7 decembra, 2021

Tipy na využitie betónu v interiéri

Do interiérov stále vo väčšej miere prenikajú materiály, ktoré sú buď celkom netradičné, alebo boli doteraz používané predovšetkým v exteriéri alebo pri hrubých stavbách. Medzi také patrí aj betón, ktorý v interiéroch stále viac obľubujú aj architekti a interiéroví dizajnéri. Pozor, betón v interiéri nie je žiadna nuda a my vás o tom presvedčíme! 

Betón nie je v stavebníctve žiadnou novinkou. Múry, dlažby a rôzne betónové prefabrikáty, to sú všetko hojne využívané stavebné prvky využívané vo vonkajšom prostredí. Betón je však čoraz populárnejší už aj v interiéroch a možno vás prekvapí, že ak je tento materiál vhodne zakomponovaný do vnútorných priestorov, môže pôsobiť aj celkom útulne. V akých formách sa betón objavuje v interiéroch? Pozreli sme sa na tie najčastejšie spôsoby využitia, ale aj tie, ktoré ešte len naberajú na popularite. 

 

Interiérový pohľadový betón

Stále modernejšie a pokrokovejšie spôsoby výroby a spracovania betónu umožňujú dodať tomuto materiálu prakticky akýkoľvek tvar. Betónový povrch tak už zďaleka nemusí pôsobiť hrubo a pozornosť pútať akurát tak výraznou pórovitosťou. Pomerne obľúbeným spôsobom, ako spestriť interiér je použitie pohľadového betónu s hladkým povrchom a rôznymi textúrami. Môže ísť o celú stenu v obývačke či kuchyni, kedy sa betón nezakrýva omietkou, ale naopak, nechá sa naplno vyniknúť. 

„Betónový“ efekt je ale možné dosiahnuť aj špeciálnymi cementovými stierkami. Toto riešenie sa hodí najmä do priestorov, kde z rôznych dôvodov nie je možné umiestniť odliaty betón. Mimochodom, či už je reč o betóne alebo stierkach, ktoré ho napodobňujú, vyzdvihnúť musíme vysokú odolnosť, ktorú so sebou prinášajú. 

Zabudnúť nesmieme ani na to, že betón sa dá výborne kombinovať s inými materiálmi, ako napríklad s drevom či kožou. Pri vhodnej kombinácii materiálov a farieb sa nemusíte obávať, že by interiér „s prímesou“ betónu pôsobil príliš industriálne. 

 

Betónová dlažba do interiéru

Ešte častejšie ako celé steny z betónu sa v domoch a bytoch vyskytuje betónová dlažba. Tá síce výborne obstojí v drsnom exteriéri, no výborne vám bude slúžiť aj vo vnútri. Betónovú dlažbu je možné využiť nielen namiesto bežných kachličiek, ale aj ako podlahovú krytinu. V tomto smere sa opäť nemusíte nijako obmedzovať, betónová dlažba je dnes dostupná v desiatkach rôznych vyhotovení, a to ako z pohľadu tvaru, tak aj farebnosti. 

Dlažba Granada naturo môže zabezpečiť plynulo prechádzať do exteriéru

Vo väčších priestoroch si svoju obľubu získala aj veľkoformátová dlažba, ktorá sa bude perfektne vynímať napríklad v moderne zariadenej kúpeľni. Samozrejme, spoľahnúť sa môžete na mimoriadnu odolnosť betónu voči všetkému, čo by ho v bežnej domácnosti mohlo ohroziť. 

 

Betónový nábytok a dekorácie

Tvrdenie, že dnes je možné z betónu vyrobiť prakticky čokoľvek nie je vôbec prehnané. A tak si betón nachádza svoju cestu do interiérov aj vo forme nábytkurôznych dekorácií. Rôzne misky alebo betónové kvetináče váš vnútorný priestor príjemne oživia. Pôsobivé je tiež spojenie živých rezaných kvetov umiestnených do hranatej betónovej vázy. 

Betónový kvetináč môže byť vhodným prvkom aj do interiéru

Nemusí to však celé skončiť len pri dekoráciách. Do väčšej predsiene sa vám možno bude hodiť betónová lavička, veľmi štýlovou voľbou je ale aj barový pult či menší kuchynský stôl z betónu. Zájsť môžete ešte ďalej, z kombinácie betónu a drevených paliet je možné vyrobiť prakticky akýkoľvek kus nábytku, tí odvážnejší zas môžu staviť napríklad na betónový rám postele. 

Betónové prvky do interiéru v sebe skrývajú obrovský potenciál, stačí sa len nechať inšpirovať alebo naplno zapojiť svoju fantáziu.

Go to Top