28 novembra, 2022

Spoznajte výhody a nevýhody nepriehľadných plotov

Plot je neodmysliteľným doplnkom rôznych stavieb a v závislosti od svojho vyhotovenia môže spĺňať viacero funkcií. Kým nižšie ploty majú skôr symbolický a dekoračný význam, vysoké a plné ploty vám doprajú súkromie a dostatočnú ochranu pred neželanými návštevníkmi. Sú však vždy práve nepriehľadné ploty tou najlepšou voľbou? Zamerali sme sa na ich výhody, nevýhody a poradíme tiež, na čo všetko by ste mali myslieť, kým si nepriehľadný plot vyberiete. 

 

Vybrať plot nie je jednoduchou úlohou

Výber plotu je komplexným procesom a dokáže „zamotať hlavu“ aj tým, ktorí sa obvykle vedia rýchlo a ľahko rozhodnúť. V prípade plotu si však treba premyslieť množstvo faktorov, zvážiť tú správnu výšku, spôsob vyhotovenia, materiál plotu a v neposlednom rade si vybrať také riešenie, ktoré bude zodpovedať vkusu majiteľa. Výber plotu však nestačí posudzovať iba zo subjektívneho hľadiska. Samotný plot by mal totiž nielenže spĺňať určité funkcie a predstavy majiteľa, ale svojim stvárnením aj zapadať do okolitého prostredia. 

Častou otázkou, ktorú je potrebné pred oplotením pozemku vyriešiť je či uprednostniť nepriehľadný, teda plný plot, alebo naopak plot, cez ktorý bude vidno a prípadne bude pôsobiť aj dekoratívne. Ak zvažujete prvý zo spomenutých typov, tak nasledujúce riadky s užitočnými informáciami sú určené práve vám. 

 

Kam umiestniť nepriehľadný plot?

Nepriehľadné, alebo ak chcete, plné ploty sa hodia predovšetkým na oplotenie pozemkov s väčšou rozlohou, kedy je žiaduce, aby bol pozemok chránený pred zvedavými zrakmi okolia. 

Typické sú pre priemyselné areály a rôzne iné objekty mestskej architektúry. Nájsť ich však môžete aj v zástavbách rodinných domov a obklopujú predovšetkým tie časti pozemku, ktoré sú odvrátené od ulice, resp. čelnej časti domu. Dobre a citlivo navrhnutý nepriehľadný plot sa bude hodiť prakticky všade, snáď s výnimkou stavieb umiestnených v lone prírody či rôznych rekreačných objektov. 

Pri výbere konkrétneho plotu netreba zabúdať ani na staré známe, že „dobrý plot robí dobrých susedov“. Skôr ako urobíte definitívne rozhodnutie preto nemyslite iba na svoje individuálne potreby, ale vezmite do úvahy aj potreby a požiadavky okolia. Obohnať svoj dom vysokým 2-metrovým plným plotom nemusí byť to najlepšie riešenie, najmä vtedy, ak tomu nezodpovedá ráz danej lokality. 

 

Budete potrebovať stavebné povolenie na stavbu plota?

Skôr ako čokoľvek začnete stavať, oplatí sa dôkladne oboznámiť aj so zákonnými povinnosťami voči príslušnému stavebnému úradu. Vyhnete sa tak sankciám, kvôli ktorým by vás výstavba plotu mohla v konečnom dôsledku vyjsť omnoho drahšie, ako ste pôvodne predpokladali. V prípade, že už pozemok oplotený máte a vykonávate iba údržbu plota či jeho opravy bez toho, aby ste menili jeho trasu či výšku, ohlásiť stavebnému úradu nemusíte nič a rovnako nepotrebujete ani stavebné povolenie. 

V prípade výstavby nového plota môže byť už situácia o niečo zložitejšia. Plot je v zmysle zákona považovaný za tzv. drobnú stavbu a teda vo väčšine prípadov postačí ohlásenie takejto stavby stavebnému úradu. Výnimkou sú prípady, kedy ide o stavbu plota na nezastavanom pozemku, príliš vysoký plot (spravidla s výškou nad 2 metre), prípadne ide o stavbu v ochrannom pásme alebo pamiatkovej zóne. 

