Okrasný múr je v mnohých prípadoch jednoduchá konštrukcia, ktorá spevňuje mierny svah na vašom pozemku. Tento druh múru je možné použiť na čisto estetické účely, a na tento účel sa vynikajúco hodí práve zelený okrasný múr. Je to drobná stavba, ktorá okrem funkčnosti dodáva vašej záhrade aj krásu a prírodný nádych.

Vytvorenie zeleného okrasneho múru sa môže zdať ako náročná úloha, ale so správnym postupom a vhodnými materiálmi to môže byť ideálny projekt pre zveľadenie záhrady. V tomto článku vám poskytneme sprievodcu, ktorý vám pomôže vytvoriť základ pre váš okrasný múr, múr samotný, ako aj tipy na výber správnych rastlín, vďaka ktorým bude oporný múr krásnym prvkom vašej záhrady.


Sprievodca tvorbou zeleného múru

Krok 1 – Výkop a zakladanie:

Výkop by mal byť o 30 cm širší ako šírka opornej steny, betónový základ môže byť zhotovený dvomi spôsobmi: 

  1. pásy zo suchého betónu šírky 40 cm s hrúbkou 20 až 35 cm a nárazovým ozubom na čelnej strane; alebo 
  2. betónové základy z prostého betónu, minimálne B15. Horná úroveň základov musí byť vodorovná a spodná hrana musí ležať v nezámrznej hĺbke minimálne 80 cm. Prvý rad tvárnic musí byť zabetónovaný v celej ploche, aby sa zabránilo vodorovnému posunu steny.
prvý rad pri osadení svahových tvárnic

Výkop a zakladanie zeleného múru.

Krok 2 – Osadenie drenážnej rúry:

Perforovanú drenážnu rúru uložte vedľa základového pásu do štrkového obsypu a umiestnite medzi ňou a zeminu geotextíliu. Drenážna rúra slúži na odvodnenie plytko založených dlažieb a pozemných objektov a tiež ako vsakovacie potrubie.

Osadenie drenážnej rúry.

Krok 3 – Ukladanie tvárnic:

Svahové tvárnice ukladajte ručne nasucho alebo v cementovom lôžku. Pri ukladaní dodržujte rozmiestnenie tvárnic podľa projektu. Svetlá vzdialenosť medzi priliehajúcimi tvárnicami by mala byť cca 5 mm. 

osadenie svahových tvárnic

Ukladanie svahových tvárnic.

Krok 4 – Dodržanie sklonu svahu:

Sklon steny menší ako 80° dosiahnete posunutím každého ďalšieho radu tvárnic smerom dozadu. Pri sklone menšom ako 80° venujte pozornosť dostatočnému zhutneniu zadnej výplne. Prečnievajúce dná tvárnic ukončite platňami alebo betónom.

postup pri výstavbe svahových tvárnic

Detail na postup pri výstavbe svahových tvárnic.

Krok 5 – Zadná výplň:

Po uložení maximálne 2 radov tvárnic začnite so zasýpaním zadného priestoru steny. Zásypový materiál nanášajte postupne po vrstvách maximálne 30 cm a každú vrstvu zhutnite. Zhutnite výplňový materiál v dutinách ručne a v zadnom priestore pomocou vibračného zariadenia.

zadná výplň svahových tvárnic

Zadná výplň svahových tvárnic a jej následné zhutnenie.

zadná výplň svahových tvárnic

 

Krok 6 – Výplň dutín:

Polovicu objemu svahových tvárnic vyplňte zeminou podporujúcou rast rastlín. Odvodnenie zadnej výplne realizujte cez otvorenú plochu steny. Pri predpoklade veľkého množstva dažďovej vody zabudujte v spodnej časti zadnej výplne drenáž. V prípade kolmej steny musíte stabilitu steny zaistiť vyplnením štrkom frakcie 16-32 mm.

výplň svahových tvárnic

Výplň dutín medzi svahovkami.

