22 decembra, 2020

Najväčšie dláždené miesta na Zemi

Dláždené plochy sú nielen spôsobom spevnenia terénu, ale tiež cestou, ako určitým miestam dodať jedinečnú atmosféru a zvýrazniť ich majestátnosť. Dlažobné kocky sú tu s nami už niekoľko tisícročí a s niektorými miestami sú nerozlučne spojené. Pozreli sme sa na najväčšie dláždené miesta na Zemi a zaujímavosti, ktoré sa s nimi spájajú. 

Dláždené plochy tvoria námestia, okolia historických stavieb ale tiež rôznych monumentov. Umožňujú stretnúť sa státisícom ľudí na jednom mieste, sú vyjadrením kultúry a tiež rôznych architektonických smerov. Za najväčšími dláždenými miestami sveta je potrebné vybrať sa tam, kde sa sústreďuje veľa ľudí a teda predovšetkým na najväčšie námestia a na miesta s kultúrnym alebo náboženským významom. 

 

Tchien-an-men – Čína

Námestie Tchien-an-men v Pekingu, nazývané tiež Námestie nebeského pokoja, sa pravidelne objavuje v rebríčkoch najväčších námestí sveta. Prvenstvo mu však s jeho celkovou rozlohou 440 000 m2 nepatrí. Veľkú časť námestia rozprestierajúceho sa pred Bránou nebeského pokoja tvoria práve dlažobné kocky.  

Námestie Tchien-an-men bolo dejiskom mnohých protestov, napríklad v roku 1919, 1976 a tiež niekoľko týždňov trvajúcich študentských protestov v roku 1989. V súčasnosti je toto námestie obľúbeným cieľom turistov, obklopuje ho viacero pamiatok a múzeum čínskej histórie.

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa J1NG (@j1ng_untamable)

Námestie Xinghai, Ta-lien – Čína

V Číne ešte na chvíľku zostaňme. V dôležitom prístavnom meste s vyše 6 miliónmi obyvateľov sa nachádza aktuálne najväčšie námestie na svete. Hoci svojou rozlohou 1 760 000 m² takmer trojnásobne prekonáva Tchien-an-men, celková vydláždená plocha je menšia, keďže časť námestia tvorí zeleň. Dokončené bolo len v roku 1997, má oválny tvar a v centrálnej časti námestia môžete obdivovať mnohé sochy a stĺpy. 

Na námestí Xinghai sa striedajú rôzne druhy betónovej dlažby. Vidieť tu môžete zámkovú dlažbu s rôznymi farbami a tiež veľkoformátovú betónovú dlažbu s rôznymi tvarmi a povrchovými úpravami. Jedinečnú atmosféru tomuto námestiu dodáva nielen zeleň kombinovaná s modernými budovami na pozadí, ale aj bezprostredná blízkosť mora.

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Henrique Barroso (@henriquebarroso6)

Mekka – Saudská Arábia

Mekka je ako rodisko Mohameda najdôležitejším pútnickým miestom moslimov a ročne ju navštívia milióny veriacich. Tí sem smerujú predovšetkým s cieľom navštíviť moslimskú svätyňu Kába, ktorá sa nachádza na nádvorí Veľkej mešity. Tá ma rozlohu úctyhodných 356 800 m2, pričom od roku 2011 sa postupne pracuje na jej rozširovaní. Po jeho dokončení by sa na dláždenú plochu Veľkej mešity malo zmestiť vyše 2,5 milióna ľudí. 

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ahaana_mir_hr???????? (@ahaana_mir_hr)

Červené námestie – Rusko

Červené námestie v Moskve je miestom, ktoré si ako turista nemôžete nechať ujsť. Toto námestie je takmer celé pokryté dlažbou a svojou rozlohou približne 70 000 m2 si miesto v rebríčkoch najzaujímavejších a najväčších námestí sveta určite zaslúži. Červené námestie je obľúbeným miestom nielen pre turistov ale aj domácich aj vďaka tomu, že je z neho veľmi dobrý prístup k dominantám Moskvy. Cez Červené námestie sa dostanete k viacerým pamiatkam, múzeám a tiež k veľkému nákupnému centru.

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sonya Evtushenko (@evassony)

Slnečnicové námestie – Brazília

Našou poslednou zastávkou bude brazílske mesto Palmas, v ktorom sa nachádza piate najväčšie námestie na svete. Piatu priečku si vyslúžilo, vďaka rozlohe 570 000 m2 a prakticky celé je pokryté dlažobnými kockami. Zo žltých, červených a čiernych dlažobných kociek sú vyskladané rôzne zaujímavé obrazce. Hlavnou dominantou tohto námestia je palác Araguaia, sídlo vlády brazílskeho štátu Tocantins.

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alécio Cezar (@aleciofoto)

Go to Top