Treba si uvedomiť, že ohlásenie je potrebné vykonať ešte pred zahájením prác a počkať si na vyjadrenie úradu. Hoci zákon neurčuje konkrétne výškové obmedzenie pre stavbu plotu, môže sa stať, že napríklad pri výške plotu nad 2 metre vám stavebný úrad určí povinnosť realizovať stavbu len na základe stavebného povolenia. 

 

Výhody nepriehľadných plotov

Možno ste sa už aj sami stretli s tým, že niektorí ľudia nevnímajú voľbu plného plotu za možné riešenie. Tomuto typu oplotenia však nejde uprieť celý rad výhod. V prvom rade, plný plot vám dopraje dostatok súkromia, v závislosti od výšky plotu, môže byť váš pozemok spoľahlivo chránený pred pohľadmi okolia. Na záhrade si tak môžete v pohode užiť rodinný obed či grilovačku bez toho, aby bolo vaše súkromie narušené.

Plný plot navyše v mnohých evokuje pocit bezpečia. Nielenže prístup na váš pozemok budú mať nezvaní hostia sťažený, ale zároveň vytvoríte bezpečné prostredie pre vaše deti či domáce zvieratá. 

Do tretice spomeňme nižšiu prašnosť a hlučnosť. Ak je časť vášho pozemku orientovaná k rušnej ceste, lepšiu voľbu ako plný plot nenájdete. Práve ten totiž zabráni prášeniu na pozemok a tiež zníži čiastočne odtlmí hluk z okolia. 

 

Kedy radšej zvoliť iné riešenie? 

Rovnako ako všetky stavebné riešenia, aj plné ploty majú svoje nevýhody, ktoré môžu byť dostatočným dôvodom na výber inej možnosti. Nepriehľadné vysoké ploty môžu najmä na menších pozemkoch opticky zmenšovať celú plochu, čo nemusí byť žiaduce.

Treba tiež počítať s tým, že plný plot môže vrhať až príliš veľa tieňa. Takže záhradu ľahko môžete pripraviť o drahocenné slnečné lúče. Použitie nepriehľadného plota tiež výrazne ovplyvňuje mikroklímu na pozemku a v niektorých prípadoch môže spôsobovať prehrievanie plôch. 

Pri plných plotoch je potrebné počítať aj s vyšším rozpočtom potrebným na výstavbu a fakt, že plný betónový plot, tak isto, ako akýkoľvek iný plot, si bude vyžadovať vykonanie výkopových prác a odborné vybudovanie pevných základov. V súvislosti so stavbou sa ešte oplatí spomenúť, že napríklad aj výstavba plného plotu si v niektorých prípadoch vyžaduje použitie stĺpikov. Tie sú dôležité hlavne pri výstavbe dlhších a vysokých oplotení, kedy je potrebná dilatácia. Práve na tento účel slúžia zosilnené stĺpiky, ktoré sú oproti oploteniu mierne vystúpené. Potrebné je preto  dôkladné posúdenie rozostupov stĺpov a v prípade plotu s výplňou tiež pomer spodného múrika a stĺpikov. Týmto spôsobom sa vyhnete optickému nepomeru, ktorý by celý dojem z nového plotu mohol pokaziť. 

Rozhodli ste sa? Vyberte si ten správny materiál!

Veríme, že na základe vyššie uvedených informácií sme vám pomohli urobiť to správne rozhodnutie. Nasledovať bude výber materiálu, pretože nepriehľadné ploty môžu byť vyhotovené rovnako z dreva, kameňov ako aj betónu. Práve plný plot z betónových tvárnic je veľmi obľúbenou a trvácou voľbou, ktorá so sebou prináša celý rad výhod. Bonusom sú minimálne nároky na údržbu, trvanlivosť a vysoká odolnosť voči všetkým poveternostným vplyvom. 

Ak stále hľadáte inšpiráciu, vyskúšajte našu mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej si ľahko aj svojpomocne navrhnete betónový plot podľa vlastného uváženia a sami uvidíte, ako bude vyzerať. 

Využiť môžete aj naše projekčné služby, vďaka ktorým si viete celú výstavbu plotu vopred naplánovať a tak dosiahnuť požadovaný výsledok.

Go to Top