8 apríla, 2022

Ako správne postupovať pri výbere exteriérovej dlažby

Vybrať si tú správnu exteriérovú dlažbu môže byť v záplave rôznych produktov celkom tvrdým orieškom. Nová exteriérová dlažba v okolí domu by mala vášmu oku nielen ulahodiť, ale zároveň by mala bez problémov odolať výčinom počasia a vytvoriť spevnenú plochu, na ktorú sa budete môcť maximálne spoľahnúť. Ako má teda vyzerať správny postup pri výbere materiálu na vytvorenie spevnených plôch okolo domu? 

 

Ako vybrať správnu dlažbu do exteriéru? Univerzálna odpoveď neexistuje!

Otázka, ako si vybrať exteriérovú dlažbu je síce jednoduchá, no odpoveď sa na ňu hľadá o niečo ťažšie. Samotnému výberu sa ale určite oplatí venovať čas a náležitú pozornosť, veď napokon správne zvolená dlažba vám v okolí domu vydrží aj desiatky rokov. Na dosiahnutie maximálnej spokojnosti je dôležité, aby ste našli odpovede na niekoľko základných otázok. 

V prvom rade je potrebné zodpovedať otázku, akú plochu budete spevňovať. Vonkajšia dlažba totiž môže zastávať rôzne funkcie. Pôjde o vstup na pozemok pre peších, spevnenie okolia bazéna či svahu, cestičku v bezprostrednej blízkosti domu, vjazd do garáže, prípadne stojisko pod holým nebom? Určujúcim faktorom pre výber toho správneho materiálu a typu dlažby teda bude jej hlavné určenie a spôsob, ako plánujete dlažbu využívať

Druhú dôležitú otázku sme už načrtli, plánovaný spôsob využívania dlažby je totiž dôležitý aj z pohľadu jej vlastností. Exteriérové betónové dlažby majú aj napriek určitej nasiakavosti zabezpečenú dostatočnú mrazuvzdornosť, preto nehrozí ich poškodenie v zimnom období. Zároveň sa oplatí premyslieť, aký by mala mať dlažba povrch, najmä čo sa týka jeho šmykľavosti. Betónová dlažba má oproti keramickej drsnejší a nešmykľavý povrch, preto keď ju použijete napríklad na terasu, tak vám zabezpečí, že sa vyhnete nechceným úrazom. Pri vytváraní spevnených pojazdových plôch si zas dajte pozor na maximálne zaťaženie dlažby. 

Tretia skupina otázok, ktorú si v súvislosti s výberom tej správnej exteriérovej dlažby treba zodpovedať, sa týka jej vzhľadu. Kým v predchádzajúcich bodoch je lepšie orientovať sa podľa rozumu, v prípade farby a vyhotovenia sa pokojne nechajte viesť srdcom. Nová dlažba sa musí páčiť predovšetkým vám a ak uprednostníte betónovú dlažbu, môžete si vybrať moderný, rustikálny alebo klasický štýl.

Moderný štýl

Rustikálny štýl

Klasický štýl

Ak si predsa len neviete dať rady s jej zladením, skúste to podľa farebného odtieňa fasády, strechy, prípadne podľa oplotenia. Chybu taktiež neurobíte, ak sa štýlom dlažby budete chcieť priblížiť architektonickému štýlu vášho rodinného domu. 

 

Postupnosť k exteriérovej dlažbe: od výberu až po realizáciu

V prípade, že už máte na základe vyššie uvedených otázok konkrétnu predstavu o vašej novej exteriérovej dlažbe, pustite sa do hľadania toho správneho produktu. V tejto fáze na vás čakajú weby, katalógy či osobná návšteva stavebnín, kde si budete môcť novú vonkajšiu dlažbu detailne prezrieť. Týmto prvým krokom ale výber exteriérovej dlažby nekončí. 

Zvoľte si niekoľko typov dlažby do užšieho výberu a pokúste sa získať konkrétnu predstavu o tom, ako budú vyzerať v určitom priestore. Ak sa pozriete na dlažbu pekne zobrazenú v katalógu či na webových stránkach, nemusíte získať až tak reálnu predstavu o tom, ako bude vyzerať v okolí vášho domu. Pre správny výber je preto určite vhodné, aby ste navštívili vzorkovú záhradu, kde si dlažbu budete môcť pozrieť takpovediac „v teréne“ a tak sa uistiť vo svojej voľbe. 

Poslednou fázou pred definitívnym rozhodnutím by mala byť konzultácia s odborníkom. Ak predajcovi naozaj záleží na vašej spokojnosti, nebude sa vám snažiť za každú cenu predať produkt, ktorý vám nebude vyhovovať. Všetky vyššie uvedené odpovede na otázky si preto s predajcom dôkladne prejdite. Zaujímajte sa o to, aké vlastnosti má konkrétna dlažba, akým spôsobom a podľa akých noriem bola testovaná a tiež, či je vhodná na zamýšľané použitie. Nenechajte sa tiež zlákať príliš nízkou cenou. Ak sa rozhodujete medzi viacerými dlažbami a jedna z nich je výrazne lacnejšia ako ostatné, určite v tom bude „nejaký háčik“. 

Pri výbere exteriérovej dlažby sa preto určite neponáhľajte a nechajte si všetko do detailov vysvetliť. Nebojte sa klásť otázky, za roky spokojnosti s dlažbou presne podľa vašich predstáv to jednoducho má význam. Ak sa po všetkých týchto fázach rozhodnete pre exteriérovú dlažbu podľa vášho výberu, nezabudnite ani na úplne posledný krok, a to na správnu pokládku, ktorá vám zabezpečí dlhodobú radosť z novej terasy alebo chodníkov okolo domu.

Go to Top