24 júna, 2021

Dlažba okolo bazéna a jej správny výber

K letným mesiacom patrí čas kúpania, plaviek a samozrejme aj bazény.  Ak plánujete stavbu vlastného bazéna, prípadne rekonštrukciu toho starého, mali by ste si do jeho okolia vybrať tú správnu dlažbu, ktorá vám nielenže dlho vydrží, ale okolie bazéna aj zatraktívni. Životnosť a vzhľad však nie sú zďaleka jedinými faktormi, ktoré by ste pri výbere dlažby k bazénu mali zvážiť. Zistite, ako si správne vybrať. 

 

Okolie bazéna je minimálne také dôležité ako bazén samotný

Ak už máte osadenie bazéna za sebou, tak je čas zamerať sa na ďalšie kroky súvisiace so spevnenými plochami. Treba si uvedomiť, že váš pocit a zážitok z bazéna do veľkej miery ovplyvňuje aj jeho bezprostredné okolie. Nielenže vám umožní stráviť príjemné chvíle na ležadle, zabezpečí pohodlný prístup do bazéna, ale postará sa aj o vašu bezpečnosť. Napokon, argumentov pre dôkladne upravené okolie bazéna je viacero a mali by ste na ne myslieť aj pri výbere jednotlivých materiálov.

Pri plánovaní výstavby bazéna vždy počítajte aj s tým, že určitú časť pozemku bude potrebné dodatočne upraviť. V okolí bazéna by ste mali mať dostatok priestoru na vytvorenie oddychovej zóny a myslite tiež aj na miesto, kam budete odkladať príslušenstvodoplnky k bazénu. Spevnené plochy v okolí bazéna si jednoznačne zaslúžia vhodné podložie. Ako postupovať pri výbere spevnených plôch okolo bazéna?

Okolie bazéna si zaslúži vašu pozornosť

Výber materiálu k bazénu

Plánovanie okolia bazénu obvykle začína výberom materiálu. Z hľadiska využívania tohto priestoru je potrebné, aby bol materiál odolný voči vode, protišmykový a bezpečný pri chôdzi naboso. Zároveň by mal byť ľahko udržiavateľný, aby ste si do bazéna za každým nenaniesli nečistoty. 

Zamerajme sa na konkrétne materiály. V zúženom výbere sa oproti sebe neraz ocitne drevo, kameň, drevoplastbetón. Práve drevo ako prírodný materiál je pre mnohých lákavou voľbou. Drevené dosky pôsobia síce atraktívne, no problémom je spravidla ich životnosť a finančná náročnosť. Voda z okolia bazéna môže drevo a aj jeho povrchovú úpravu veľmi rýchlo poškodiť. Pri chôdzi naboso vám navyše z drevených dosiek hrozí zapichnutie triesky. 

Alternatívou k drevu je tzv. drevoplast, čo je kompozitný plastický materiál, ktorý sa na drevo nápadne podobá. Pri tomto riešení je však na pováženie životnosť takéhoto povrchu vzhľadom na to, že zmes nemusí byť kvalitná ani dostatočne odolná. Pri výbere kamennej dlažby vás môže nemilo prekvapiť vyššia cena, pričom problematický môže byť aj šmykľavý a reliéfny povrch. 

Medzi veľmi obľúbené patrí betónová dlažba, ktorá je mimoriadne variabilná a dopriať si ju môžete v rôznych farebných vyhotoveniach a formátoch. Na svoje si tak prídu aj priaznivci veľkoformátových platní.

Veľkoformátové platne Granada naturo, farba dolomite

 

Betónová dlažba a platne k bazénu

Ak ste sa rozhodli pre betónovú dlažbu do okolia bazéna, máte na výber niekoľko spôsobov realizácie. Hneď na začiatok sa patrí poznamenať, že pri betónovej dlažbe je veľmi dôležité ustrážiť si kvalitu podložia. Nesprávne zhotovené štrkové lôžko nebude pre betónovú dlažbu dostatočnou oporou. Na druhej strane, ak máte okolie bazéna vybetónované a chceli by ste tento priestor trochu skrášliť, betónovú dlažbu je možné ukladať aj na plastové terčíky.

 

Maxima kombi

Veľkoformátové platne Maxima kombi sa hodia aj k bazénu

 

K bazénu vám odporúčame vybrať si dlažbu s hladkým povrchom, aby sa na nej nedržala voda. Siahnuť môžete aj po špeciálnej impregnácii, ktorá pôsobí vodoodpudivo, dlažbe zvýši odolnosť jej povrchu. Kvôli následnej údržbe je dobré, ak povrch v okolí bazéna neobsahuje príliš veľa škár a aj preto sa stále väčšej obľube tešia veľkoformátové betónové platne. Pri tomto type platní vzniká menšie množstvo škár, ktoré je možné vyplniť aj špeciálnymi škárovacími hmotami, ktoré po aplikácii zatvrdnú a tým pádom nehrozí riziko zanášania piesku do bazéna.

Mimochodom, kvalitná dlažba alebo platne ošetrené impregnáciou sa veľmi ľahko čistia. Prípadné nečistoty sa na povrchu nedokážu zachytiť, vďaka čomu si môžete celé leto užívať čisté okolie bazéna. Správnym výberom materiálu do okolia bazéna si ušetríte množstvo starostí a to hneď vo viacerých smeroch. Nechajte sa inšpirovať napríklad aj betónovými platňami Terrazza naturo alebo platňami Maxima, Maxima kombi teplých farebných tónoch.

Betónové platne Terrazza naturo, farba granito

Go to Top