24 augusta, 2022

Moderný, vidiecky alebo mediteránsky? Vyberte si ten pravý štýl pre svoju záhradu a okolie domu!

Každá nová záhrada vám ponúkne nepreberné množstvo možností, ako realizovať svoje nápady a predstavy. Čím väčší priestor, alebo čím viac ľudí bude súčasťou navrhovania, tým skôr sa v celom procese môžete stratiť a namiesto usporiadaného priestoru bude vaša nová záhrada pôsobiť chaoticky. Pripravili sme pre vás tipy, ako si upratať myšlienky a poradíme tiež, ako si vybrať pre svoju záhradu ten najlepší štýl. 

Hoci prostredie záhrady vo vás môže evokovať pocit oddychu a upokojenia, treba si uvedomiť, že za každou krásnou záhradou sú dlhé hodiny tvrdej práce. Krásny trávnik, orezané okrasné dreviny, romantický altánok či pekné vyvýšené záhony si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. 

Napriek tomu, každá záhrada je jedinečným súborom prvkov a môžete si ju prispôsobiť na tisíce spôsobov. Keďže možností je veľa, oplatí sa urobiť si poriadok v tom, čo vlastne od záhrady očakávate. 

 

Urobte si zoznam očakávaní

Ak si záhradu navrhujete sami, vezmite si papier, pero a začnite si zapisovať. V prípade, že sa na návrhu záhrady podieľa celá rodina, zvolajte „rodinnú radu“, sadnite si spoločne za stôl a urobte si zoznam toho, čo od záhrady očakávate. 

Určite si položte otázky týkajúce sa využitia priestoru – oceníte veľa voľného priestoru, alebo chcete skôr útulnú a husto zarastenú záhradu? Budete chcieť na záhrade aj niečo pestovať alebo vám ide len o okrasné rastliny? Budete chcieť, aby sa záhrada stala miestom pre detské hry? Ide vám o čo najväčšie prepojenie záhrady s prírodou? Máte v pláne vybudovať jazierko, záhony alebo altánok? Nuž a na záver to najpodstatnejšie. Koľko času, námahy a peňazí budete chcieť záhrade venovať? 

Z vyššie položených otázok je zrejmé, že máte na výber veľmi veľa možností, ako k záhrade pristupovať. Neberte si príliš veľké sústo, zanedbaná záhrada vás bude frustrovať a preto odporúčame začať skôr v menšom. Ak vás záhradkárčenie chytí za srdce, nič vám nebude brániť v jej ďalšom zveľaďovaní.

 

Jednotný štýl dokáže zázraky

Profesionálni záhradní architekti často radia, aby si klienti zvolili jednotný štýl, v rámci ktorého potom ľahšie budete realizovať vaše jednotlivé predstavy. Chce to pochopiteľne aj trochu citu, no úplným základom je tá správna inšpirácia. Vybrali sme tri smery, ktorými sa môžete pri návrhu záhrady uberať. 

 

Mediteránsky štýl rovno u vás doma

Za stredozemskou atmosférou už nebudete musieť cestovať stovky kilometrov, pokojne si ju môžete vytvoriť aj u seba na záhrade. Pri tvorbe spevnených plôch na záhrade stavte na betónovú dlažbu vo vyhotovení antico. Pomocou týchto dlažieb si viete vytvárať nádherné detaily v podobe rôznych zákutí, ale aj lemov, chodníčkov a cestičiek. Ak máte svahovitý terén, tak jednotlivé úrovne prepojte schodmi alebo múrikmi. Do výsadby nezabudnite zahrnúť levandule, olivovníky a popínavé rastliny. V rámci mediteránskeho štýlu sa môžete odviazať aj čo sa týka farebných kombinácií – zvoľte bielu, hnedú, zelenú a pokojne aj jemnú fialovú. Čo sa týka materiálov, skombinujte drevo, tehly a prípadne aj betónové prvky v hnedých farebných odtieňoch. 

 

Čaro vidieckej klasiky

V prípade, že vyznávate skôr tradičný štýl, záhrada vo vidieckom štýle bude pre vás to pravé. Spomeňte si na záhrady z vášho detstva a pokúste sa tieto predstavy zhmotniť v súčasnosti. Voľne rastúce kvety v záhonoch bez presného usporiadania, prerastené bylinky v škárach medzi nášľapnými platňami a chodníčky rôznych tvarov a veľkostí. Zasaďte hrušku, jabloň či vytvorte záhony s ružami.

Nezabudnite ale ani na nízke múriky, posedenia s ohniskom alebo vyvýšené záhony so zeleninou, pretože v tradičnej vidieckej záhradke nemôžu chýbať paradajky, tekvice či papriky.

Tú správnu atmosféru dodajú vidieckej záhrade dekorácie v rustikálnom štýle a spevnené plochy vytvorené dlažbou vo vyhotovení Senso. Betónové dlažby v tradičnom dizajne zaručene splnia vaše očakávania práve svojou striedmosťou a nadčasovosťou. 

 

Moderný štýl záhrady v znamení minimalizmu

Moderné záhrady sa vyznačujú skôr čistými strohými líniami. Sú navrhované tak, aby sa pre vás stali dokonalým miestom na oddych. Nechýba v nich moderná technika, ktorá vám uľahčí prácu ale ani krásne vystrihané kríky či stromy doslova až s geometrickou presnosťou. Do tohto konceptu výborne zapadajú záhradné prvky z betónu, ale tiež spevnené plochy z betónových platní alebo dlažieb vo vyhotovení Naturo

V tomto prípade sa sivému sfarbeniu určite netreba brániť, výborne sa dá totiž skombinovať s krásne udržiavaným trávnikom. Ešte nezabudnúť na betónovú lavičku, aby ste si chvíle oddychu vychutnali skutočne naplno. 

Či už sa rozhodnete dopriať vašej záhrade klasický, moderný, prípadne stredomorský štýl, v každom prípade môžete podporiť domáceho výrobcu dlažby, ktorého maximálnou prioritou je tá najvyššia kvalita produktov. Ak vám aj po týchto tipoch chýba inšpirácia na spevnené plochy, prípadne by ste to všetko nechali radšej na odborníkov, neváhajte využiť naše projekčné služby.

Go to Top