21 septembra, 2021

Tvorba skalky v modernom štýle

Skalka je zaujímavou ozdobou každej okrasnej záhrady. Svahovitý pozemok si tvorbu skalky priam pýta, pri rovinatom ju ale po drobných terénnych úpravách zvládnete vytvoriť tiež. Prinášame vám tipy, ako vytvoriť modernú skalku, ktorá zaručene ohromí každého návštevníka vašej záhrady. 

Máte pocit, že vašej záhrade stále niečo chýba? Doplňte ju o štýlovú skalku, s ktorou ľahko vyplníte akékoľvek „hluché“ miesto, spestríte tmavší kút či zmysluplne využijete svahovú časť pozemku. Hovorí sa, že najlepším obdobím na zakladanie skalky je práve jeseň, aby došlo k utuženiu jednotlivých vrstiev. Neplatí to však úplne univerzálne a ak ste tvorbu skalky v jesenných mesiacoch zameškali, pokojne sa do jej tvorby môžete pustiť kedykoľvek inokedy, snáď s výnimkou zimy. 

Hoci zakladanie skalky pomocou vyvýšených záhonov nie je žiadnou vedou, aj táto činnosť má svoje zásady, ktoré by ste mali dodržať. V prvom rade bude potrebné patrične upraviť terén. Ako sme už vyššie spomenuli, skalky sa veľmi hodia na svahovité časti pozemku, vtedy si zároveň aj ušetríte dosť práce, pretože svah nebudete musieť vytvárať umelo. V prípade rovinatého terénu budete potrebovať viac zeminy, ktorou vytvoríte umelý svah alebo vyplníte vyvýšený záhon a dostatočne pevné základy pre kamene a rastliny. Pri tvorbe skalky môžete využiť  aj záhradné prvky z betónu, ako sú okrasné plotové tvárnice alebo palisády

 

Začíname s tvorbou skalky vo vyvýšenom záhone

Skôr ako sa pustíte do samotnej tvorby a výstavby, rozmyslite si, kde sa bude vaša skalka najlepšie vynímať. Je ideálne, ak pôjde o miesto, ktoré je slnečné, resp. poskytuje polotieň. Nie je úplne vhodné umiestňovať skalku na miesto, ktoré je stále v tieni a tiež na miesta, ktoré nebudete mať možnosť dodatočne spevniť. Ak nemáte možnosť skalku umiestniť na slnečné miesto, ale iba do tieňa, dbajte na to, aby bola použitá výsadba tieňomilných rastlín. 

Ak už máte vybraté miesto pre vašu novú skalku, je načase zadovážiť si tie správne „ingrediencie“. V zásade vám stačí vybrať si betónové tvárnice alebo palisády, kamene, rastliny a tiež zeminu. Inšpirovať sa môžete buď inou skalkou alebo naplno zapojiť svoju fantáziu a vymyslieť si svoju vlastnú. Pri výbere kameňov odporúčame vybrať jeden druh, pretože kombináciou viacerých hornín by skalka mohla pôsobiť chaoticky. 

Pri výbere rastliniek do skalky sa rozhodujte nielen podľa vzhľadu, ale aj ich potrieb. Na začiatok určite odporúčame vyberať čo najmenej náročné rastlinky, ktoré vám aj pri občasnom zanedbaní starostlivosti vydržia. Myslite tiež na to, že všetky rastliny si nemusíte vybrať hneď naraz a výsadbu môžete realizovať postupne, podľa toho, ako sa vám s pestovaním bude dariť. 

 

Spevňovanie terénu, výstavba záhona a dotvorenie okolia skalky

Každá skalka je svojim spôsobom unikátna a preto ani neexistuje jeden univerzálny recept, ako ju prispôsobiť konkrétnemu exteriéru. Platí to aj pri rozmiestňovaní kameňov. Zástancovia prirodzeného vzhľadu odporúčajú kamene rozmiestňovať „náhodne“, tak ako je to aj v prírode. Naopak, druhá skupina by uprednostnila súmerne rozmiestnené kamene. 

Už vyššie sme naznačili, že vyvýšený záhon, v ktorom bude umiestnená skalka, je potrebné správne vybudovať. Jeho stabilitu dosiahnete hlavne dodržaním zásad výstavby podľa konkrétneho výberu betónových prvkov. Skalku vo vyvýšenom záhone je možné vytvoriť buď z okrasných tvárnic alebo z betónových palisád. 

Betónové palisády do záhrady sú zaujímavou voľbou, s ktorou môžete skalke ľahko dodať aj geometricky presné tvarovanie, prípadne vytvárať jemne zaoblené záhony, či výraznejšie oddeliť výsadbu od zvyšku záhrady.

tvorba skalky

Pre stabilitu skalky vybudovanú z palisád je dôležité, aby boli palisády osadené do betónového lôžka z vlhkej zmesi hrubej cca 15-20 cm. Táto hrúbka slúži na prenos zaťaženia pôsobiaceho pri realizácii, ako aj pri samotnom užívaní. Bočné podopretie palisád musí siahať do 1/3 z ich celkovej výšky. Ak budú mať palisády funkciu oporného múrika alebo záhona, t. j. z ich zadnej strany bude vysypaná zemina, je vhodné ich vystužiť z vnútornej strany nopovou fóliou s drenážnym vláknom, aby nedošlo k prepúšťaniu vlhkosti a nečistôt cez škáry. Na odvádzanie vlhkosti zo svahu odporúčame okolo betónového lôžka vytvoriť drenážnu vrstvu zo štrku, ktorá spolu s nopovou fóliou odvedie prebytočnú vodu do nižších vrstiev.  

Po betónových plotových tvárniciach môžete siahnuť ale aj v ďalších prípadoch, napríklad vtedy, ak je vaša skalka rozľahlejšia, alebo ak potrebujete prekonať väčšie výškové rozdiely.  Vo všeobecnosti platí, že záhony vyššie ako 1 meter je nutné staticky prepočítať. Pri výstavbe skalky pomocou tohto typu záhona odporúčame dodržiavať zásady, ktoré sa týkajú výstavby betónových oplotení.

Neodmysliteľnou súčasťou je betónový základ a tvárnice, ktoré je potrebné kotviť do základu pomocou oceľovej výstuže a betónovej zálievky. Pri väčších záhradných skalkách, ktoré sú umiestnené v rôznych výškových úrovniach, je výbornou voľbou, ak si v rámci nich na prepojenie vytvoríte nenápadnú cestičku z betónovej dlažby a betónových schodov.

Záhradné betónové prvky vhodné na výstavbu skaliek si navyše môžete vybrať v celom rade farebných vyhotovení, takže sa vám budú perfektne hodiť nielen k sivým horninám, ale napríklad aj k horninám sfarbeným dožlta. Neutrálne farebné odtiene betónových prvkov sú vhodné v kombinácii s kvitnúcimi skalničkami. Naopak borievky, stálo zelené dreviny a ihličnany v rôznych odtieňoch zelenej pekne ladia s betónovými prvkami výraznejších odtieňov.

tvorba skalky

Rovnako ako každý iný prvok, aj záhradné skalky podliehajú určitým módnym trendom. V súčasnosti je veľmi trendy spojiť skalku s tečúcou vodou alebo jazierkom, naopak rôzne záhradné sošky sú skôr na ústupe. Nech už sa rozhodnete nasledovať módne trendy alebo sa necháte viesť čisto svojou fantáziou, nezabúdajte, že skalka sa má páčiť predovšetkým vám.

Go to Top