25 marca, 2024

7 mýtov o betónovej dlažbe

Betónová dlažba – široko používaná voľba pre exteriérové povrchy. Je často obklopená množstvom mýtov, ktoré môžu vytvárať nesprávne predstavy o jej vlastnostiach a využití. Od zastaraných predstáv o šedom, nezaujímavom „háčku“ až po neodolnosť voči poveternostným vplyvom. Mnohé z týchto mýtov sa v súčasnej dobe ukazujú ako úplne nepravdivé.

Mýtus 1: Mýtus o šedej monotónnosti

Betónová dlažba sa často mylne považuje za šedú a nezaujímavú vo svojej klasickej podobe. V skutočnosti je dnešná betónová dlažba prekvapivo variabilná. Výrobcovia ponúkajú širokú škálu farebných možností, vrátane odvážnych odtieňov, ktoré sa líšia od teplých neutrálnych farieb po bohaté, živé odtiene. Dizajny môžu dokonca zahŕňať simuláciu aj prírodných povrchov.  Výsledkom je teda estetická variabilita, ktorá poskytuje široké spektrum dizajnových možností pre rôzne prostredia a štýlové preferencie.

betónová dlažba Reina naturo, dolomite

Reina naturo, dolomite

Mýtus 2: Mýtus o prasklinách a lámavosti

Jedným z najčastejších mýtov o betónovej dlažbe je, že je náchylná na praskliny a lámavosť. Moderné technológie však umožňujú výrobu betónu s vysokou pevnosťou a odolnosťou, a to najmä voči mikrotrhlinám, ktoré môžu postupnou expanziou znížiť pevnosť výrobku. 

Presné a správne namiešané zmesi betónu spolu s profesionálnou inštaláciou znižujú riziko  vzniku trhlín. Na to slúžia aj inovatívne techniky povrchových úprav a impregnácií, ktoré rozširujú spôsoby ochrany betónu najmä pred priamymi vplyvmi vonkajšieho prostredia, či už sa jedná o počasie, alebo o ľudskú aktivitu. 

Pokládka ekologickej dlažby.

Mýtus 3: Mýtus o vysokých nárokoch na údržbu

Betónová dlažba nevyžaduje nadmernú údržbu, ak sa o ňu teda staráte správne. Pravidelným ošetrovaním a údržbou pomocou niektorých špecializovaných čistiacich prostriedkov a impregnácie povrchu je možné predĺžiť jej životnosť a zachovať estetický vzhľad. Súčasné moderné povrchové impregnácie ktoré zvyšujú odolnosť betónu či už voči tvorbe škvŕn, poveternostným vplyvom a iným vonkajším faktorom, čo znižuje potrebu častej alebo náročnej údržby.

Viac o ošetrovaní a údržbe nájdete v našom článku.

Mýtus 4: Mýtus o nevhodnosti pre chladné podnebie

Tradičná predstava hovorí, že betónová dlažba nie je vhodná pre chladné podnebie kvôli problémom s mrazuvzdornosťou. Avšak moderné zmesi betónu sú navrhnuté tak, aby odolávali vysokým mrazom ale aj prudkému rozmrazovaniu. Tieto zmesi majú špeciálne prísady, ktoré minimalizujú riziko poškodenia v dôsledku mrazu, čo zaručuje trvanlivosť aj v náročných klimatických podmienkach.

údržba zámkovej dlažby

Mýtus 5: Mýtus o finančnej nevýhodnosti 

Betónová dlažba môže byť ekonomicky výhodnou voľbou. Aj keď počiatočná investícia do betónovej dlažby môže byť vyššia, má dlhú životnosť a vyžaduje menej nákladnú údržbu v porovnaní s inými povrchovými materiálmi, najmä tými prírodnými. Okrem toho pridáva hodnotu nehnuteľnosti a môže znížiť náklady na dlhodobú údržbu a opravy.

Mýtus 6: Mýtus o nepríjemnosti na chôdze na tvrdom povrchu

Betónová dlažba je vyvíjaná s rôznymi povrchovými úpravami a textúrami, čím je možné dosiahnuť odlišné stupne drsnosti povrchu. Existujú technológie a povrchové úpravy, ktoré zabezpečujú úplne hladký rovný povrch, alebo naopak otĺkaný antický povrch či povrch len s jemným reliéfom. Vybrať si dokáže naozaj každý.

Mýtus 7: Mýtus o náročnosti inštalácie 

Inštalácia betónovej dlažby nemusí byť nezvládnuteľná alebo ťažká. Aj keď manipulácianiektorou veľkoformátovou betónovou dlažbou môže byť ťažšia v porovnaní s inými materiálmi, moderné technológie a systémy inštalácie výrazne uľahčujú tento proces. Profesionálne inštalatérske zariadenia môžu minimalizovať námahu spojenú s manipuláciou a dokážu zabezpečiť presnú a efektívnu montáž.

Tieto uvedené mýty dlho obklopujú betónovú dlažbu. S príchodom technologického pokroku a inovácií sa však obavy ukazujú ako stále viac a viac zbytočné. Je dôležité porozumieť skutočnostiam o betónovej dlažbe a preskúmať všetky možnosti, ktoré ponúka, pretože moderné inovácie prinášajú nové štýly a funkcie, ktoré by mohli vyhovieť potrebám a preferenciám každého zákazníka. Aktívne pracovať na odstránení týchto predsudkov prostredníctvom produktov, je jediným spôsobom ako zdôrazniť výhody, trvanlivosť a estetický potenciál betónovej dlažby.

Go to Top