5 augusta, 2021

Praktické tipy, ako skombinovať betónové prvky a zeleň

Betón do záhrady jednoznačne patrí a pre každého, kto sleduje aktuálne trendy v záhradnej architektúre to nebude žiadnym prekvapením. Naopak, betónové prvky sú stále atraktívnejšie a zďaleka už o nich neplatí, že by pôsobili chladne a neosobne. Existuje celý rad betónových prvkov, ktoré oživia vašu záhradu, okolie domu, prípadne sa stanú plnohodnotným doplnkom mestského parku. Zamerali sme sa na to, akými vhodnými spôsobmi môžete skombinovať betón a zeleň. 

 

Prečo je betón stále obľúbenejším prvkom v záhradách? 

Rôzne betónové prvky sú prakticky všade okolo nás a niekedy si ich prítomnosť ani neuvedomujeme. V mnohých ľuďoch môže betón ako materiál vyvolávať pocity chladu a akejsi sterility. Ešte donedávna to možno aj platilo, no dnes sa dajú s kvalitným betónom a modernou technikou robiť doslova zázraky. Dôvody sú jednoduché. Betón je veľmi pevný a trvácny materiál, ktorý sa ale v procese výroby dá veľmi dobre tvarovaťrôzne upravovať. Napokon, betón si v posledných rokoch získal medzi architektmi veľkú obľubu. 

Zďaleka to teda nie je už iba o sivých betónových kvádroch, kockách a stroho tvarovaných stavebných prvkoch. Dnes sú betónové doplnky súčasťou našich interiérov, záhrad, parkov a iných miest, v ktorých hľadáme predovšetkým oddych. Nechajte sa inšpirovať spojeniami betónu a zelene, pozrime sa na kreatívne poňaté záhradné doplnky, ktoré sa stanú nielen dekoráciou ale aj funkčným doplnkom.

 

Palisády a svahovky z betónu

Základným ozdobným prvkom pre moderné ale aj tradične navrhnuté záhrady sú okrasné palisády z betónu. Ich využitie závisí len a len od vašej fantázie, môžete pomocou nich vytvárať ozdobné vyvýšené záhony.

upravovať svahovitý terén

ohraničovať spevnené plochy

prípadne ich využiť na oddelenie jednotlivých zón záhrady

Betónové svahovky veľmi zaujímavým spôsobom umožňujú výsadbu rôznych skalničiek, suchomilných rastlín prípadne byliniek, či jahôd. Sú vhodné predovšetkým k spevneniu okrasných a deliacich vegetačných stien a svahov. Pri použití svahoviek kopírujeme mierny svah do sklonu cca 60°.

 

Vyvýšené záhony

Záleží vám vo vašej záhrade na každom jednom detaile? Tak potom vás už určite oslovili aj vyvýšené záhony, ktoré sú vhodné na úspešné pestovanie rôznych druhov zeleniny, byliniek alebo okrasných rastlín.Oproti iným materiálom sa vám betónové vyvýšené záhony odvďačia omnoho dlhšou životnosťou a maximálne sa pritom môžete spoľahnúť na ich odolnosť. Na ich výstavbu môžete použiť betónové bloky, plotové tvarovky alebo palisády. Pomocou týchto prvkov si viete veľmi rýchlo a flexibilne vybudovať atraktívne záhony v rôznych tvaroch a veľkostiach.

Nášľapné platne

Po vybudovaní zelene okolo vášho domu ste sa určite stretli s tým, že vám pri jej užívaní vznikajú na trávnatých plochách miesta, ktoré sú viac zaťažované. Riešením pre takéto nevzhľadné miesta sú nášľapné platne, ktoré sú na trhu z rôznych materiálov. Nášľapné platne z betónu však môžu byť pre vás tou ideálnou voľbou. Výhodami sú ľahká pokládka, jednoduchá údržba a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Je možné ich ukladať do trávy, štrku či priamo na pôdu v oblých alebo rovných líniách. Aj pri pokládke nášľapných betónových platní treba však dbať na správne dodržanie podkladových vrstiev, t. j. tieto platne musia byť vždy uložené v štrkovom lôžku.

Okrem estetického hľadiska vám nášľapné platne zabezpečia funkčné aj praktické riešenie pre cestičky okolo domu, jazierka, v úžitkovej záhrade alebo ako prepojenie rôznych spevnených plôch.

Ak to myslíte so zonáciou záhrady vážne, prípadne len hľadáte do záhrady zaujímavý deliaci prvok, sú betónové steny ideálnou voľbou. Vybrať si ich môžete v sivom vyhotovení s výškou 160 cm, prípadne 250 cm. Ide o tvarovo jednoduchý, no zároveň prémiovo pôsobiaci prvok so širokým možnosťami využitia. Svoje uplatnenie si nájde napríklad pri popínavých rastlinách a kríkoch, pre ktoré sa stane pevnou oporou. Navyše, kombinácia sivého betónu a zelených listov pôsobí skutočne zaujímavo a nadčasovo. 

 

Lavičky pre chvíle relaxu

Lavičky nemusíte nájsť iba v mestskom parku či na námestí alebo v uliciach centra mesta. Stále častejšie sa stávajú aj súčasťou záhrad, z ktorých si majitelia chcú spraviť osobnú oázu pokoja. Betónová lavička s decentným dizajnom nebude ani v okrasnej záhrade pôsobiť rušivo, práve naopak, vďaka svojmu vzhľadu perfektne zapadne do okolia. Lavičku je možné zakomponovať aj v rámci vyvýšeného záhonu vytvoreného z palisád, kde môžete vysadiť zeleň a zároveň aj relaxovať.

Mimochodom, betónové lavičky si nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu, nemá vám na nich čo zhrdzavieť a ich životnosť sa počíta na desiatky rokov. Na posedenie v krásnom prostredí záhrady alebo parku v kombinácii napríklad s vyvýšeným záhonom ide o výbornú a štýlovú voľbu. 

Kombinácia betónu a zelene teda nie je ničím zložitým, naopak, betón svojím stvárnením ponecháva dosť priestoru rôznym kombináciám a experimentom. S betónovými záhradnými prvkami tak môžete nechať naplno vyniknúť svoju kreativitu.

Go to Top