Plot je neraz investíciou na celý alebo minimálne na podstatnú časť života. Priamo bude ovplyvňovať to, ako sa budete na pozemku cítiť, koľko súkromia budete mať a tiež bude mať vplyv na svetelné podmienky a mikroklímu. Výber správneho materiálu na oplotenie je preto zásadnou otázkou, ktorá si zaslúži starostlivé posúdenie. Poradíme, čo všetko sa pri výbere plotu oplatí zvážiť, ak chcete docieliť čo najdlhšiu životnosť plota popri minimálnych nárokoch na údržbu.
Skôr ako začnete sa rozhodnete pre typ plotu
Ešte než si čokoľvek začnete vyberať, treba si uvedomiť, že plot si nemôžete postaviť len tak podľa vlastného uváženia. Hoci samotná stavba nemusí byť zložitá, vždy by jej malo prechádzať presné zameranie a vytýčenie, pričom zabúdať netreba ani na povinnosti vyplývajúce zo zákona. V tomto smere býva častou otázkou, či na stavbu plota stačí ohláška, alebo budete potrebovať stavebné povolenie. Bližšie sme sa odpovediam na to, čo vás čaká pred samotnou stavbou oplotenia venovali v tomto článku. Zamerajme sa teraz skôr na oplotenie, ktoré vám vydrží na celý život.
Aký typ plotu skutočne vydrží?
Ploty rozlišujeme podľa rôznych kritérií, najčastejšie podľa štýlu vyhotovenia a materiálu. Čo sa týka vyhotovenia, rozoznávame ploty plné, čiastočne plné doplnené o plotovú výplň, resp. iné dekoratívne prvky a potom pletivové ploty, ktoré sú často skôr dočasným riešením. Vyberať správny typ oplotenia je vhodné najmä podľa vašich očakávaní a miestnych pomerov v danej lokalite, aby plot nepôsobil rušivo, prípadne nebol dôvodom prílišného tienenia na vašom pozemku alebo pozemku suseda.
Z hľadiska životnosti a následnej údržby je rozhodujúce, z akého materiálu bude váš plot vyhotovený. V tomto smere máte na výber z viacerých riešení, zamerali sme sa na tie najrozšírenejšie, a to optikou životnosti a údržby.
Drevené ploty
Drevené ploty sú tradičnou voľbou, avšak nepatria medzi najodolnejšiu voľbu. Údržba a životnosť však v každom prípade závisí od typu použitého dreva a jeho povrchovej úpravy. Popularitu získavajú ploty z exotických drevín, ktoré vynikajú svojou odolnosťou voči vlhkosti a hnilobe. Na druhej strane, ale takýto plot nebude lacnou záležitosťou. Drevené ploty z bežne dostupných drevín si vyžadujú pravidelnú údržbu, či už ochrannými nátermi alebo prebrusovaním. Ak je vašou prioritou dlhá životnosť a pevnosť plotu, orientujte sa skôr na iné materiály.
Pletivové ploty
Pletivové ploty sú ideálne, ak potrebujete zabezpečiť oplotenie rýchlo a ľahko. Kvalita závisí od materiálu pletiva, na tento účel sa používa najmä kov a menej často hliník či plast. Pletivový, resp. drôtený plot nevyniká práve krásou a rovnako vám nedopraje súkromie, údržbu si však spravidla nevyžaduje. V každom prípade je vhodný skôr na oplotenie stavebných pozemkov a záhrad.
Kovové ploty
Pri téme kovových plotov vám nemusí napadnúť len klasické pletivo. Iným variantom sú totiž ploty z plechových panelov, ktoré môžu byť vyrobené v rôznych farebných odtieňoch a tvaroch. Variabilita je bezpochyby ich výhodou, odradiť vás však môže vyššia cena a obavy z hrdzavenia plotu. Toto riziko môžete eliminovať pravidelnými kontrolami a vhodnou starostlivosťou.
Živé ploty
Živé ploty sú čoraz populárnejšie, najmä pre vytvorenie jedinečnej atmosféry. Mať plot, ktorý kvitne či dokonca vonia môže byť veľmi zaujímavou a príjemnou skúsenosťou. Takýto plot si ale vyžaduje pravidelnú starostlivosť a jeho životnosť je individuálna podľa zvolených drevín. Živý plot bez potrebnej starostlivosti bude skôr príťažou ako radosťou.
Betónové ploty
Ploty z betónových tvárnic budú hodnotným a veľmi dobre pôsobiacim doplnkom k vášmu domu. Betón je veľmi odolný materiál a bez preháňania sa z neho dajú vyhotoviť ploty na celý život. Betónové tvárnice poskytnú výborný základ pre plot s lamelami a rovnako tak si z nich môžete vyhotoviť plný plot s maximálnym dôrazom na súkromie a ochranu pred hlukom a prašnosťou.
Ako ovplyvňujú výdrž plota klimatické podmienky?
