S novými trendami vo svete betónových dlažieb a platní veľmi úzko súvisia aj inovatívne spôsoby ich zabudovania pomocou profesionálnych strojov a zariadení. Napríklad aj pokládka veľkoformátovej dlažby alebo úzkych a dlhých formátov má svoje špecifiká.
Neobávajte sa veľkých formátov
V modernom industriálnom štýle, pre ktorý je typický minimalizmus, sa v súčasnosti veľmi často využívajú veľké formáty dlažieb, ktoré vytvárajú na ploche minimálny počet škár. Sú v obľube nielen vďaka ich rozmerom, ale aj čistým líniám, hladkému rovnému povrchu a ostrým hranám. Pri pokládke si však manipulácia s takýmito typmi dlažieb vyžaduje väčšiu pozornosť. Je to hlavne kvôli ich rozmerom a väčšej hmotnosti, ktorá je pri najväčšom formáte 80 x 80 x 8 cm až 120 kg.
Pre bezpečné zdvíhanie a presúvanie týchto platní je určené vákuové zdvíhacie zariadenie SPEEDY VS-S. Pomocou sacej podložky zariadenie zachytí dlažbu a obsluha zariadenia ju potom presunie na požadované miesto. Silné dúchadlo dokáže nasať ťažké betónové platne až do hmotnosti 140 kg. Okrem dlažieb a platní môžete takýmto spôsobom prenášať aj schodiskové bloky. Viac o obsluhe a možnosti zapožičania tohto zariadenia nájdete TU.
Rezanie dlažby pre dokonalosť plochy
Takmer žiadna vydláždená plocha sa nezaobíde bez miest, kde by nebolo potrebné dorezávanie betónovej dlažby, či už v rovných líniách alebo v niektorých prípadoch aj do oblúka. Pre dosiahnutie pekného výsledného efektu zo spevnenej plochy už v takýchto prípadoch radšej zvoľte vhodné profesionálne náradie.
Ideálnym pomocníkom na tieto účely je kotúčová píla DX-350-N 1300 s mobilnou rezacou hlavou určenou aj pre rezy s úkosom. Okrem betónovej dlažby je určená na rezanie obkladov, porcelánových dlaždíc, mramoru, žuly a iných materiálov s vysokou presnosťou rezu. Obzvlášť vhodná je pre rezanie veľkoformátových dlažieb a platní. Veľkou prednosťou pri použití tohto náradia je možnosť dosiahnutia maximálnej hrúbky rezu 110 mm a maximálnej dĺžky rezu až 1100 mm. Na základe uvedených parametrov ho viete využiť všestranne.
Zaškárovať a šetrne zhutniť
Úplne poslednou fázou po pokládke dlažby je pieskovanie a zhutnenie dláždenej plochy. Pred samotným hutnením povrchu dlažby sa najskôr musí vykonať pieskovanie suchým kremičitým pieskom. Podstatné je, aby ste hutnili iba zaškárovaný, suchý a čistý povrch dlažby. Hutnenie sa bežne odporúča vykonať vibračnou doskou s pryžovou podložkou. Neplatí to tak však pre všetky typy dlažieb.
Pri hutnení veľkoformátových dlažieb alebo dlažieb dlhých a úzkych formátov prihliadajte na to, aby ste si zvolili to správne zariadenie. Na tento typ dlažieb môžete bez obáv použiť vibračnú dosku valčekovú VPR 450. Využitím tohto zariadenia pri hutnení sa zabraňuje vzniku trhlín alebo odpraskaniu hrán počas inštalácie. V minulosti ste sa mohli stretnúť práve s tým problémom, že dlaždice praskali a vznikali mikrotrhliny. Použitím tejto dosky k tomuto nedochádza! Toto špeciálne zariadenie funguje tak, že sa jemne valí cez zhutňovaný materiál. Vyvinutá sila sa rovnomerne rozloží na plochu a dlažba sa vibrovaním jemne vtláča do podložia.
Ak zvažujete využitie väčších a ťažších formátov dlažieb v okolí vášho domu a chcete s nimi bezpečne manipulovať a správne ich inštalovať, tak všetky spomínané zariadenia vám prácu výrazne uľahčia. Navyše v súčasnosti nepotrebujete takéto profesionálne náradie výhradne vlastniť, viete si ho aj zapožičať a pokládka veľkoformátovej dlažby tak bude pre vás oveľa jednoduchšia.
Viac informácií o možnosti zapožičania uvedených zariadení: