je možné využiť záhradný koberec, prípadne medzery vyplniť zeminou a nasadiť trávu. Dôležitou výhodou týchto tvárnic je, že vďaka svojmu spracovaniu zabezpečujú efektívne odvádzanie zrážkovej vody do pôdy.

 

Bežné zatrávňovacie tvárnice je možné nahradiť, prípadne doplniť aj ďalšou zaujímavou alternatívou. Je ňou špeciálna vegetačná dlažba, ktorej hlavnou prednosťou je schopnosť odvádzať dažďovú vodu priamo do pôdy, a to cez zatrávňovacie otvory. Tieto tvarovky spoznáte podľa bočnej časti, ktorá obsahuje tzv. dištančné nálisky, pomocou ktorých ľahko vymedzíte škáry. Škáry je po pokládke možné vyplniť štrkom, prípadne humusom. 

Podobne, ako pri zatrávňovacích tvárniciach, aj napríklad dlažba Eko Line si svoje uplatnenie nachádza v záhradách vo forme rôznych chodníčkov, prípadne ako odstavná plocha či parkovisko. Pri správnom zložení podkladových vrstiev zvládne táto ekologická dlažba aj veľmi vysokú záťaž. 

 

Betónové tvárnice sú ideálnym riešením v mnohých smeroch, od budovania základov až po kreatívne úpravy vašej vytúženej záhradky. Neváhajte sa na nás obrátiť a sami sa presvedčte o tom, ako môžu betónové prvky poslúžiť aj vám.