24 augusta, 2022

7 tipov na použitie betónových palisád

Betónové palisády sú na prvý pohľad možno nenápadným doplnkom, s ktorým však dokážete veľké veci. Stačí si ich vybrať do záhrady alebo do bezprostredného okolia domu a môžete popustiť uzdu svojej fantázii. Pre lepšiu predstavu a inšpiráciu, ako môžete využiť betónové palisády, sme pre vás pripravili týchto 7 tipov.

 

Dotvorenie vstupov do domu

Vstupné dvere do domu sú jedným z najdôležitejších prvkov, veď napokon, práve na vstupnú časť sa sústredí najviac pozornosti. Ak k vašim vchodovým dverám vedú schodíky, tak práve betónové palisády môžu byť vhodným spôsobom, ako tento priestor dotvoríte. Palisády tak môžete využiť ako lemovanie prístupového schodiska, či dokonca rovno si z nich malé schodisko môžete aj vytvoriť. Vybrať si môžete betónové palisády v rôznej výške, tak aby ste ju presne prispôsobili konkrétnemu použitiu. 

Lemovanie schodísk a chodníkov

Pri schodiskách a chodníkoch ešte chvíľku zostaňme. Betónové palisády si svoju úlohu hrdo zastanú nielen pri vstupoch do domov, ale prakticky pri akýchkoľvek cestičkách a schodiskách. Nemusíte tak nutne siahnuť iba po obrubníkoch, ale okrajové časti môžete vhodne dotvoriť práve palisádami. 

Tvorba stupňovitých terás

Zaujímavým spôsobom, ako si betónové palisády nájdu uplatnenie v okolí vášho domu je tvorba stupňovitých terás. Najmä v prípade svahovitých pozemkov ide o celkom originálny spôsob spevnenia plochy, vďaka ktorému sa zvýši využiteľnosť samotného pozemku. Navyše, stupňovité terasy vyzerajú veľmi štýlovo a dajú sa zaujímavo zakomponovať do okolia. Časť takejto terasy môžete použiť na výsadbu a časť zasa na vytvorenie príjemného vonkajšieho posedenia. 

betónové palisády, použitie palisád

 

Ostrovčeky s výsadbou

Ak podídeme z bezprostredného okolia domu trochu ďalej do záhrady, opäť nájdeme hneď niekoľko možností využitia betónových palisád. Presne podľa aktuálnych trendov záhradného dizajnu ich totiž môžete použiť na tvorbu ostrovčekov s výsadbou, prípadne na vytvorenie zón v rámci záhrady s väčšou plochou. Zonácia záhrady je pritom veľmi zaujímavým spôsobom, ako môžete mať výsadbu rozdelenú na okrasnú, úžitkovú a k tomu pridať posedenie pre chvíle relaxu či preliezky pre deti. 

 

Dekorácia svahu alebo ohraničenie plôch

Do moderných záhrad betón jednoznačne patrí! Ak sa z určitých dôvodov nechcete púšťať do tvorby stupňovitej terasy, betónové palisády môžete využiť na dekoráciu svahu. Svah pomocou nich môžete totiž nielen spevniť ale aj skrášliť. V tomto prípade sú palisády variabilným prvkom, ktorý môžete veľmi jednoducho prispôsobiť konkrétnemu terénu a podmienkam. 

Mimochodom, aj prípade, že nemáte pozemok so svahom, tak palisády môžete využiť ako netradičnú záhradnú dekoráciu a postaviť si z nich napríklad jednoduché sedenie, 

či ohraničiť ohnisko, alebo jazierko.

betónové palisády, použitie palisád

 

Kvetináč presne podľa vašich predstáv

Pri výbere vhodného kvetináča sa nemusíte obmedzovať ponukou rôznych záhradníctiev či hobbymarketov. Pomocou dekoratívnych palisád z betónu si môžete vytvoriť záhradný kvetináč podľa svojich predstáv. Hranatý alebo okrúhly? Vybrať si môžete aj z rôznych povrchových vyhotovení a tak sa vám „palisádový“ kvetináč bude výborne hodiť do záhrady v modernom aj tradičnom vidieckom štýle. Inšpiráciou pre vás môžu byť napríklad betónové palisády Arcadia.

 

Výstavba vyvýšeného záhona

Vyvýšené záhony sú v súčasnosti veľmi obľúbené, praktické a šetria vaše kríže. Okrem toho, že oživia vašu záhradu, tak umožnia aj naplno vyniknúť vašu kreativitu. Zároveň vám k vašim rastlinkám umožnia skvelý prístup prakticky zo všetkých strán a pri vhodnej starostlivosti vytvoria aj ideálne prostredie na ich rast. Môžete ich využiť  na výsadbu byliniek, okrasných alebo úžitkových rastlín. 

Vyvýšené záhony si môžete poľahky vytvoriť napríklad aj z betónových palisád s výškou 40 cm a jednostranne štiepanou stranou. Naskladajte na seba takéto palisády „naležato“ do maximálnej výšky 75 cm a štýlový vyvýšený záhon máte na svete! Na spojenie jednotlivých palisád vám navyše postačí flexibilné mrazuvzdorné lepidlo. Inšpiráciou pre vás môže byť niekoľko našich tipov na vyvýšené záhony z betónových palisád Casser.

betónové palisády, použitie palisád

Či už využijete palisády na ohraničenie záhonov, prekonanie výškových rozdielov na pozemku alebo nimi vytvoríte funkčné vyvýšené záhony, nezabudnite, že pre výsledný estetický zážitok a dlhú životnosť je vždy dôležité dodržať hlavné zásady pri osádzaní.

Go to Top