 

Krok 7 – Výber a výsadba rastlín:

Pokiaľ ide o výber rastlín na okrasnú stenu, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov, vrátane množstva slnečného žiarenia, ktoré oblasť dostáva, typu pôdy a odvodnenia a veľkosti a rozmiestnenia oblasti výsadby, ostatnej výsadby v záhrade a štýlu záhrady:

  1. Klíma: Rôznym rastlinám sa darí v rôznych prostrediach, takže je dôležité vybrať rastliny, ktoré sú vhodné pre vaše konkrétne podnebie.
  2. Typ pôdy: Rastliny majú tiež rôzne preferencie pôdy, takže je dôležité vybrať rastliny, ktorým sa bude dobre dariť vo vašom type pôdy. Výhodou použitia svahových tvárnic v okrasnom múre je možnosť vyplnenia dutiny takou zeminou, ktorá je pre vybraný druh rastliny najvhodnejšia.
  3. Vystavenie slnku: Niektoré rastliny vyžadujú plné slnko, zatiaľ čo iné uprednostňujú tieň, takže je dôležité vybrať si rastliny, ktoré vo vašej záhrade dostanú primerané množstvo slnečného svetla.
  4. Požiadavky na vodu: Niektoré rastliny vyžadujú viac vody ako iné, preto je dôležité vybrať rastliny, ktorým sa bude dariť s množstvom vody, ktoré im môžete poskytnúť.

 

Berúc do úvahy vyššie spomenuté faktory, snažte sa vybrať také rastlinstvo, ktoré je vhodné pre vaše miestne klimatické a pôdne podmienky, a uistite sa, že sú vhodné aj pre konkrétne miesto na vašom opornom múre, nižšie uvádzame príklady rastlín, ktoré sa v betónových oporných múroch cítia dobre a zároveň majú vysokú estetickú hodnotu: 

  • Flox šidlolistý: Táto nízko rastúca rastlina produkuje množstvo malých, voňavých kvetov v odtieňoch ružovej, modrej a bielej. Je to skvelá voľba pre slnečné, dobre odvodnené miesto.
  • Rozchodník (Sedum): Vždyzelená rastlina s mäsitými listami odolnými voči suchu a zhlukmi hviezdicovitých kvetov v ružovej, červenej alebo bielej farbe. Rozchodníky sú ideálne na slnečné miesta s pôdou chudobnou na živiny.
  • Brečtan: Brečtan je rýchlo rastúca popínavá rastlina, ktorá dokáže rýchlo pokryť opornú stenu a pridať do oblasti zeleň a textúru. Môže rásť na slnku alebo v tieni a uprednostňuje dobre priepustnú pôdu.
  • Albertský trpasličí smrek: Pomaly rastúci, vždyzelený, kužeľovitý tvar, trpasličí albertský smrek je skvelou možnosťou, ako opornej stene pridať vertikálnu zaujímavosť. Uprednostňuje dobre priepustnú pôdu a plné slnko až polotieň.
  • Hosta: Hosty sú tieňomilné rastliny, ktoré prichádzajú v širokej škále farieb a textúr listov. Sú skvelou voľbou pre opornú stenu, ktorá má nedostatok alebo žiadne priame slnečné svetlo.
    zelený okrasný múr

    Flox šidlolistý vytvára kontrast so sivou farbou betónu.

     

  • Heuchera – tieto rastliny produkujú jemné zvončekovité kvety v odtieňoch ružovej, červenej, bielej a fialovej na dlhých prevísajúcich stonkách, ktoré je možné zasadiť na vrch opornej steny, čím dosiahnete ohromujúci efekt.
  • Echinacea purpurová – Táto trvalka vytvára na vysokých stonkách veľké kvety podobné sedmokráskam v odtieňoch ružovej, fialovej a bielej. Vysadené v skupinách pozdĺž opornej steny dodávajú ploche farbu a rovnako výšku.
  • Skalná ruža (Skalnica) – táto trváca bylina vytvára veľké, papierové kvety v odtieňoch ružovej, fialovej a bielej. Môže sa použiť na vytvorenie ohromujúceho efektu pôdopokryvnej steny na opornej stene. Je obľúbená pre svoju odolnosť a ľahké rozmnožovanie.
  • Rudbekia srstnatá – Táto trvalka vytvára žiarivo žlté alebo oranžové kvety podobné sedmokráske s výrazným tmavým stredom. Zasadené v skupinách pozdĺž opornej steny vytvárajú výrazný vizuálny efekt.
  • Bršlen – nenáročná vždyzelená drevina pre vytvorenie súvislých zelených porastov, ktorá vás očarí veľkým množstvom kultivarov so zelenými alebo panašovanými kožovitými listami.
    zelený okrasný múr

    Farebné variácie bršlenu.

