Betón ako stavebný materiál je nielen odolný, ale aj tvárny a umožňuje architektom zhmotniť aj tie najodvážnejšie fantázie. Bez preháňania môžeme tvrdiť, že práve vďaka betónu je možné splniť prakticky akékoľvek predstavy o vzhľade a funkčnosti stavieb, čím vznikne originálny celok pôsobiaci doslova ako magnet na zvedavé pohľady. Toto je 10 najzaujímavejších betónových stavieb z celého sveta, ktoré prekvapia nielen svojim stvárnením, ale aj funkčnosťou a trvácnosťou.
Selvika National Tourist Route – Finnmark, Nórsko
Našou prvou zastávkou bude ďaleký sever Nórska, kde sa síce v krásnom, no nehostinnom prostredí nachádza nadčasová turistická cesta. Prejdete sa ňou od cesty až po pobrežie, a to kľukatými cestičkami s miernym prevýšením. Prakticky celý objekt je vyrobený z betónu a presvedčí vás, že aj taká obyčajná prechádzka môže byť nakoniec nevšedným zážitkom.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Jubilejný kostol – Rím, Taliansko
Z chladného severu sa presuňme do južnejšej časti Európy, konkrétne do Ríma, kde sa nachádza bezpochyby jeden z najzaujímavejších kostolov sveta. Jubilejný kostol bol slávnostne otvorený v roku 2003 a rozhodne ho neprehliadnete vďaka majestátnej trojici bielych plachiet symbolizujúcich Najsvätejšiu trojicu. Plachty sú vyhotovené z prefabrikovaného betónu a týčia sa do výšky až 17 – 27 metrov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Adán Martín auditórium – Santa Cruz, Tenerife
Jednou z ozdôb hlavného mesta ostrova Tenerife je koncertná sála s neprehliadnuteľnou architektúrou. Veľká škrupina týčiaca sa až do výšky 58 metrov je vyhotovená zo železobetónu a svojím tvarovaním má evokovať veľkú vlnu. Napokon, toto auditórium sa nachádza v tesnej blízkosti pobrežia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pierres Vives – Montpellier, Francúzsko
Za veľkolepým projektom Pierres Vives nestojí nikto iný, ako svetoznáma architekta Zaha Hadid. Táto stavba sa nachádza vo francúzskom meste Montpellier, rozdelená je na tri časti – športovú časť, knižnicu a archív. Ide teda o stavbu, ktorá kombinuje bežnú „mestskú administratívu“ s možnosťou aktívneho športového vyžitia. Pohľadom na Pierres Vives niet pochýb, že betón zohral v tomto projekte veľmi dôležitú úlohu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Bicentennial Civic Center – Córdoba, Argentína
Za projektom Bicentennial Civic Center stojí aktuálne jeden z najznámejších argentínskych architektov, Lucio Morini. Ide o administratívny komplex, ktorý vďaka špecifickej architektúre hlavnej budovy neprehliadnete ani z diaľky. Hoci je celá z betónu, vďaka svojmu pojatiu pôsobí zvnútra aj zvonka naozaj vzdušne.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Clover House – Ekvádor
V Južnej Amerike ešte chvíľku zostaňme, a to konkrétne v Ekvádore. V nadmorskej výške 3 600 metrov pri hore Chimborazo, ktorá je mimochodom najvyšším bodom Ekvádoru, nájdete útulne pôsobiaci domček vyrobený celý z betónu. Dom je rozdelený na tri krídla, čím má jeho tvar pripomínať trojlístok.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Villa Saitan – Kyoto, Japonsko
Bytový dom v japonskom meste Kyoto je vyrobený prevažne z betónu, no ľahko v ňom uvidíte prírodné motívy. Inšpiráciou pri jeho návrhu boli práve listnaté stromy, pričom tvarovanie domu má evokovať slnečné lúče prenikajúce cez ich listy. Hoci bol dokončený ešte v roku 2006, stále pôsobí veľmi moderne.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ardmore Residence – Singapur
Táto obytná budova vysoká 136 metrov sa nachádza na okraji luxusnej štvrti Orchard Road a svojím obyvateľom ponúka krásne výhľady na okolie. Zaujímavý vzor fasády, plynulé línie vytvorené oknami a balkóny či zaoblené sklá sú len niektoré zo zaujímavých konštrukčných prvkov, ktoré sa spájajú do luxusne pôsobiaceho celku.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Fallingwater – Pensylvánia, USA
Toto známe architektonické dielo v našom zozname rozhodne nemôže chýbať. Kaskádový dom s príznačným názvom Fallingwater bol navrhnutý ešte v roku 1935, dokončený o dva roky neskôr a jeho časť je postavená ponad rieku Bear Run. Dodnes je tento dom považovaný za jedno z najvýznamnejších architektonických diel 20. storočia. Dodajme iba, že vďaka použitiu spevneného betónu sa tento dom v objatí prírody môže pochváliť mimoriadne dlhou životnosťou.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Centrum umenia, architektúry a dizajnu – Monterrey, Mexiko
Hovorí sa, že obuvníkove deti chodia bosé, v tomto prípade to ale neplatí. Šesťposchodová budova školy dizajnu a architektúry v Monterrey postavená prevažne z betónu je sama o sebe hodnotným architektonickým dielom. Veď napokon, za jej projektom stojí Tadao Ando, svetoznámy japonský architekt, ktorý je dodnes považovaný za priekopníka viacerých architektonických smerov. Nikdy sa nebál pracovať ani so surovými materiálmi, akým je betón, čoho dôkazom je aj spomínaná budova centra umenia, architektúry a dizajnu patriaca Univerzite v Monterrey.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame