4 októbra, 2023

Dlažba okolo bazéna a zaistenie bezpečnosti

Ak ste sa rozhodli pre výstavbu vonkajšieho bazéna, tak vás čaká množstvo stavebných prác, od výkopu cez osadenie, až po úpravu okolia na vytvorenie harmonického a príjemného prostredia. Spevnené plochy okolo bazéna by mali poskytovať dostatočný priestor pre pohodlný vstup do bazéna, ale aj oddychovú zónu napríklad pre ležadlá. 

Dlažba alebo platne okolo bazéna zohrávajú okrem estetického hľadiska aj kľúčovú úlohu pri vytváraní bezpečného a pohodlného prostredia pre ich používateľov.

Príklad návrhu spevnenej plochy okolo bazéna v kombinácii betónovej dlažby a bazénového lemu


Nižšie uvádzame
základné bezpečnostné prvky, ktoré treba zohľadniť pri plánovaní dlažby pri bazéne, výberom vhodných povrchových úprav a správnymi tipmi na údržbu na zachovanie vzhľadu aj bezpečnosti.

Základom je samozrejme protišmykovosť

Jednou z hlavných bezpečnostných výhod pri použití betónovej dlažby okolo bazéna je protišmykovosť, čo pomáha predchádzať nehodám spôsobených pošmyknutím a pádom. Okolie bazéna je často vystavené pôsobeniu vody, takže je viac náchylné na šmykľavosť. Ak chcete zvýšiť protišmykovosť povrchu, vyberte si dlažobné materiály s protišmykovými vlastnosťami, ktoré majú povrch odolný voči šmyku – pošmyknutiu a zároveň také výrobky, ktoré majú tento parameter overený aj skúškou, ktorá je uvedená v technickej dokumentácii (Vyhlásenie o parametroch, Technický list).

Pri zameraní sa na bezpečnosť je nevyhnutné zohľadniť aj ďalšie vlastnosti materiálov. Betónová dlažba a platne by mali poskytovať nielen bezpečný povrch pri chôdzi, ale mali by byť aj príjemné na dotyk. Výber vhodných materiálov, ktoré nie sú drsné alebo abrazívne, spríjemnia chôdzu pri bazéne naboso. Rovnako tak, treba myslieť aj na zabezpečenie hladkého a bezpečného prechodu medzi spevnenou plochou a okrajom bazéna vhodným lemom, ak ho už bazén vopred z výroby nemá.

Univerzálny betónový prvok Frontero môžete použiť aj ako bazénový lem v kombinácii s betónovými platňami.

Na výber je viacero alternatív

Ako sa spomína vyššie, uprednostnite materiály s prirodzenými protišmykovými vlastnosťami. Pri navrhovaní spevnených plôch v okolí bazéna je ideálne zvoliť si dlažbu s hladkým rovným povrchom a vo väčších formátoch, aby sa na ploche nezdržiavala voda a aby sa minimalizoval počet škár. 

Taktiež je vítané vyberať si skôr svetlejšie odtiene dlažieb, pretože absorbujú menej slnečného žiarenia ako tmavé farby. Netreba zabudnúť ani na dodržanie vyspádovanie plochy, minimálne 2% v priečnom a minimálne 0,5 % v pozdĺžnom smere, čo zaisťuje odvodnenie celej plochy. 

Betónové platne Granada naturo vo farebnom prevedení dolomite.

Správna údržba dlažby okolo bazéna

Pre zvýšenie ochrany povrchu pred zašpinením, ľahšiu údržbu a zachovanie farebnej stálosti je vhodné hneď po pokládke dlažby použiť povrchovú impregnáciu na báze nanotechnológie. Ekologický prípravok Vatnajökull – V8 je špeciálny prípravok vyvinutý na ošetrovanie a údržbu betónových výrobkov vyrobených spoločnosťou CITY STONE DESIGN s.r.o. Výsledkom aplikácie je neviditeľná impregnácia, ktorá znemožňuje pevné uchytenie nečistôt na povrchu a ich preniknutie do hĺbky materiálu. 

Ochranná vrstva po aplikácii zabraňuje prenikaniu nečistôt

Impregnácia má zároveň hydrofóbny účinok. To znamená, že má vysokú odolnosť proti vode a zároveň umožňuje čistenie povrchu omnoho jednoduchšie. Niektoré vybrané produkty sú už týmto prípravkom z výroby predom naimpregnované a nemusíte ich ihneď impregnovať. Pre zachovanie vzhľadu a životnosti by sa mala aplikácia na betónovej dlažbe alebo platniach obnovovať každé 2-3 roky.

Pravidelné čistenie

Na zachovanie bezpečnosti a krásy dláždeného povrchu pri bazéne je nevyhnutné aj pravidelné čistenie. Z povrchu odstraňujte machy, lístie a iné nečistoty. Okrem toho okamžite vyčistite všetky rozliate tekutiny alebo chemikálie z bazéna, aby ste zabránili znehodnoteniu povrchu a potenciálnemu nebezpečenstvu pošmyknutia.

Opravy mechanického poškodenia

Pravidelne kontrolujte, či na dlažbe nie sú praskliny alebo poškodenia. Prasknutý povrch môže predstavovať bezpečnostné riziko a poškodené dlažobné kocky by ste mali okamžite vymeniť. Jednou z výhod použitia betónovej dlažby na spevnené plochy je práve jej praktické využitie. Pri potrebnej demontáži je možná výmena len vybraných dlažobných kociek. Včasné riešenie týchto problémov môže zabrániť ďalším škodám a pomôže zachovať bezpečné prostredie.

Minimalizácia nerovností

Veľký dôraz treba klásť na dodržanie skladby podkladových vrstiev a správneho technologického postupu pri ukladaní betónovej dlažby. Predídete tak nebezpečenstvu nerovnomerného sadania terénu a aj dlažby v budúcnosti. Iba tak sa nevytvoria nežiadúce preliačiny, či vystúpené plochy, ktoré sú náchylné na zadržiavanie nečistôt a prebytočnej vody.

Nezanedbateľná súčasť záhrady

Navrhovanie a udržiavanie bezpečných chodníkov a spevnených plôch pri bazénoch má zásadný význam pre konečný výsledný efekt a celkový estetický zážitok. Zvážením protišmykovosti, pohodlia, bezpečných prechodov a výberom vhodných materiálov s odolnosťou proti vlhkosti môžete vytvoriť bezpečný a dizajnový priestor pri bazéne. Okrem toho pravidelná údržba vrátane čistenia a okamžitého riešenia akýchkoľvek poškodení predĺži životnosť dlažby a zachová jej bezpečnostné vlastnosti.

Go to Top