     

Po výbere rastlín je dôležité ich správne zasadiť, dodržanie týchto jednoduchých krokov zabezpečí, aby ste mali minimálnu stratu po výsadbe, najmä pri valenčne náročnejších druhoch:

 

  1. Vyhĺbte jamu, ktorá je aspoň dvakrát taká široká ako koreňový bal rastliny.
  2. Zmiešajte kompost alebo inú organickú hmotu do pôdy, aby ste zlepšili odvodnenie a poskytli rastline živiny.
  3. Vyberte rastlinu z nádoby a pred umiestnením do jamy jemne uvoľnite všetky zamotané korene.
  4. Vyplňte zvyšný priestor zeminou a jemne ju utlačte okolo rastliny, aby ste odstránili všetky vzduchové bubliny.
  5. Po výsadbe rastlinu dôkladne polejte, aby ste jej pomohli usadiť sa v novom domove.
zelený okrasný múr

Mini svahovka, piesková

Krok 8 – Údržba zeleného oporného múru:

Údržba zeleného okrasného múru zahŕňa niekoľko kľúčových úloh, rovnako ako v prípade inej výsadby záhrady, ako je zavlažovanie, hnojenie, prerezávanie a kontrola škodcov. V prípade zavlažovania je lepšie ho vykonávať výdatne a menej často, to podporí rast hlbokých koreňov a vaše rastliny budú odolnejšie voči suchu. Zavlažujte svoju záhradu skoro ráno alebo večer, aby ste znížili vyparovanie. Samozrejme, medzi jednotlivými druhmi môžu existovať rôzne nároky, čomu treba prispôsobiť frekvenciu samotného zavlažovania, alebo dokonca spôsob zavlažovania.

V prípade potreby je vhodné použiť hnojivo, aby vaše rastliny mali živiny, ktoré potrebujú na rast, alebo predĺženie obdobia kvitnutia. Pozor na prehnojenie, môže to viesť k spáleniu listov a iným problémom. Potreby rastlín sa môžu výrazne líšiť, napríklad hnojivo pod ihličnany môže spôsobiť, že niektoré trvalky nevykvitnú. Hnojiť by ste mali hlavne v úvode sezóny, ideálne po prerezaní. 

Pravidelné prerezávanie pomôže udržať vaše rastliny zdravé a zároveň zvyšuje ich estetickú hodnotu. Odstráňte všetky odumreté alebo choré konáre, odrežte všetky konáre prerastajúce s inými rastlinami, aby ste podporili nový rast, to isté platí aj o bylinách a travinách, kde odstránenie odumretých a suchých častí môže byť vitálne pre rast rastliny v novej sezóne.

Dávajte pozor aj na nepozvaných hostí, ako sú vošky, múčnatka, roztoče, či strapky a v prípade potreby podniknite kroky na ich kontrolu. To môže zahŕňať použitie vhodného prípravku alebo iných ošetrení, akým je aj jednoduché odstránenie postihnutých listov alebo častí rastlín. To však často nemusí byť dostačujúce. V prípade chorôb a škodcov, ako sa hovorí, je vaša snaha len toľko úspešná, ako snaha vašich susedov. 

Zhrnutie

Vytvorenie zeleného okrasného múru, ktorý nielenže slúži na funkčné účely, ale zároveň dodáva záhrade krásu a prirodzený dojem, zahŕňa výkop a položenie základov, inštaláciu drenáže a uloženie svahových tvárnic, pričom pozornosť treba venovať sklonu múru a správnemu zasypaniu. Nezabudnite, že pri požiadavke na výstavbu okrasného múru vyššieho ako 1,2 metra je nutná konzultácia so statikom s ohľadom na typ zeminy a ďalšie okolnosti daného miesta. Následne, pri výbere vegetácie musíte zohľadniť rôzne faktory, ako je slnečné svetlo, typ pôdy a veľkosť rastlín. V konečnom dôsledku môže byť zelený okrasný múr náročným, ale obohacujúcim projektom na zlepšenie estetiky záhrady a zároveň dokáže poskytnúť potrebnú oporu, inak nevyužiteľnému mierneho svahu.