12 januára, 2023

5 tipov ako spraviť z terasy stredobod exteriéru

Posedieť si s rodinou, priateľmi či len tak si užívať sladké ničnerobenie, a to pekne vonku na vzduchu. Na toto všetko vám práve vonkajšia terasa poskytne priam ideálny priestor. Aby ste si ju ale mohli naplno užívať a nenarobila vám napokon viac starostí ako radostí, oplatí sa premyslieť každý jeden detail. Zamerali sme sa na to, ako terasu pretvoriť nielen na oázu oddychu, ale spraviť z nej stredobod okolia vášho domu, ktorému sa nebude dať odolať. 

Terasa k rodinnému domu už tak nejak prirodzene patrí. Ide o skvelý spôsob, ako prepojiť záhradu s interiérovou časťou a zároveň získať prakticky využiteľný priestor navyše. Keďže terasa je vždy pevne pripojená k domu, treba si premyslieť najmä spôsob jej realizácie, teda aj výber materiálu, základy, vyspádovanie a prípadne aj izoláciu terasy. Aby ste si ale tento priestor dokonale užili, plánujte ešte dôslednejšie. Terasa vám totiž nemusí robiť radosť iba po praktickej stránke, ale môže sa stať centrálnym prvkom vašej záhrady a domu. Prinášame vám 5 tipov, vďaka ktorým získa vaša terasa jedinečný vzhľad. 

 

Nebojte sa terasu farebne odlíšiť

Zladiť si terasu do harmonického celku nemusí byť práve jednoduché a aj v tomto prípade platí pravidlo tzv. troch farieb. Teda v rámci jednej terasy by ste nemali kombinovať viac ako tri farby, aby výsledok vášho snaženia nepôsobil chaoticky. Pochopiteľne, optickým základom sa stane práve dlažba, ktorú si na terasu vyberiete. Už pri jej výbere môžete zohľadniť svoje farebné preferencie. Napríklad betónová dlažba alebo platne na terase vôbec nemusia byť iba sivé. 

terasa

Reina naturo, dolomite 

 

Moderne v tomto smere pôsobí farebné vyhotovenie Colormix, ktoré je vytvorené prelínaním dvoch až troch farebných odtieňov. Takáto kombinácia farieb môže byť napríklad biela, terakota a grafitová s označením farby dolomite, sivá, biela a grafitová ako granito, prípadne v kombinácii biela a svetlohnedá ako latte. Každá kresba je vďaka technológii výroby absolútnym originálom, takže ak uprednostníte dlažbu s farebným prevedením Colormix, máte istotu, že rovnakú nemá nikto iný. Kresba colormixu sa vždy líši v závislosti od povrchovej úpravy a veľkosti jednotlivých formátov. Veľmi dôležité pri takomto farebnom prevedení je však aj jeho správne ukladanie. Pri pokládke musíte odoberať a kombinovať dlažby aspoň z troch paliet súčasne. Takto docielite efekt pekného farebného vzhľadu a jedinečnosti plochy.

 

Výškové odlíšenie a uľahčenie prístupu

Ak chcete, aby sa terasa v okolí domu krásne vynímala, nebojte sa „vytiahnuť“ ju trochu vyššie nad zem. V prípade, že sa tak ale rozhodnete, nezabudnite na terasu doplniť aj prístupové body, ktoré môžete zabezpečiť betónovými schodíkmi, prípadne na tento účel použiť betónové palisády alebo palisádové obrubníky. Nielenže týmto spôsobom dosiahnete pohodlný a bezpečný prístup na terasu, ale docieliť môžete aj zaujímavé optické prepojenie terasy so zvyškom záhrady. 


terasa

Top Zóna kombi, granito 

 

Výhodou betónových schodíkov je pritom nielen ich odolnosť, ale aj možnosť protišmykového vyhotovenia, takže budú úplne bežné aj vtedy, keď sa spustí dážď. Ľahko ich navyše udržíte v čistote. Pri návrhu vstupov na terasu je dôležité nielen ich rozmiestnenie a rozmerové parametre, ale aj ďalšie konštrukčné detaily, ako napríklad obloženie hrán či sklon schodových nášľapov. 

 

To správne sedenie pre chvíle oddychu

Na terasu pochopiteľne patrí aj záhradný nábytok. V závislosti od priestorových možností si na terasu môžete dopriať jedálenský stôl, stoličky, ležadlá alebo napríklad aj ratanovú sedačku. Zaujímavou možnosťou je aj betónová lavička alebo záhradné sedenie, s ktorými môžete ozvláštniť bezprostredné okolie kvetináčov, prípadne vyriešiť optické oddelenie dvoch zón v rámci terasy. 

 terasa

Reina naturo, black-shadow

 

Nezabudnite ani na zastrešenie

Svoju terasu si môžete užívať aj vtedy, ak sa práve rozprší. Neurobte preto chybu a už vo fáze projektovania terasy počítajte s jej prípadným zastrešením. Umožní vám to terasu využívať omnoho viac a vďaka modernému zastrešeniu si ju môžete aj o niečo viac zútulniť. Na tento účel je možné využiť rôzne riešenia, od jednoduchej pultovej strechy, cez rolety až po modernú hliníkovú pergolu, ktorá vám terasu umožní využívať prakticky celoročne. 

terasa

Ravena naturo, latte

 

Oživte terasu zeleňou

K terase nevyhnutne patrí aj zeleň a veľmi zaujímavý efekt dosiahnete vybudovaním vyvýšených záhonov. Tie môžu na terasu buď plynulo nadväzovať alebo ju naopak mierne prevyšovať, čím v rámci terasy vytvoríte veľmi zaujímavé zátišie. 

Metropol Uni, granito

 

Betónové vyvýšené záhony sa dajú ľahko vybudovať presne podľa vašich predstáv a stanú sa novým domovom pre bylinky, ku ktorým to z kuchyne môžete mať naozaj na skok, alebo okrasné rastliny hýriace farbami. Zostáva snáď už iba dodať, že pri plánovaní terasy je dobré rozmyslieť si nielen to, ako bude vyvýšený záhon vyzerať, ale tiež zvoliť jeho umiestnenie s ohľadom na zamýšľanú výsadbu tak, aby ste rastlinám vytvorili vhodné podmienky. 

Vyvýšený záhon Arcadia

Go to Top