Plotové systémy v tejto dobe zaručujú nielen súkromie jeho vlastníkov, ale plnia aj ochranu pred hlukom a sú zároveň aj zaujímavým dizajnovým prvkom. Mnoho odborných článkov je preto zameraných na tému, ako zhotoviť plotový systém. My si však v našom článku vysvetlíme, ktorým častým chybám by sa mal realizátor, prípadne investor vyvarovať pri výstavbe plotového systému.

1. Nesprávny výber materiálu

Jednou z najčastejších chýb je nesprávny výber materiálu. Pri výbere je dôležité zvážiť, či chcete plot, ktorý bude len funkčný, alebo chcete aj estetický doplnok. Pri správnej voľbe je možné dosiahnuť harmóniu medzi funkčnosťou a dizajnom.

Obľúbeným riešením sú betónové ploty, ktoré sú mimoriadne odolné, vyžadujú minimálnu údržbu a poskytujú dlhú životnosť, čo z nich robí skvelú voľbu pre moderné záhrady.

Aké sú najčastejšie používané betónové plotové tvárnice?

Okrasné plotové tvárnice sa vyrábajú v základnom rozmere, ktorý sa zväčša označuje ako prvok 1/1. K tomuto rozmeru sa vyrábajú polovičné prvky 1/2. Tieto prvky sa môžu vyrábať a následne predávať zvlášť balené na paletách, alebo kombinovane na ucelených paletách. V prípade kombinovaného balenia je na každej vrstve palety niekoľko základných prvkov a niekoľko prvkov s drážkou na vytvorenie polovičných prvkov rezaním. Súčasťou takmer každého plotového systému sú aj prekrytia horného radu, tzv. striešky, ktoré sú balené samostatne.

Plotové tvárnice LARGO CITY – príklad kombinovaného balenia celých a polovičných prvkov

Aký je rozdiel medzi jednotlivými betónovými tvárnicami, sme už bližšie objasnili v našom článku Nie je tvárnica, ako tvárnica.

Pre správny výber tvárnic odporúčame taktiež navštíviť niektorú z výstavných plôch a pozrieť si produkty naživo. Na výstavných plochách CITY STONE DESIGN nájdete všetky produkty označené vlastným štítkom s jedinečným QR kódom, ktorý si môžete naskenovať pomocou aplikácie vo svojom smartfóne a zistiť tak viac o konkrétnom produkte.

2. Nedostatočné plánovanie a meranie

Dôkladné plánovanie je kľúčové pre úspech projektu. Pred samotnou inštaláciou plotového systému si zabezpečte presné merania a premyslite umiestnenie jednotlivých prvkov. Správne plánovanie a poradenstvo s odborníkmi môže predísť zbytočným komplikáciám, ktoré môžu prameniť z nedostatku informácií pred samotnou realizáciou.

Zameranie miesta stavby

Pre vyhotovenie grafického návrhu plochy odborníkmi je potrebné, aby ste vykonali správne zameranie stavby a jasne zadefinovali požiadavky na dizajn plotu. Dôležité sú také informácie, ako napríklad, či plánujete výstavbu priebežného plotu, plotu so stĺpikmi alebo plotu so stĺpikmi a okrasnou výplňou. Taktiež je nutné zakresliť plánovanú realizáciu do situačného plánu s označením miesta pre bránku, elektrickú rozvodnú skrinku, plynovú prípojku, posuvnú či otváraciu bránu alebo okrasnú výplň.

Hranice pozemku

Nezabudnite si preveriť aj hranice vášho pozemku, aby ste stavbou nenarušili vzájomné susedské vzťahy.

Inžinierske siete

Veľmi dôležité je zistiť, či sa v mieste plánovanej výstavby základového pásu nenachádzajú inžinierske siete. Ak sa tam nachádzajú, treba ich nahlásiť stavebnému úradu. Zároveň sú potrebné tiež písomné stanoviská vlastníkov inžinierskych sietí.

Prevýšenie pozemku

Pozemok do svahu definuje iný priestor, preto nezabudnite, že už pri plánovaní oplotenia sa musí zobrať do úvahy aj táto skutočnosť.

