13 septembra, 2020

Ako na umývanie betónovej dlažby?

Príjazdová cesta k domu, chodníky na záhrade či cestička ku vchodovým dverám, to všetko sú vhodné spôsoby použitia betónovej dlažby. Hoci betón je veľmi odolný a trvácny materiál, vyžaduje si určitú starostlivosť spočívajúcu predovšetkým v čistení. Vysvetlíme vám, akým spôsobom je možné vonkajšiu betónovú dlažbu účinne vyčistiť.

Betónová dlažba je vo všeobecnosti veľmi odolná, a to ako voči mechanickému pôsobeniu, tak aj poveternostným vplyvom. Aktuálne patrí betón medzi najpoužívanejšie materiály, čo sa týka vonkajších dlažieb, a to bez ohľadu na to, či je reč o zámkovej dlažbe, alebo veľkoformátových dlaždiciach. Ako každý materiál, aj betón si vyžaduje určitú starostlivosť a ak má dobre vyzerať aj po rokoch, je potrebné ho aspoň raz za čas poriadne vyčistiť.

 

Aké typy znečistenia sa vyskytujú pri betónovej dlažbe?

Aj napriek svojej vynikajúcej odolnosti môže betónová dlažba po rokoch strácať svoj pôvodný vzhľad. Do pórov betónu a škár sa postupne zanášajú nečistoty a v závislosti od umiestnenia dlažby sa na niektorých miestach môže začať objavovať burina alebo mach. Vplyvom počasia a používania sa však môžu časom objaviť aj iné formy znečistenia. Typickým príkladom sú príjazdové cesty, ktoré často „zdobia“ stopy od pneumatík či kvapky oleja.

V prípade betónovej dlažby sa môže ešte objaviť vznik tzv. vápenných výkvetov. Ide o dôsledok pôsobenia vlhkosti, ktorá sa vsiakne do povrchu dlažobnej kocky. Nasiaknutá vlhkosť sa začne po položení dlažby postupne vyparovať a na povrchu dlažby sa začnú objavovať biele škvrny, teda tzv. výkvety. Tento typ znečistenia sa vyskytuje najmä vtedy, ak bola dlažba nesprávne skladovaná. V každom prípade ide o estetický problém, ktorý je ale možné odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom.

 

Nesprávnym čistením môžete dlažbe skrátiť životnosť

 

Ako vykonávať čistenie betónovej dlažby a čomu sa určite vyhnúť?

Čistenie betónovej dlažby od bežných nečistôt by ste mali vykonávať aspoň dvakrát do roka, ideálne na jar a na jeseň v obdobiach, kedy ešte nehrozia prízemné mrazy. Samozrejme, ak je dláždená plocha využívaná vo veľkej miere, napríklad v prípade verejne prístupných parkov a parkovísk, čistenie je určite potrebné vykonávať častejšie.

Na čistenie betónovej dlažby môžete využiť rôzne metódy, niektoré sú účinnejšie ako iné. Známym „domácim receptom“ je napríklad čistenie dlažby vriacou vodou. Skôr však odporúčame špeciálne prípravky na čistenie betónovej dlažby, ktoré sú zárukou vysokej účinnosti a šetrnosti voči samotnej dlažbe.

Prvým krokom pred samotným čistením by malo byť odstránenie machov a buriny. V závislosti od toho, do akej miery je dlažba obrastená, by ste mali zvoliť postup. Keď sa machy a buriny vyskytujú iba sporadicky, vystačíte si s bežnou škrabkou či kefou a túto neželanú vegetáciu hravo odstránite aj ručne. V prípade väčšieho zarastenia je opäť možné aplikovať chemický odstraňovač určený na tento účel. Pred prvou aplikáciou však určite odporúčame jeho vyskúšanie na menej viditeľnom mieste, aby ste mali istotu, že dlažbu určite nepoškodí.

Na čistenie betónovej dlažby od bežného znečistenia vám postačí, voda, čistiaci prípravok určený na betónovú dlažbu a kefa. Čo sa týka čistiacich prípravkov, určite nepoužívajte prostriedky z kuchyne, prípadne kyseliny, dlažbu by mohli poškodiť. Na odstránenie vápenatých výkvetov je zasa vhodné použiť špeciálny čistič V10, ktorý sa postará o čistenie, obnovu a rozjasnenie povrchu dlažby.

V praxi dosť ľudí používa na čistenie betónovej dlažby vysokotlakové čističe. Pri tomto spôsobe však často dochádza k nesprávnemu použitiu čističa, a to v zmysle použitia príliš silného prúdu vody pod nesprávnym uhlom. Týmto spôsobom sa môže nielen skrátiť životnosť dlažby, ale dosiahnete tiež vyplavenie piesku zo škár a nezriedka dochádza aj k poškodeniu podložia.

 

Čistá dlažba vám bude robiť radosť

 

Dôležitá je aj prevencia

Ak si chcete čistenie dlažby uľahčiť, je dobré rozmýšľať dopredu. Na betónovú dlažbu totiž môžete aplikovať špeciálnu nano impregnáciu, ktorá bude chrániť povrch dlažby pred vodou a znečistením. Na dlažbe vytvorí neviditeľnú ochrannú vrstvu s hydrofóbnymi vlastnosťami a zároveň ju chráni aj pred vplyvom UV žiarenia. Vďaka impregnácii sa tak dá ošetrený povrch omnoho ľahšie vyčistiť a betónová dlažba bude roky vyzerať ako úplne nová.

Na záver dodajme, že betónová dlažba patrí medzi najodolnejšie a najtrvácejšie. Napriek tomu netreba zabúdať, že z času na čas si zaslúži vašu pozornosť, aby vám „na oplátku“ mohla bezproblémovo slúžiť hoci aj desiatky rokov.

Go to Top