8 júna, 2022

Vyberáme materiál pre moderné oplotenie domu

Kvalitné oplotenie zvýši váš komfort bývania a využívania pozemku. Okrem toho, že ochráni váš pozemok pred neželanými návštevníkmi či zvedavými pohľadmi okoloidúcich, stane sa tiež plnohodnotným architektonickým doplnkom k vášmu domu. Poradíme, ako vybrať ten správny materiál pre moderné oplotenie okolo rodinného domu. 

Stavbu plotu okolo domu sa oplatí dobre rozmyslieť. Práve plot totiž zásadne ovplyvní, ako sa vám bude bývať. Nejde pritom iba o rozmery samotného plotu, ale predovšetkým o spôsob jeho vyhotovenia a materiál. Kým nemáte dokončenú stavbu, zrejme si vystačíte aj s klasickým pletivom, po dostavaní si však už váš dom a jeho okolie zaslúži plot, ktorý bude tou pomyselnou bodkou za celým vaším snažením. Tentoraz sme sa zamerali na tie materiály, ktoré sa pri vyhotovovaní moderných plotov tešia čoraz väčšej obľube. 

 

Murované kamenné ploty

Ak vám záleží na maximálnom súkromí a zároveň oceníte prepojenie s prírodou, kamenný plot vás určite nesklame. Existujú desiatky variantov plotov z prírodného kameňa, takže určite nebude problém vybrať si ten, ktorý sa vám bude perfektne hodiť k vášmu domu. Pripraviť sa akurát treba na náročnejšiu výstavbu, pretože manipulácia s kameňom a jeho úprava môže byť pomerne zložitá. Na kamenný plot sa tiež oplatí pripraviť celkom štedrý rozpočet. 

 

Hliníkové ploty

Z pohľadu dizajnu aj úžitkových vlastností si čoraz väčšiu popularitu získavajú aj hliníkové ploty. Obvykle sa pritom hliníkové panely kombinujú s betónovou základnou stavbou. Výhoda hliníku spočíva najmä v nízkej hmotnosti a vysokej odolnosti. Obávať sa nemusíte korózie ani deformácií pod vplyvom veľmi nízkych či vysokých teplôt. Hliníkové ploty sa zároveň perfektne hodia k moderne koncipovaným rodinným domom s plochou strechou. 

 

Kamene v kovovom koši

Ak máte záujem o plot z kameňa, no chceli by ste aby pôsobil ešte modernejšie, gabión bude tou správnou voľbou. Ide o ploty vyhotovené z kameňov umiestnených v kovovom koši. Týmto spôsobom je možné vyhotoviť konštrukciu plotu, ktorú následne doplníte o drevené či hliníkové prvky. Výhodou týchto plotov je vysoká variabilita a relatívna finančná dostupnosť. Rizikom pri gabiónových plotoch sú predovšetkým spomínané kovové siete, ktoré najmä v prípade lacnejších variantov môžu časom povoliť, čo negatívne ovplyvní stabilitu plotu. 

 

Betónové ploty z tvárnic

Medzi materiálmi na výstavbu plotov patrí práve betón medzi najpoužívanejšie. Či už chcete dekoratívny plot, ktorého silnou stránkou bude práve dizajn, alebo plný plot, ktorý vám dopraje maximum súkromia so životnosťou počítanou na desiatky rokov, tak práve betón vám tieto požiadavky splní. Zároveň netreba zabúdať, že plot z betónových tvárnic môžete ľahko skombinovať aj s hliníkovými či drevenými prvkami. 

Samotné plotové tvárnice z betónu majú rôzne podoby – za pozornosť určite stoja tvárnice s hladkým povrchom, ktoré vyniknú aj pri domoch s modernou architektúrou. Stačí teda zapojiť trochu fantázie a rýchlo prídete na to, že cestou k modernému plotu je práve použitie betónu. Ľahko ho navyše môžete skombinovať s ostatnými prvkami, ako sú schody, prístupová cestička či iné betónové záhradné doplnky. 

 

Ploty z betónových tvaroviek Metropol Uni

Aby sme ploty z betónu nespomínali iba vo všeobecnej rovine, rovno pridávame aj jeden príklad. Univerzálne murovacie tvarovky systému Metropol Uni sú vyhotovené z vibrolisovaného betónu, s dutinami pre výplňový betón, vďaka čomu ide o veľmi pevný stavebný systém. Výsledný produkt sa okrem atraktívneho vzhľadu vyznačuje aj skvelou odolnosťou a dlhou životnosťou. Každý detailista ocení ich hladké steny doplnené o drobné fazety po obvode. Pomocou tohto systému si môžete vytvoriť moderný betónový plot s výškou do 1,8 metra, ktorý splní aj tie najnáročnejšie požiadavky. Pre jednoduché a efektné zakončenie takéhoto murovaného oplotenia môžete využiť hladké zákrytové dosky Universo, ktoré disponujú dvomi odkvapovými drážkami zo spodnej strany.

Na záver dodajme, že na oplotení sa určite neoplatí šetriť. Ide totiž o prvok, ktorý nielenže dotvára váš pocit domova ale rovnako vytvára prvý dojem každej návštevy či náhodného okoloidúceho. Z toho dôvodu je dobré predom získať lepšiu predstavu o tom, aký typ plotu je najviac vhodný k vášmu domu. Pri výbere betónových plotov vám napomôže aj mobilná aplikácia, ktorá ponúka jedinečnú funkciu modelovania plotových systémov, kde si viete vyskladať celý plot a porovnať ho s vašim domom priamo na mieste. Je to jednoduché. Stačí odfotiť plochu a vytvoriť vizualizáciu.

Ukážka hotovej vizualizácie: Plotový systém Metropol Uni, farba granito.

 

Go to Top