Grafický návrh

Po zistení všetkých potrebných informácií môžete kontaktovať odborné poradenstvo výrobcu plotových tvárnic pre vyhotovenie grafického nákresu, ktorého súčasťou je aj výpočet použitého materiálu. Grafický návrh sa v plnej miere snaží zohľadniť všetky technické a estetické parametre konkrétneho zadania.

3. Ignorovanie geologických podmienok oblasti

Pri výbere plotového systému mnoho ľudí podceňuje miestne podmienky. Betónové ploty sú ideálne do oblastí s výraznými teplotnými výkyvmi, pretože ich odolnosť voči mrazu a vysokým teplotám zabezpečuje dlhú životnosť.

Pre špecifiká každej stavby, ako sú napríklad podložie, prevýšenie pozemku alebo klimatické oblasti sa vždy obráťte na špecialistov z daného odboru. Taktiež stavby vyššie ako 1 meter je potrebné konzultovať s projektantom statiky.

4. Nedodržanie zákonných požiadaviek

Ak sa rozhodnete oplotiť pozemok, mali by ste sa oboznámiť s legislatívnymi požiadavkami. Vo väčšine prípadov síce nebudete potrebovať stavebné povolenie, avšak stavbu plotu je potrebné ohlásiť na príslušnom stavebnom úrade.

Pre menšie stavby, ako je oplotenie do výšky 2 m, ktoré nezasahuje do verejných komunikácií či verejných priestorov, väčšinou postačí ohlásenie bez potreby povolenia. V prípade, že sa jedná o rekonštrukciu existujúceho plota, ohlásenie nie je nutné​.

5. Prehliadnutie estetických aspektov

Pri výbere plotového systému je dôležité venovať pozornosť nielen funkčnosti, ale aj estetickému začleneniu do okolitého prostredia.

Betónové ploty ponúkajú široký výber dizajnov, textúr a farebných odtieňov, ktoré dokážu skvelo doplniť architektúru vášho domu a záhrady. Premyslený výber štýlu a povrchovej úpravy plotu zvýrazní celkový vzhľad exteriéru a môže pozdvihnúť vizuálnu hodnotu celého pozemku​.

6. Nevhodné základy a výstavba

Solídne základy sú zárukou stabilného a trvácneho plotového systému. Nesprávne vyhotovené základy môžu viesť k nežiaducim posunom, praskaniu a dlhodobému oslabeniu konštrukcie plotu.

Uistite sa, že výkop a založenie základu realizujú odborníci, ktorí so stavbou základov majú bohaté skúsenosti.

Aká by mala byť hĺbka základového pásu?

Zemné práce sa prevádzajú podľa typu zeminy. Základový pás musí ležať v nezámrznej hĺbke (podľa miestnych pomerov, min. však 80 cm), aby sa zabránilo poškodeniu základu mrazom. Šírka výkopu musí byť väčšia ako šírka plotu, min. o 25 cm.

Základový pás je nutné podsypať štrkovým lôžkom v hrúbke min. 20 cm. Pri premŕzavých zeminách je nutné, aby škára štrkového vankúša bola v nezámrznej hĺbke. Základ odporúčame vybetónovať 5 až 10 cm nad terén, alebo naopak vybetónovať iba do výšky 10 – 15 cm pod terén a použiť tzv. vyrovnávací rad debniacich tvaroviek.

Vlastný základ by mal byť vyhotovený z betónu triedy C 20/25 XC2(B25). Čo je ešte veľmi dôležité, je poznať aj skladbu zeminy, v ktorej sa zhotovuje základ. V prípade, že je zložená z ílov, tak sa základový pás musí prehĺbiť do pevného podložia. Nikdy nevykonávajte betonárske práce tam, kde je v základovom páse voda, blato alebo sneh.

Prvý rad tvárnic

Na pripravený základ naneste hydroizolačný náter proti vlhkosti.