V prípade, že pri výbere nového plotu je vašou prioritou jednoduchá údržba a dlhá životnosť, oplatí sa medzi rozhodujúce faktory zaradiť aj klimatické podmienky konkrétnej lokality. Dokonca, možno im v niektorých prípadoch priradiť aj tú najvyššiu prioritu, keďže materiál na plot, ktorý by ste si vybrali výlučne podľa svojho vkusu by nemusel byť vhodný. Nižšie popisujeme, akým spôsobom dokážu životnosť oplotenia ovplyvniť klimatické podmienky a tiež pridáme niekoľko príkladov.
Teplotné zmeny
V našich končinách dochádza počas roka k veľkým teplotným rozdielom, je preto dôležité vybrať si materiál, ktorý nebude mať problém zvládnuť horúce leto ani treskúcu zimu. Z tohto dôvodu je napríklad dôležité vyberať si kvalitné betónové tvárnice, ktoré vám nepopraskajú hneď po prvej zime.
Slnečné žiarenie
Predovšetkým v lete dokáže byť slnečné žiarenie veľmi intenzívne, čo pre viaceré materiály predstavuje problém, či už z dôvodu praskania alebo vyblednutia farieb. Veľmi náchylné je v tomto smere drevo, o ktoré by ste sa mali starať UV odolnými nátermi. Vyblednutie je zas rizikom pri náteroch kovových plotov.
Veterné podmienky
S kvalitne postaveným betónovým plotom vietor ani len nepohne. Iné to však je v prípade pletivových alebo kovových plotov, kedy pri nedostatočnom ukotvení môže dôjsť až k vytrhnutiu jednotlivých častí plota. Príliš odolné voči vetru ale nie sú ani drevené a plastové ploty. Do naozaj veterných oblastí preto radšej vyberajte ploty plné a vyhotovené z betónu.
Zrážky a vlhkosť
Zrážkam sa nevyhne prakticky žiadny plot, či už myslíme dažďové alebo snehové. Pri plotoch treba určite pamätať na odvádzanie vody a aj to ako voda ovplyvní materiál plotu. Pri dreve podporuje hnilobné procesy, v prípade kovových plotov zas koróziu. Zmierniť vplyvy zrážok dokáže ochranný náter s hydrofóbnymi vlastnosťami. Pri betónových plotoch zas dlhšiu životnosť dosiahnete vďaka impregnácii, ktorá zabraňuje vzniku výkvetov a znižuje nasiakavosť tvárnic. Živé ploty sú na prostredie tiež háklivé, pričom nedostatok zrážok bude klásť väčšie nároky na jeho udržiavanie.
Pri všetkých typoch plotov by ste mali ustrážiť aj vlhkosť vzlínajúcu z pôdy a tomu prispôsobiť aj aplikovanie ochranných prostriedkov a správne vyhotovenie základov. Mali by ste sa snažiť zabrániť prieniku vlhkosti do konštrukcie plotu. Častou chybou je napríklad zanedbanie hydroizolácie záhradných betónových múrikov proti spomínanej vzlínajúcej vlhkosti z pôdy. Okrem toho ale treba oporné múriky izolovať aj medzi murivom a prihrnutou zeminou.
Životnosť plotu ovplyvňuje aj precíznosť pri výstavbe
Až doteraz sme na životnosť a údržbu plotov nazerali skôr z pohľadu materiálov a klimatických podmienok. Treba si však uvedomiť, že tretím a mimoriadne dôležitým faktorom je aj dodržanie odporúčaných stavebných postupov a použitie kvalitného doplnkového sortimentu. Nedostatky pri výstavbe sa už veľmi rýchlo môžu prejaviť napríklad ohýbaním plechov vo výplni plota, vykrivením dreveného plota, prípadne znehodnotením konštrukcie plota popraskaním povrchu.
Samozrejmosťou pri každom jednom type plota sú dôkladne vybudované základy s ohľadom na podložie a materiál, z ktorého bude plot vyhotovený. Výborným príkladom, ako aj samotná kvalita výstavby dokáže ovplyvniť životnosť plota, sú betónové tvárnice. Môžete si totiž vybrať tie najkvalitnejšie betónové tvárnice na trhu, no ak budete šetriť na murovacích, lepiacich či škárovacích hmotách, životnosť celého oplotenia bude kratšia. Ideálne je nechať si poradiť od dodávateľa, k dispozícii sú totiž rôzne priemyselne vyrábané malty určené na murovanie, lepenie a škárovanie upravené špeciálnou prímesou zamedzujúcou tvorbou výkvetov. Táto prímes po zmiešaní s vodou viaže hydroxid vápenatý a účinne tak zabraňuje tvorbe výkvetov.
Na celkový výsledok a teda aj životnosť plotu má zásadný vplyv aj dodržiavanie správnych postupov, ktoré by mali byť samozrejmé pre každého zdatného remeselníka. Z nich spomeňme najmä používanie čistej vody a čistého náradia, dodržanie návodu na prípravu malty a nepoužívať maltu po dobe spracovateľnosti, a v neposlednom rade aj chrániť betónové tvárnice pred poveternostnými vplyvmi počas celej aplikácie aj vyzrievania.
