5 septembra, 2023

Aké sú nové trendy v záhradníctve a záhradných dizajnoch na rok 2023

V posledných rokoch sa trendy v záhradníctve vyvinuli tak, že funkcie záhrad sa menia od úžitkových k oddychovým, čo odráža náš meniaci sa životný štýl.  Zo súčasného uponáhľaného a hektického sveta potrebujeme občas niekam uniknúť a často sú to naše záhrady, ktoré nám poskytujú potrebné útočisko. 

To, aké sú záhrady a vonkajšie priestory dôležité pre naše zdravie a akú významnú funkciu v našom živote zohrávajú nám ukázalo aj obdobie počas pandémie. Vstupom do roku 2023 sa svetom záhradníctva a záhradných dizajnov posilňuje vlna trendov postavených na inovatívnych technológiách, ale aj ekologicky uvedomelých prístupoch.

Udržateľné záhradníctvo

V dobe, ktorá sa vyznačuje rastúcim environmentálnym povedomím, získavajú udržateľné záhradnícke postupy obrovskú popularitu. Dnes sa aktívne hľadajú spôsoby, ako individuálne prispieť k znižovaniu environmentálnej záťaže aj v domácich podmienkach. Používanie organických hnojív, kompostovanie, zber vzácnej dažďovej vody a vysádzanie pôvodných druhov rastlín sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou udržateľného záhradkárstva. Pre vytváranie vodozádržných riešení sa využívajú aj ekologické dlažby. Môžu sa použiť na spevnenie cestičiek alebo parkovísk v okolí vášho domu, alebo záhrady. 

Využitím takéhoto riešenia viete prispieť k zlepšovaniu mikroklímy, pretože sa voda zadrží v prostredí a tým sa umožní odpar vody späť do prostredia, čím sa ochladí aj okolie. Taktiež dobrá infiltračná schopnosť takéhoto povrchu pri zrážkach prispieva k regulácii prívalových dažďov a k zásobovaniu podzemnej vody v prostredí. 

Naviac ekologické dlažby z produkcie CITY STONE DESIGN obsahujú recyklované betónové materiály, čím sa prispieva k ochrane životného prostredia.

Okrem toho intenzívne rastie záujem aj  o permakultúru a regeneračné záhradnícke metódy, ktoré sa zameriavajú na obnovenie a udržanie zdravia pôdy a biodiverzity. Vytváranie takýchto záhrad napomáha k zdravým ekosystémom.

Ekologická dlažba EKO Cuadro, dolomite použitá na spevnené plochy v záhradkárskej oblasti.

Vertikálne záhradníctvo a záhradníctvo na malom priestore

S nárastom mestského bývania a obmedzenými vonkajšími priestormi sa vertikálne a maloplošné záhradkárstvo stalo praktickým a štýlovým riešením. Záhradníci menia steny, balkóny a strechy na svieže zelené plochy. Na maximalizáciu pestovateľskej plochy sa využívajú vertikálne záhrady, živé steny, mriežky, či svahové tvárnice. Využívajú sa aj kompaktné rastliny, trpasličie odrody a techniky kontajnerového záhradkárstva, aby sa čo najlepšie využil obmedzený priestor a zároveň sa dodal estetický vzhľad.

Vnútroblok obytného komplexu využitý ako oddychová zóna s výsadbou, nášľapnými platňami a malou terasou z platní Granada naturo, black-shadow.

Inteligentné záhradnícke technológie

Integrácia technológií do záhradníctva spôsobila revolúciu v spôsobe, akým sa staráme o rastliny a udržiavame ich. Inteligentné záhradnícke technológie, ako sú automatické zavlažovacie systémy, pôdne senzory a inteligentné sadenice, sú čoraz dostupnejšie a cenovo prijateľnejšie. 

Tieto zariadenia umožňujú záhradkárom monitorovať a kontrolovať podmienky prostredia, spotrebu vody a množstvo živín na diaľku prostredníctvom aplikácií pre smartfóny. Vďaka týmto pokrokom sa záhradkárstvo stalo efektívnejším, šetrnejším k vode a prispôsobeným individuálnym potrebám rastlín.

Osadené platne Reina naturo, dolomite ako nášľapné platne v trávniku.

Ak ešte nemáte vybudované všetky spevnené plochy okolo vášho domu, tak pred samotným umiestnením rozvodov automatického zavlažovacieho systému je dobré mať vypracovaný plánik so zakreslenými plánovanými chodníkmi či terasou. Dôležité je to z toho dôvodu, aby ste neskôr pri stavebných prácach nenarušili niektorú vetvu a neznefunkčnili celý zavlažovací systém.