Murovanie na škáru

Po jej nanesení začnite ukladať tvárnice do lôžka z cementovej malty. Tvárnice sa osádzajú vždy s presahom a to tak, aby otvory tvárnic boli vždy v radoch nad sebou. Hrúbka lôžka má byť 10 mm. Na vytvorenie vodorovnej škáry sa odporúča používať oceľové prúty, ktoré v jednotlivých radoch môžu slúžiť aj ako vodorovná výstuž. Malta sa nanáša podľa potreby, tvarovky sa do steny osádzajú pomocou gumeného kladiva pre lepšie dosiahnutie rovinnosti. Prebytočná malta vytlačená zo škár sa po čiastočnom zavädnutí odstráni špachtľou. Na styčné škáry sa malta nanáša tak, že tvarovka je otočená o 90° a na bočnú hranu sa nanesie malta, a ďalej sa postupuje ako pri vodorovných škárach. Všetky ostatné rady taktiež murujte so škárou 10 mm.


Murovanie bez škáry

Pri dodržaní určitých pracovných postupov, profesionálneho prístupu a rozmerovej kontrole jednotlivých prvkov je murovanie bez škáry možné. Pre bezškárované murovanie odporúčame taktiež použiť flexibilné cementové lepidlá s prísadou trasu (zabraňuje tvorbe výkvetov). Z dôvodu vyrovnania prípadných nerovností základového pásu sa prvá vrstva týchto tvárnic ukladá na maltové lôžko. Ostatné vrstvy je potom možné spájať zvoleným typom flexibilného lepidla.

Zalievanie tvárnic betónom

Táto časť výstavby je najdôležitejšia, nakoľko zaliatím plotových prvkov betónom vzniká jednoliaty celok, už nerozoberateľná časť. Túto časť tvorí výplňový betón, ktorý spojí základový pás s tvárnicami.

Aký by mal byť, a aké musí mať vlastnosti tento betón?

V prvom rade sa musí jednať o certifikovaný betón, ktorý sa musí zhodovať s vlastnosťami, ktoré odporúča výrobca tvárnic vo svojich „pracovných návodoch“. Tieto návody sa vlastne odvolávajú na harmonizovanú technickú normu STN EN 206. V praxi to znamená, že máte na výber, buď použijete certifikovaný betón z betonárne, kupovaný vo vreci, alebo si ho viete svojpomocne vyrobiť aj na stavenisku. Pričom už v spomenutej norme je aj jasne zadefinovaný betón, ktorý je vyrábaný na stavenisku.

Aké chyby sa často stávajú pri zalievaní tvárnic a pri výrobe betónu na stavenisku?

V prvom rade je to betón, ktorý nespĺňa podmienky z viacerých hľadísk. Jednou z nich je nevhodne použitá frakcia kameniva. Do zálievkového betónu použite kamenivo frakcie 0/4 + 4/8 mm. Prípadne aj väčšej frakcie podľa veľkosti dutiny tvárnice. Neodporúčame použiť kamenivo, ktoré je drvené. Takisto toto kamenivo nemôže byť dolomitového pôvodu, nakoľko má vysokú nasiakavosť a nízku odolnosť voči mrazu.

Všetky potrebné informácie k výstavbe plotového systému nájdete aj v našich dokumentoch Hlavné zásady pre prácu s betónovými tvárnicami a Dôležité informácie pri práci s betónovými tvárnicami.

7. Nedostatočné zabezpečenie

Plot by mal byť nielen estetickým, ale aj bezpečnostným prvkom nehnuteľnosti. Často prehliadaným detailom je začlenenie bezpečnostných prvkov, ktoré môžu výrazne zvýšiť úroveň ochrany.

K takýmto prvkom patrí integrované osvetlenie, ktoré zlepšuje viditeľnosť a odrádza potenciálnych nevítaných hostí, alebo bezpečnostné kamery a senzory pohybu zabudované priamo do konštrukcie plotu.

8. Nevhodné kombinácie materiálov a nesprávne ukotvenie doplnkov

Pri výbere materiálov a rôznych doplnkov pre plot sa oplatí myslieť nielen na funkčnosť, ale aj na estetiku. Kombinácia betónu a kovu je obľúbená pre svoj moderný vzhľad a minimálnu údržbu, zatiaľ čo drevo, hoci atraktívne, si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby zostalo v dobrom stave. Menej vhodnou voľbou je kombinácia betónu a tehál, ktorá môže pôsobiť nesúladne a narušiť vizuálnu jednotnosť plota.