Premyslite si, koľko času a úsilia plotu môžete venovať
Pri výbere materiálu na výstavbu plotu sa nerozhodujte iba podľa ceny. Na základe vyššie popísaného by ste si mali zodpovedne zhodnotiť, aké ďalšie investície do plotu môžete očakávať. Každý materiál je totiž z pohľadu údržby inak náročný, a to ako z hľadiska nákladov na ochranné prostriedky, tak z hľadiska nákladov na prípadné opravy, pričom opomínať by ste nemali ani časové nároky. Stráviť celý víkend natieraním plota jednoducho nemusí byť pre každého.
Skúste si napríklad v prípade dreveného plotu spočítať, koľko času strávite jeho natieraním, čistením a ďalšou starostlivosťou. Rovnako na základe cien odhadnite, koľko miniete na ochranné prostriedky počas jeho očakávanej životnosti. Prekvapí vás možno, do akých súm sa môže suma za údržbu plota vyšplhať. Platí teda, že tie lacnejšie riešenia môžu byť v konečnom dôsledku drahšie, o to viac, ak vás plot svojimi vlastnosťami neuspokojí a časom ho budete musieť aj tak kompletne prebudovať.
V súvislosti s údržbou sa nenechajte presvedčiť o zdanlivej bezúdržbovosti. Vyžaduje si ju totiž každý plot a materiál, akurát v inom rozsahu. Betónové ploty sú často označované za bezúdržbové, čo však nie je celkom pravda. Jedným dychom ale treba dodať, že údržba a čistenie betónového plota sú veľmi jednoduché činnosti, o to viac ak použijete nanočasticovú impregnáciu. Tento prípravok udržuje prirodzený vzhľad v pôvodnom stave počas celej jej životnosti a zachová sýte farby, vzhľad, čistotu, zamedzí tvorbe plesní, machov, výkvetov, vytvára suché a zdravé prostredie. Po aplikácii na konštrukciu oceníte aj jej samočistiacu schopnosť, kedy sú nečistoty odplavované vodou.
Premianti v dlhej životnosti a odolnosti
Ak by sme spomedzi materiálov mali hľadať skutočných premiantov, čo sa týka životnosti a odolnosti, bol by to práve betón – atraktívne betónové tvárnice, ktoré vás nesklamú v žiadnom ohľade. Lepšie ako o nich stokrát čítať, je presvedčiť sa na vlastné oči, a to buď osobne alebo aspoň prostredníctvom fotografií zo zrealizovaných projektov.
Plotový systém CASSER MONO
Nový dizajn plotových tvárnic Casser MONO predstavuje variabilný a praktický prvok, ktorý si zároveň zachováva svoju estetickú stránku. Tvárnice sa vyznačujú dvomi typmi povrchov v jednom produkte – štiepanou a hladkou stranou. Obe strany tvárnic sú pohľadové, preto ich možno využiť na viacero spôsobov.
Plotový systém CASSER DUO
Obojstranne štiepané tvárnice Casser DUO svojim povrchom imitujú prírodnú štruktúru lámaného kameňa. Tvárnice s uzatvorenými stenami a s dutinami na zalievanie betónom umožňujú vystavanie pevného a stabilného oplotenia. Plotové tvárnice môžete použiť aj na spevnenie terasy alebo menšieho svahu v záhrade.
Plotový systém DUVAR Light
Do tretice sa určite oplatí venovať pozornosť aj plotovému systému Duvar Light. Jeho povrch a hrany sú jemne opracované kladivkovaním, tzv. technológiou softantikovania. Touto úpravou vznikajú na povrchu tvárnic rôzne tiene, ktoré zvýrazňujú farbu prírodného kameňa. Jeho celkový vzhľad dovoľuje prakticky neobmedzenú kombinácie s moderným, ale aj tradičným dizajnom rodinných domov.
Plotový systém DUVAR antico
Tvárnice plotového systému DUVAR antico zámerne pôsobia opotrebovaným – antickým dojmom. Tento efekt je vytvorený technológiou otĺkania, kedy sú povrch a hrany jednotlivých prvkov dodatočne opracované v špeciálnom zariadení. Hrany s rôznou mierou otlčenia sú žiadúcim efektom a hotovej stavbe dodávajú rustikálny vzhľad.
Plotový systém METROPOL Uni
Plotový systém METROPOL Uni tvoria univerzálne murovacie tvarovky vyrobené z prostého vibrolisovaného betónu. Tvárnice disponujú hladkými stenami a drobnými fazetami po obvode pohľadových strán. Vďaka dutinám pre zalievanie betónovou zmesou a možnosťou uloženia výstuže ide o veľmi pevný stavebný systém. Pre jednoduchšie prispôsobenie je k dispozícii aj konštrukčné vyhotovenie prvku Metropol Uni 1/2 umožňujúce pre ukončovacie práce bezproblémové vytvorenie 2 kusov polovičných prvkov rezaním.
Plotový systém LARGO CITY
Moderné hladké prevedenie a veľkorysý formát tvaroviek predurčujú plotový systém LARGO CITY na využitie hlavne v modernej architektúre. Po výstavbe sú pohľadové plochy podčiarknuté zaujímavým efektom výrazných škár, ktoré vytvárajú ostré dlhé línie.