29 marca, 2023

Inšpirujte sa: murované okrasné a funkčné prvky do záhrady s rôznym využitím

O tom, že betónové prvky do modernej záhrady jednoznačne patria, sme už písali. Nejde však iba o lavičky a dekorácie z odliateho betónu. So štýlovými betónovými tvarovkami si pri troche fantázie dokážete vytvoriť okrasné a zároveň funkčné prvky, vďaka ktorým využijete potenciál vašej záhrady skutočne na maximum. Načerpajte na nasledujúcich riadkoch inšpiráciu, ako si vytvoriť záhradné posedenie, ohnisko, zátišie alebo rôzne dekoratívne múriky. 

 

Užite si záhradu, v ktorej nemusíte stále len pracovať, ale môžete aj oddychovať

Priestor záhrady ponúka široké možnosti sebarealizácie, či už sa rozhodnete budovať okrasnú záhradu, alebo sa budete venovať predovšetkým pestovaniu. V každom prípade by ale záhrada nemala byť iba miesto, kam zavítate s cieľom starostlivosti o zeleň a výsadbu, ale mala by byť aj miestom, kde si oddýchnete a ktoré si užijete s celou rodinou alebo priateľmi. Vašej záhrade by preto nemali chýbať ani rôzne funkčné prvky, ktoré oceníte, keď budete chcieť tráviť voľný čas pri opekaní alebo vtedy, keď sa rozhodnete posedieť si pri dobrej knihe a budete chcieť zabudnúť na starosti bežných dní. 

lavička z betónu

Ak si budete vyberať výbavu a záhradný nábytok, neobmedzujte sa iba hotovými produktmi niekde z hobby obchodov. Práve naopak, môžete zapojiť svoju fantáziu a vytvoriť si jedinečné posedenie s ohniskom na záhrade svojpomocne. 

 

Na tento účel vám perfektne poslúžia betónové bloky Arcadia s atraktívnym dizajnom v antickom štýle. Ide o kompletný systém betónových tvaroviek, s ktorým pri troche kreativity dokážete vytvoriť celý rad záhradných doplnkov, ktoré budú nielen trvácne a štýlové, ale predovšetkým funkčné. Na podporu vašej kreativity sme si rovno pripravili hneď niekoľko tipov, ako využiť systém Arcadia na tvorbu záhradných prvkov. 

 

Ohnisko na záhradu z betónových tvaroviek

Pre pocit z dobrej opekačky nepotrebujete vždy chodiť niekam do prírody. Užiť si ju môžete aj u seba na záhrade, pri dome i na chalupe. Pomocou betónových tvaroviek Arcadia si môžete ľahko vybudovať záhradné ohnisko, okolo ktorého strávite množstvo krásnych chvíľ so svojimi najbližšími. Očakávať môžete jednoduchú výstavbu, vysokú trvácnosť a maximálnu funkčnosť. Stačí už iba založiť oheň, pripraviť pahrebu a o pár minút neskôr si môžete vychutnávať prvé opekané pochúťky presne tak, ako ich máte radi. 

Pre inšpiráciu dodajme, že záhradné ohnisko, ktoré sme z tvaroviek Arcadia vyhotovili, má priemer 132,8 cmvýšku 30 cm, pričom na jeho vyskladanie nám stačili iba 2 rôzne typy kónusových prvkov

 

Záhradné posedenie 

Relaxačná zóna v záhrade sa bez poriadneho sedenia nezaobíde. Nezúžte svoj výber iba na lavičky, prípadne klasický záhradný nábytok. Ak už vašu záhradu zdobia aj iné prvky z betónu, tak práve sedenie vyhotovené z betónových blokov Arcadia bude tým správnym riešením. Veľkou výhodou je nielen odolnosť materiálu spolu s nadčasovým dizajnom, ale aj možnosť vytvoriť si z týchto blokov posedenie presne podľa vašich predstáv. Ľahko si tak vytvoríte okrúhle i pravouhlé posedenie pre toľko osôb, koľko plánujete hostiť. 

záhradné posedenie do záhrady


Tento typ
záhradného posedenia je tak vhodný ako pre jednotlivcov, tak aj pre všetkých, ktorí majú veľkú rodinu a chystajú sa robiť veľkolepé susedské večierky. 

 

Vytvorte si zátišie s vyvýšenými záhonmi

Betónové bloky Arcadia sú vhodné aj na vytvorenie vyvýšeného záhonu. Ak by ste si radi na svojej okrasnej záhrade aj niečo dopestovali, tak ide o výborný spôsob, ako na to. Medzi záhradkármi sú vyvýšené záhony mimoriadne obľúbené aj z toho dôvodu, že im pestovanie uľahčujú. Nielenže výborne vyzerajú, ale šetria aj vaše kríže, pretože sa k rastlinám nemusíte toľko skláňať. Nuž a opäť platí, že vyvýšený záhon si môžete vybudovať podľa vašich konkrétnych požiadaviek a vhodne zakomponovať do priestorových podmienok záhrady. 

Vyvýšený záhon Arcadia, granito

Dekoratívne múriky (aj) na oddelenie zón 

Nižšie múriky na záhrade môžu mať rôzne funkcie. Môžete nimi oddeliť jednotlivé zóny, zvýrazniť určitú časť, prípadne môžu byť na záhrade umiestnené len za účelom dekorácie. Zaujímavou možnosťou je taktiež tvorba tzv. suchého múrika, ktorý sa stane ideálnym miestom na pestovanie niektorých rastlín, ako napríklad levandule, nechtíku, šalvie a iných byliniek. Tieto rastlinky pri dôslednej starostlivosti múrik krásne obrastú a vás očaria nielen po vizuálnej stránke, ale aj svojou podmanivou arómou vždy, keď prejdete okolo. 

Dekoratívny múrik postavený z blokov Arcadia samozrejme nemusí byť len rovný, ale pokojne môže byť aj zaoblený, čím docielite ešte zaujímavejší efekt. Každopádne ale pôjde o zaujímavý doplnok vašej záhrady, s ktorým určite zaujmete. Na záver dodajme, že systém betónových blokov Arcadia je iba ďalším z dôkazov, že betón ako materiál na záhrade je veľmi variabilným a kreatívnym prvkom, a to bez ohľadu na to, či je reč o záhradách v modernom alebo tradičnom vidieckom štýle.

Go to Top