Foodscaping alebo jedlá krajinná architektúra

Túžba po čerstvých domácich produktoch viedla k rastúcej popularite foodscapingu alebo jedlého krajinného dizajnu. Záhradní architekti začleňujú zeleninu, ovocie a bylinky do tradičnej okrasnej krajiny, čím sa stierajú hranice medzi tradičným záhradníctvom a poľnohospodárstvom. Krásne vyvýšené záhony, bylinkové špirály a špalierové ovocné stromy sa stávajú významnými prvkami záhrad, ktoré prinášajú estetický vzhľad aj bohatú úrodu.

Vnútornú časť záhona je vhodné vyložiť nopovou fóliou, ktorá palisády Casser ochráni pred vlhkosťou a presakovaním nečistôt. 

Záhradkárstvo prispôsobené klimatickým podmienkam

Záhradníci prispôsobujú svoje postupy týmto zmenám, keďže klimatické zmeny naďalej ovplyvňujú počasie a podmienky záhradníctva. Záhradkárstvo prispôsobené klimatickým podmienkam zahŕňa výber druhov rastlín, ktoré sú odolné voči horúčavám, suchu a extrémnym poveternostným podmienkam. Na šetrenie vodou a zabezpečenie udržateľnosti záhrady sa využívajú rastliny odolné voči suchu, dažďové záhrady a techniky xeriscapingu.

Záhon suchomilných rastlín osadených v štrku opticky rozbije spevnené plochy a vytvorí príjemný priestor na okraji chodníka.

Farebné trendy v roku 2023

V roku 2023 sú žiarivé a výrazné farby v záhradníctve vyjadrením kreativity. Záhradkári sa vzďaľujú od tradičných monochromatických schém a prijímajú širokú škálu odtieňov. Jasné a živé farby ako slnečná žltá, ohnivá oranžová a elektrická modrá sa používajú na vytvorenie pútavých ohniskových bodov a dodávajú vonkajším priestorom pocit energie. 

Okrem toho sú začlenené pastelové odtiene a jemné tlmené tóny, aby sa vytvorila pokojnejšia atmosféra. Tieto farebné trendy umožňujú záhradníkom vyjadriť svoju osobnosť, vytvoriť vizuálny záujem a vyvolať rôzne nálady v rámci ich záhradnej krajiny.

Betónová dlažba Ambia naturo, granito použitá na terase v modernej farebnej kompozícii s okolitou výsadbou.

Trendy v exteriérovej dlažbe

Betónová dlažba sa stala obľúbenou voľbou pre záhradné chodníky, terasy a vonkajšie obytné priestory. V roku 2023 nastáva posun smerom k začleňovaniu jedinečných vzorov a textúr do návrhov betónových plôch. Zložité geometrické vzory, do seba zapadajúce motívy a usporiadania podobné mozaike sa používajú na pridanie vizuálnej príťažlivosti a na vytvorenie zmyslu umenia v záhradných spevnených plochách. 

Kombinácia veľkoformátových platní Maxima v hladkom prevedení s maloformátovou dlažbou Bella Piccola v povrchovej úprave senso.

Dnes je betónová dlažba dostupná v širokej škále farieb a formátov, čo umožňuje záhradníkom prispôsobiť si vonkajšie priestory tvarmi a odtieňmi, ktoré dopĺňajú a dotvárajú celkový dizajn okolia. Od zemitých neutrálnych až po výrazné a živé tóny, farebné možnosti betónových dlaždíc poskytujú flexibilitu a všestrannosť pre rozmanité záhradné štýly. 

Nášľapné platne v štrkovom lôžku vytvorené z platní Granada naturo, black-shadow.

Okrem toho betónové dlaždice ponúkajú odolnosť, nenáročnú údržbu a schopnosť odolávať meniacim sa poveternostným podmienkam, vďaka čomu sú praktickou a štýlovou voľbou pre záhradné chodníky a vonkajšie povrchy.

Nebojte sa inovácií

Trendy, ktoré formujú záhradníctvo a záhradné dizajny v roku 2023, odrážajú prehlbujúci sa záväzok k udržateľnosti, inováciám a spojeniu človeka s prírodou. Od udržateľných postupov a vertikálneho záhradkárstva až po inteligentné technológie a prispôsobovanie sa klíme – záhradníci prijímajú nové prístupy na vytváranie krásnych, funkčných a ekologických priestorov. 

Pri navigácii do budúcnosti nám tieto trendy ponúkajú široké možnosti vyjadrenia našej kreativity a zároveň prispievajú k ekologickejšiemu a udržateľnejšiemu svetu. Či už máte malý balkón alebo rozľahlý dvor, je ideálny čas na to, aby ste sa vydali na cestu zmien vo svojej záhrade. 

Go to Top