Svahovité pozemky mnohých ľudí skôr odrádzajú, avšak celkom nezaslúžene. Hoci je pravdou, že zušľachtenie a práca okolo svahovitého terénu si bude vyžadovať veľa úsilia, pri pozemkoch s prevýšením môžete naplno prejaviť svoju fantáziu. Nech už máte so svahovitým pozemkom akékoľvek plány, základným a nevyhnutným úkonom bude spevnenie svahu. Prinášame vám 7 tipov, s ktorými to zvládnete.

Prečo je spevnenie svahu tak dôležité?

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym tipom, aspoň v krátkosti uveďme, prečo je dôkladné spevnenie svahu tak dôležité. Treba si uvedomiť, že ide nielen o vizuálnu úpravu terénu a vytvorenie miesta pre vegetáciu, ale jeho cieľom je najmä bezpečnosť. Dôkladne spevnený svah je zárukou, že vplyvom poveternostných podmienok nedôjde k pôdnej erózii a ani k zosuvom pôdy. Preto je potrebné pri takýchto riešeniach osloviť aj inžiniera pre statiku stavieb.

Pri plánovaní ako aj samotnom procese treba zohľadniť sklon terénu, prevýšenie, typ pôdy a tiež celkovú polohu a orientáciu pozemku. Hoci na spevnenie svahu si môžete trúfnuť aj svojpomocne, pri väčších projektoch, prípadne na verejných priestranstvách patrí tento proces do rúk odborníka. Spevnenie svahu môžete dosiahnuť viacerými spôsobmi, my sme pre vás vybrali 7 tipov, spomedzi ktorých si určite vyberiete.

Palisády

Výber toho správneho spôsobu zušľachtenia svahovitého pozemku vždy závisí od viacerých faktorov, medzi ktoré patria aj výškové rozdiely. Palisády z betónu sú výbornou voľbou najmä v prípade, že potrebujete prekonať menšie výškové rozdiely. Prostredníctvom palisád viete vytvárať geometricky presné alebo naopak jemne zaoblené tvary. Zvlášť obľúbené sú medzi záhradnými architektmi, dostupné sú totiž v rôznych vyhotoveniach, a to ako z pohľadu rozmerov, tak farieb a povrchových úprav. V hladkom prevedení sú vhodné na vytváranie schodísk a vstupov do domu, v štiepanom prevedení ich využijete skôr na výstavbu vyvýšených kvetináčov alebo ohraničenie menších prevýšení. Betónové palisády perfektne doplnia každý typ záhrady a ich výhodou je aj pomerne jednoduché osadenie.

Svahové tvárnice

Svahové tvárnice, nazývané aj svahovky, sú vizuálne atraktívnym a zároveň funkčným doplnkom záhrady. Výborne sa hodia nielen na spevnenie mierneho svahu, ale tiež napríklad na oživenie vyvýšeného vstupu do domu či na terasu, prípadne na ohraničenie jednotlivých a výškovo odstupňovaných zón záhrady. Výhodou okrasných svahových tvárnic je možnosť zasadiť do nich okrasné rastliny či bylinky, čím celý svah oživíte. Vyberte si svahové tvárnice z kvalitného betónu a budete sa môcť spoľahnúť na ich vysokú odolnosť, mrazuvzdornosť a dlhú životnosť. Prezrite si odporúčaný postup pri realizácii TU.

Spevňovacie siete a rohože

Pri spevnení svahu vám pomôže aj sama príroda, najmä ak sa rozhodnete použiť spevňovacie siete a rohože vyrábané z kokosových vlákien, prípadne juty. V oboch prípadoch ide o prírodný materiál, ktorý sa po niekoľkých desiatkach mesiacov rozloží. Princípom tohto riešenia je, že kým dôjde k rozkladu siete, svah by už mal byť dostatočne spevnený vegetáciou. Dôležitý je výber správnej siete či rohože a netreba tiež zabúdať, že pri tomto riešení si z času na čas bude svah vyžadovať vašu pozornosť.

Gabióny

Určite ste už videli múriky z pletiva, v ktorom boli umiestnené menšie či väčšie kamene. Toto riešenie je vhodné aj na spevnenie svahu, avšak jednotlivé koše s kameňmi sú pomerne veľké. Gabióny preto spravidla nie sú vhodné do menších záhrad. Výhodou je, že pletivové košíky si môžete naplniť kameňmi podľa vášho vkusu. V závislosti od toho, aké kamene si vyberiete sa napokon bude odvíjať aj cena tohto riešenia.

Debniace tvárnice z betónu

Na spevnenie svahu môžete použiť aj klasické debniace tvárnice. Týmto spôsobom je možné spevniť aj vyššie svahy, ich osadenie je pomerne jednoduché a následne si už nevyžadujú prakticky žiadnu starostlivosť. Spoľahnúť sa môžete na ich dlhú životnosť a obávať sa nemusíte ani toho, že by kazili vizuálny dojem zo záhrady. Stačí napríklad nechať obrásť tvárnice popínavými rastlinami alebo vyložiť vhodným obkladom.

Prírodný kameň a vybudovanie suchého múrika

Ak máte šikovné ruky a radi by ste vytvorili niečo svojpomocne, spevniť menšie svahy môžete aj tzv. suchým múrikom. Ide o múrik, pri ktorého stavbe nebudete potrebovať maltu, stavať teda budete „nasucho“ s použitím zeminy, ale maximálne do výšky cca 60 cm. Dôležité na výstavbu suchého múrika je správne vyhotovené štrkové lôžko, drenáž základov a v neposlednom rade aj kvalitný stavebný materiál. Suchý múrik môžete postaviť z prírodných, hranatých, väčších kameňov, prípadne z lomových kameňov. Inou možnosťou je použitie neopracovaného kameňa (napríklad z okolia) a jeho skombinovanie s pôdopokryvnou vegetáciou. Výsledkom bude väčšia skalka, ktorá celý svah spevní. Pripravte sa však na to, že sa o ňu z času na čas bude potrebné starať. Pri výbere materiálu si dávajte extra pozor na nasiakavosť, príliš pórovité kamene sú náchylné na drolenie a po jednej či dvoch zimách môže múrik značne zoslabnúť.

Alternatíva suchého múrika z betónových blokov

Alternatívu suchého múrika možno dosiahnuť aj pomocou pevných betónových blokov, ktoré je však už nutné osadiť na betónový základ a murovať s použitím stavebného lepidla. Múriky je možné stavať do maximálnej výšky 75 cm. Výhodou takýchto múrikov je, že okrem pevnosti a dlhej životnosti sa dajú farebne skombinovať s chodníkmi z betónovej dlažby.

Na záver iba dodajme, že aj týchto 7 tipov na spevnenie svahu je dôkazom, že svahovité pozemky ponúkajú množstvo príležitostí na rôzne nápadité úpravy, ktoré dokážu vhodne dotvoriť priestor a prepojiť ho s okolitým prostredím. Prezrite si TU aj naše praktické tipy, ako skombinovať betónové prvky a zeleň.