Ukotvenie brán, dvier a plotových výplní

Táto časť pracovného postupu je už možno posledná, kedy sa vykonáva zásah do tvárnic, po ktorom môže prísť k ich poškodeniu. Najčastejšie to býva pri vŕtaní a následnom narážaní hmoždiniek a skrutiek. Ak nemusíte, nikdy nevŕtajte do tvárnice zaliatej výplňovým betónom. Je to z toho dôvodu, že pri otrasoch príklepovej vŕtačky môže prísť k začatiu štiepenia steny tvárnice. Ak je to však nevyhnuté, treba vždy začať s vrtákmi menších priemerov a následne až potom dokončiť vŕtanie s vrtákom požadovaného priemeru.

Veľmi dôležité je, aby ste hmoždinku do vyvŕtanej diery nenarážali, nakoľko v tej chvíli pôsobí ako klin a môže prísť k poškodeniu tvárnice. Preto odporúčame ukotvenie na chemickú kotvu. Taktiež je dôležité aj správne umiestnenie otvoru. Ideálne je jeho situovanie do stredu škáry medzi tvárnicami, nakoľko toto miesto je najmenej náchylné na poškodenie.

9. Nesprávne obdobie montáže

Mnoho stavebných projektov začína v čase, keď sú nevhodné poveternostné podmienky, ako napríklad počas mrazov. Betón potrebuje minimálne 21 dní na úplné vytvrdnutie, preto je dôležité realizovať inštaláciu počas vhodného obdobia, aby sa predišlo praskaniu a iným poškodeniam​.

Jednou z častých chýb je preto nesprávna teplota betónu a betonáž pri nízkych teplotách. V harmonizovanej technickej norme STN EN 206 sa uvádza: Pri teplote vzduchu medzi +5 °C a – 3 °C nesmie poklesnúť teplota pri dodaní pod + 5 °C. Pri teplote pod -3 °C musí byť teplota pri dodaní najmenej + 10 °C.

Veľmi dôležitá je ešte ďalšia skutočnosť a to je ošetrovanie čerstvého betónu v tvárniciach. V zimnom období, neskorých jesenných a skorých jarných mesiacoch teplota bežne klesá vo vonkajšom prostredí pod bod mrazu a môže sa stať, že betón v tvárnici si nevytvorí hydratačné teplo, voda v betóne nezhydratuje a následne môže zamrznúť. Aby tento výplňový betón nezamrzol musí sa naštartovať hydratácia cementu. Dosiahnuť sa to dá zamedzením prechodu teploty z okolitého prostredia. Napríklad vždy po betonáži musíte prikryť plotový systém geotextíliou, na ktorú položíte nepremokavú látku, napríklad fóliu a pevne ich ukotvíte. Potom už môžete začať prehrievať plot s prenosnými vykurovacími telesami, ktoré zvýšia teplotu v tvárniciach a následne aj výplňový betón. Tento postup je však prácny a technologicky veľmi náročný. Preto je ideálne začať s výstavbou plotového systému vtedy, keď aj v nočných hodinách teplota okolitého prostredia neklesne pod + 10 °C.

10. Zanedbanie údržby

Betónové ploty si vyžadujú minimálnu údržbu. Mach alebo lišajníky však môžu časom pôsobiť rušivo, preto ich treba raz za čas z plotu očistiť​.

Aby si betónové ploty zachovali svoj estetický vzhľad, je možné povrch prvkov po výstavbe ošetriť povrchovou impregnáciou – ekologickým prípravkom na báze nanotechnológie. Je to špeciálne vyvinutý prostriedok na ošetrovanie a údržbu betónových výrobkov. Jeho zloženie zabezpečuje, že sa vynikajúco viaže s povrchom betónových výrobkov. Po aplikácii vzniká na povrchu neviditeľná impregnácia, ktorá znemožňuje pevné uchytenie nečistôt na povrchu a ich preniknutie do hĺbky materiálu. Aplikácia by sa mala na plotových tvárniciach obnovovať každých 3 až 5 rokov.

A na záver ešte možno jedna dobrá rada. Ak ste si už vybrali realizátora na vykonanie prác, vždy sa s ním dohodnite a spíšte zmluvu o dielo na zhotovenie stavebných prác.