20 mája, 2020

Betónové ploty, áno či nie?

Oplotenie je minimálne tak dôležité ako stavba samotná. Vybrať si dnes môžete z rôznych materiálov, ktoré sa od seba odlišujú vzhľadom, vlastnosťami a prirodzene aj cenou. Zistite, v čom spočívajú hlavné výhody betónových plotov a prečo sú betónové ploty okolo rodinných domov stále obľúbenejšou voľbou. 

Čo vám ako prvé napadne pri slovnom spojení betónový plot? Už zďaleka to nie sú iba nejaké unifikované sivé panely, ktoré narúšajú architektúru a sú viac funkčným, ako estetickým prvkom. Toto o betónových plotoch už dávno neplatí. Betón je ako materiál na oplotenie plnohodnotnou alternatívou k ostatným riešeniam. Ponúka veľmi zaujímavú kombináciu vlastností, vďaka ktorej je využiteľný na oplotenie celého radu rôznych stavieb, a to aj vrátane rodinných domov.

 

Tri hlavné výhody betónových plotov

Hneď na úvod sa oplatí spomenúť, že betónové ploty sú plnohodnotným estetickým prvkom, sú veľmi trvácne, bezúdržbové a taktiež vám doprajú dostatok súkromia. Poďme sa bližšie povenovať tým najdôležitejším výhodám betónových plotov. 

Vďaka moderným výrobným postupom môže mať betónový plot presne taký vzhľad, aby perfektne ladil s architektúrou vášho rodinného domu. Betónový plot sa tak ľahko stane štýlovým prvkom, ktorý vhodným spôsobom zvýrazní architektonické prvky vašej stavby. Stačí si len vybrať ten správny tvar a farebnú úpravu betónových tvárnic. Prvou zásadnou výhodou betónových plotov je teda možnosť ľubovoľného tvarovania a vyhotovenia. 

Druhou a veľmi dôležitou výhodou betónu je jeho trvácnosť. Správne vyhotovený betónový plot vám bez problémov vydrží viac ako 30 rokov a navyše, tento materiál si nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. Netreba ho teda natierať, ako je to v prípade železných či drevených plotov. V tejto súvislosti sa oplatí spomenúť aj mimoriadnu odolnosť betónových plotov. Ani po vytrvalom prudkom vetre nehrozí, že časť svojho plotu nájdete na konci ulice. 

Do trojice výhod betónových plotov bezpochyby patrí aj bezpečnosť, tlmenie hluku a zabezpečenie súkromia. To je samozrejme primárna úloha oplotenia ako takého, no nie všetky materiály sú práve vhodné na to, aby váš pozemok ochránili pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich, či v horšom prípade rovno pred neželanými návštevníkmi. Plný betónový plot vám poskytne súkromie, účinne tlmí hluk okolia a zároveň sa stane spoľahlivým a plnohodnotným bezpečnostným prvkom vašej nehnuteľnosti. 

 

Stavba betónového plotu v skratke

Stavba betónového plotu je relatívne jednoduchourýchlou záležitosťou. Napriek tomu ale celý tento postup nie je vhodné zanedbať. Samotný spôsob stavby betónového plotu má totiž zásadný vplyv na jeho životnosť. Svojpomocnú stavbu preto určite neodporúčame, jedine v tom prípade, ak máte dostatok skúseností a viete dodržať všetky príslušné normy. 

Betónový plot musí mať vyhotovené kvalitné základy v dostatočnej hĺbke, pričom do úvahy treba brať nielen výšku oplotenia, ale aj zloženie pôdy, špecifiká konkrétneho terénu a zabudnúť netreba ani na odtok vody. Práve vyhotovenie základov pre betónový plot je veľmi dôležité a preto sa v tomto smere určite odporúčame obrátiť na odborníkov. Samotné osádzanie prefabrikovaných dielov a betónových tvárnic už patrí k tým jednoduchším častiam celého procesu. 

Zdôraznime, že betónové ploty vynikajú svojou odolnosťou, nevyžadujú si žiadnu údržbu a jediné na čo odporúčame dávať pozor je odtok vody z okolia oplotenia. 

 

Betónový plot ako architektonický prvok

Betónový plot nemusí vôbec pozostávať z nevzhľadných veľkých panelov. Stále častejšie sa používajú betónové tvárnice, ktoré sú na stavbu plotov tvarovo aj veľkostne prispôsobené. 

Betónový plotový systém sa tak stane nielen funkčným, ale aj plnohodnotným architektonickým prvkom. Vybrať si môžete betónové tvárnice s rôznymi povrchovými aj farebnými úpravami. Výborným príkladom sú betónové tvárnice Duvar light, ktoré majú vďaka svojmu jemnému opracovaniu hrán dekoratívny charakter. Hodia sa najmä k rodinným domom s modernou architektúrou, pričom takýto plot zároveň perfektne ladí so zámkovou dlažbou. 

Na záver máme pre vás ešte jedno odporúčanie. Ak si prajete, aby váš betónový plot vyzeral stále ako nový, odporúčame aplikovať povrchovú impregnáciu. Môžete sa spoľahnúť, že po celé desaťročia si betónové tvárnice zachovajú svoj pôvodný vzhľad. Impregnácia navyše výrazne uľahčuje čistenie povrchu tvárnic. 

Betón je medzi architektmi veľmi obľúbeným exteriérovým prvkom a kvalitné betónové tvárnice nechajú naplno vyniknúť talent každého dobrého architekta. Vám zas doprajú desiatky rokov istoty, že máte oplotenie z tých najkvalitnejších materiálov.

 

Go to Top