26 júla, 2021

Aké sú možnosti povrchových úprav betónovej dlažby?

Praktické, trvanlivé a vizuálne zaujímavé. Tak by sme mohli v skratke zhrnúť hlavné výhody betónovej dlažby. Už dávno neplatí, že betón je sterilným materiálom, ktorý síce perfektne slúži, no nevyvolá žiadnu emóciu. Moderná betónová dlažba môže mať desiatky podôb a to nielen z pohľadu farby, ale aj povrchovej úpravy. Zistite, aký je rozdiel medzi hladkým, reliéfnym či otĺkaným povrchom a akým spôsobom je možné vlastnosti betónovej dlažby ešte vylepšiť. 

Ak premýšľate nad betónovou dlažbou a nahliadli ste do katalógov, možno vás prekvapilo koľko rôznych podôb môže dlažba z betónu vôbec mať. Už teda zďaleka nejde iba o klasickú zámkovú dlažbu či jednoduché obdĺžnikové dlaždice v sivej farbe. Vybrať si môžete rôzne farebné prevedenia, štýly a tiež formáty, takže niekedy na prvý pohľad ani nespoznáte, že dlažba je vyrobená práve z betónu. Betónové dlažby a platne tak môžu perfektne ladiť s modernou ale aj vintage architektúrou a výborne zapadnú ako do veľkých obytných komplexov, tak aj do mestských parkov či moderných záhrad. 

Platí teda, že kým na jednej strane sa stále môžete spoľahnúť na vysokú odolnosť betónu a ďalšie jeho funkčné vlastnosti, na strane druhej sa nemusíte nijako obmedzovať dizajnom a farebným vyhotovením. Vďaka moderným technológiám výroby betónovej dlažby a platní je možné ich povrch už vo fáze výroby upraviť tak, aby bol výsledkom atraktívny produkt inšpirovaný prírodným kameňom a jeho povrchom, ktorý je podporený prirodzenými farebnými tónmi.

 

Spoznajte povrchové úpravy betónovej dlažby 

Betónová dlažba s hladkým povrchom je bezpochyby tou prvou možnosťou, ktorá vám pri výbere napadne. Hodí sa prakticky všade, či už na tvorbu záhradného chodníka alebo ako riešenie okolia bazéna či terasy.

 

Okrem nej si môžete vybrať aj jemný reliéfny povrch s drobnými nerovnosťami na povrchu, ktoré vytvárajú veľmi zaujímavý efekt. Pri tomto type dlažby sa navyše využíva melírovanie, ktoré na dlažbe nechá vyniknúť napríklad rôznym farebným odtieňom hnedej, sivej alebo grafitovej.

 

Svojich priaznivcov má aj povrch Antico, kedy sa po výrobe samotnej dlažby táto ešte ďalej opracuje drobnými kladivkami. Ide o opracované dlažby, ktoré získajú nie úplne hladký povrch aj hrany. Vo svojom dizajne odrážajú nádych histórie starých dlažieb, ktoré kedysi používali aj starí Rimania. Takéto prevedenie spĺňa i tie najnáročnejšie kritériá na realizáciu a obnovu historických kultúrnych pamiatok a priestranstiev.

 

Ako si správne vybrať povrch dlažby? 

Výber toho správneho povrchu dlažby nie je jednoduchý, preto sa oplatí myslieť na niekoľko zásad. Nemali by ste si striktne vyberať iba podľa toho, čo sa vám páči, ale aj podľa zamýšľaného použitia. Ak bude dlažba slúžiť ako pochôdzna plocha, postačuje vám menšia hrúbka ako pri použití na pojazdné plochy, pretože nebude natoľko zaťažovaná. Pre pochôdzne plochy sú vhodné dlažby a platne s hrúbkou do 5 cm. Dlažby s hrúbkou od 6 cm sú už pojazdné osobnými automobilmi. V prípade využívania plochy nákladnými autami sú odporúčané dlažby s hrúbkou od 8 cm.

Častou otázkou pri výbere tiež býva to, či je povrch dlažby protišmykový. Betónový povrch sám o sebe je drsný, to znamená, že pri nepriaznivých poveternostných podmienkach sa nemusíte obávať pošmyknutia. Aj dlažby s jemným hladkým povrchom spĺňajú tieto kritériá. Záleží aj od toho, kto a akým spôsobom bude dláždené plochy využívať a tiež, koľko času chcete investovať do ich čistenia. Treba si pamätať, že dlažba menších formátov bude na čistenie o niečo náročnejšia, pretože pokládkou vzniká väčší počet škár, ktoré časom môžu zarásť vegetáciou.

 

Pri výbere sa nechajte viesť vkusom, no nezabúdajte ani na praktickú stránku veci. Zároveň sa oplatí zvážiť aj možnosti dodatočnej úpravy povrchu dlažby, ktoré vám jej využívanie a čistenie ešte uľahčia. 

 

Impregnácia betónovej dlažby

Hoci rôzne svojpomocné úpravy povrchu betónovej dlažby rozhodne neodporúčame, pri špeciálnej povrchovej impregnácii Vatnajökull-V8 to neplatí. Je vhodné dopriať ju novej aj používanej dlažbe a zabezpečiť tak jej dlhšiu životnosť, lepší vzhľad a mimoriadne jednoduché čistenie. Impregnácia dlažby zabraňuje prenikaniu nečistôt a vytvára na dlažbe hydrofóbnu vrstvu. Vďaka tejto ochrannej vrstve sa z povrchu dlažby ľahko odstraňujú aj odolné nečistoty, ako napríklad mastnota, červené víno alebo olej.

 

Ak vám záleží na maximálnej spokojnosti s novou dlažbou, venujte čas výberu tej správnej povrchovej úpravy v štýle, ktorý bude dokonale harmonizovať s okolím vášho domu.

Go to Top