30 marca, 2022

Aký je škandinávsky interiérový dizajn a ako sa ním môžete inšpirovať v exteriéri?

Ak je reč o škandinávskom interiérovom dizajne, nemusí sa vám vybaviť iba modro-žlté logo svetoznámeho predajcu nábytku. Škandinávsky dizajn, alebo ak chcete scandi, je rozšírený po celom svete a zďaleka nie je obľúbený iba v severských krajinách. Aké sú jeho prednosti, čím sa vyznačuje a ako môže byť pre vás tou správnou inšpiráciou? 

Severské krajiny sú nielen obľúbenou turistickou destináciou lákajúcou predovšetkým na prírodné krásy, ale zvyklosti tamojších obyvateľov sú inšpiráciou aj pre bytových dizajnérov. Inšpirovať sa jeho špecifikami môžete pri zariaďovaní interiéru aj vy. Získate tak prakticky využiteľný priestor s nadčasovým vzhľadom, ktorý vás bude aj po rokoch tešiť svojou vzdušnosťou a funkčnosťou. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, v čom je škandinávsky interiérový dizajn taký zaujímavý. 

 

V znamení čistoty a striedmosti

Ak chcete skutočne porozumieť scandi filozofii, ideálne je, aby ste v severských krajinách strávili nejaký čas, aby ste naplno precítili atmosféru a tamojší spôsob života. Pre severské krajiny sú typické skôr menšie obytné priestory a zároveň väčšia spätosť s prírodou, čo sa prirodzene odzrkadľuje aj na spôsobe zariaďovania bytov či domov. Pod heslom využiť čo najmenší priestor na maximum a popri tom si uctiť, čo nám ponúka príroda, pustime sa do jeho objavovania. 

Pre škandinávsky dizajn sú typické čisté a rovné línie bez zbytočných vlniek a ozdôbok, ideál skrátka spočíva v jednoduchosti a striedmosti. Nie je to však žiadna nuda. 

 

Vzdušnosť aj v malom priestore

Pre škandinávsky interiérový dizajn sú typické svetlé farby, najmä pastelové a neutrálne odtiene, ktoré majú zvýrazňovať vzdušnosť priestoru. Týmto spôsobom totiž ľahko podporíte presvetlenie rozmerovo skromnejších miestností s menšími oknami. Opäť to však neznamená, že by farebné kombinácie scandi boli nudou, práve naopak. Vhodnými kombináciami môžete evokovať tečúcu vodu, rozkvitnuté kvety či svetlomodrú oblohu, príroda je v tomto smere skrátka obrovským zdrojom inšpirácie. 

Ak výber farebných kombinácií podporíte tými správnymi materiálmi, o chladnom dojme z interiéru, rozhodne nemôže byť reč. 

 

Zaujímavé kombinácie materiálov

Ako sme už naznačili vyššie, absolútny prím v škandinávskom interiérovom dizajne zohrávajú prírodné materiály. Keďže na severe Európy sa drevo ťaží a spracováva vo veľkom, väčšina nábytku je vyrábaná práve z tohto materiálu. Nie je teda ničím nezvyčajným, ak je aj v menších miestnostiach použitý masívny drevený nábytok. Zvlášť obľúbený je aj interiérový textil, ktorý svojimi vzormi či sfarbením vytvára kontrastný prvok s farebnými kombináciami, ktoré sme spomínali vyššie. 

Pri zariaďovaní v scandi štýle sa textilom naozaj nešetrí, rôzne vankúše, deky, poťahy alebo menšie koberce podporujú pocit útulnosti. Pre skutočných fajnšmekrov sú potom určené hrubé kožené koberce či interiérové dekorácie z jemnej vlny. 

Betónové platne si svoje uplatnenie nájdu aj v interiéri

 

Betón v seversky ladených interiéroch má svoje miesto

Do koncepcie škandinávskeho interiérového dizajnu výborne zapadá aj betón. Určite ste už mali možnosť vidieť celé steny z liateho pohľadového betónu, ktorý neprekrývala žiadna omietka. Takýto, na prvý pohľad, industriálny prvok sa do interiérov v štýle scandi výborne hodí. 

Nejde samozrejme o jedinú možnosť, ako do interiéru „vpustiť“ betón. Či už je reč o obývacích miestnostiach, alebo kúpeľni, svoje uplatnenie si tu nachádza najmä veľkoformátová betónová dlažba. Minimum škár a hladký povrch vhodne podporia celkový dojem z čistotyusporiadanosti daného priestoru. 

Zabudnúť nesmieme ani na veľmi jednoduchú údržbu povrchu a po zhodnotení všetkých predností zistíte, že ide o dokonalý materiál pre bývanie v severskom štýle. V interiéroch je zvlášť obľúbená veľkoformátová dlažba svetlejších farebných odtieňov, ktorá ani v menších priestoroch nepôsobí ťažkopádne. 

Predstavte si hladkú betónovú podlahu z veľkoformátovej dlažby, k tomu textilnú sedačku s farebnými vankúšmi, oddychovú zónu v rohu miestnosti a výrazné drevené dekorácie. Fantázii sa medze nekladú a toto je iba zlomok toho, ako sa dá v rámci škandinávskeho dizajnu čarovať s vnútorným priestorom.

 

Škandinávsky štýl pre vás môže byť inšpiráciou aj pri exteriéri

Spomenuli sme, že v rámci škandinávskeho dizajnu dochádza veľmi často k vizuálnemu prepojeniu vonkajších a vnútorných priestorov.

Výtvormi škandinávskych architektov sa teda môžete ľahko inšpirovať aj pri návrhu okolia vášho domu – napríklad veľkoformátové platne z betónu môžete použiť nielen v zádverí domu, ale aj na priľahlej terase prípadne pri vchodových dverách. Takto vytvoríte jednoliaty, no stále veľmi zaujímavý celok. Mimochodom, obľube sa tešia aj kombinácie betónových prvkov a dreva ako prírodného materiálu. Podobne ako pri scandi interiéroch, aj v prípade exteriéru platí, že hlavnými „ingredienciami“ sú vzdušnosť, jednoduchosť a účelnosť.

Go to Top