28 januára, 2024

5 trendov pri exteriérových dlažbách

Exteriérová dlažba nemusí byť iba bezpečná, trvácna a praktická. Môže totiž odzrkadľovať aj aktuálne trendy, ktoré rovnako ako iné architektonické prvky, podliehajú zmenám. Bez ohľadu na to, či sa chystáte vymeniť svoju starú dlažbu za novú, hľadáte inšpiráciu pre zveľadenie okolia svojho rodinného domu, alebo vás len zaujímajú rôzne štýlové a dizajnové riešenia, na nasledujúcich riadkoch sme sa zamerali na 5 aktuálnych trendov pri exteriérových dlažbách. Rovno vám prezradíme, že núdza nebude o farby, vzory a ani formáty. 

 

Betón ako ho nepoznáte

Stretli ste sa s názorom, že betón patrí na sídlisko? Na to môžeme odpovedať jedine, že podobné názory patria dávno do minulosti. Moderné betónové dlažby totiž do bodky spĺňajú všetky požiadavky aktuálnych trendov a architektúry. Ponúkajú totiž dlhú životnosť, minimálne nároky na údržbu a jednoduchú možnosť rozobratia dlažby v prípade potreby. A čo je najlepšie? Betónová dlažba môže vyzerať presne podľa vašich predstáv, keďže na výber máte z rozmanitých tvarov, farieb a povrchových úprav. 

Malý dvor a… veľká dlažba

Veľkoformátové betónové dlažby sa tešia vo všeobecnosti veľkej popularite či už hovoríme o príjazdových cestách do dvora, chodníčkoch okolo domu alebo terasách. Zvláštnu obľubu si ale veľkoformátová dlažba získava aj tam, kde je miesta pomerne málo. V prípade menších dvorov pôsobí práve veľkoformátová dlažba veľmi zaujímavo a štýlovo, najmä keď si chcete zariadiť vlastnú oázu pokoja. Veľkoformátová dlažba svetlých farebných tónov takýto priestor aj opticky zväčší. 

Kombinácie rôznych formátov

Popularitu dlažby nadštandardných rozmerov sme spomenuli už vyššie. Medzi aktuálne trendy ale jednoznačne patrí aj kombinácia veľkých a malých formátov s tým, že takto dokážete buď opticky rozdeliť plochu na zóny, alebo dosiahnuť jedinečné vizuálne efekty. Terasa tak môže očariť rôznymi geometrickými tvarmi. Príjazdová cesta zas môže obsahovať tzv. psychologickú brzdu, vďaka ktorej šoféri podvedome dajú nohu z plynu dolu. 

Vzory doslova od výmyslu sveta

Výhodou modernej betónovej dlažby je možnosť prispôsobenia presne podľa vlastného vkusu a tak si môžete pomocou dlaždíc rôznych farieb a formátov vytvárať ľubovoľné vzory. Vhodnou kombináciou farieb môže vaša terasa lepšie nadväzovať na dom, prípadne môže na sebe niesť odkaz, ktorý má pre vás symbolický význam. Vytváranie vzorov z dlažby je vhodné najmä pre väčšie plochy, ktoré omnoho lepšie vyniknú nielen z vtáčej perspektívy, pretože nebudú evokovať dojem jednoliateho celku. 

Funkčnosť pre váš komfort aj životné prostredie

Pri mnohých stavebných prvkoch sa v čoraz väčšej miere posudzuje aj ekologické hľadisko. Keďže betónová dlažba je vyrábaná z prírodných recyklovateľných materiálov, prináša z tohto pohľadu dôležitú výhodu. 

Na trhu ale nájdete aj tzv. ekologickú dlažbu, ktorej názov nie je odvodený od toho, z akého materiálu je vyrobená, ale aký účel po zabudovaní spĺňa. Je špeciálne navrhnutá tak, aby mala vyšší podiel otvorenej plochy pre efektívnejšie odvádzanie zrážkovej vody z plochy prostredníctvom dištančných škár alebo drenážnych otvorov.

Umožňuje prepojiť vonkajšiu vozovku so záhradou, či príjazdom do garáže, alebo na parkovisko. Zároveň vám počas daždivých dní nevzniknú na ploche ani žiadne mláky a úžitok zo zrážkovej vody bude mať aj okolitá výsadba. Z pohľadu ekológie sú vždy lepšou voľbou čo najtrvácnejšie riešenia a keďže silnou stránkou betónovej dlažby je aj dlhá životnosť a vysoká odolnosť, má v tomto smere jednoznačne navrch. 

Ako sa nové trendy odzrkadľujú v našej výrobe a predaji?

Oplatí sa sledovať najnovšie trendy? Podľa nás určite áno! Neustále sledujeme najnovšie trendy a to najlepšie zaraďujeme aj do našej ponuky. Neustále sa usilujeme o zavádzanie rôznych inovácií aj do výroby tak, aby celý proces mal čo najmenší vplyv na životné prostredie. Rastúci dopyt po ekologických riešeniach sa odzrkadľuje aj v našej ponuke, kde nájdete dizajnové ekologické dlažby vyrobené aj s použitím recyklovaných betónových materiálov.

Kde hľadať, ak máte záujem o trendovú exteriérovú dlažbu? Naša ponuka vás určite presvedčí, pretože ju pravidelne rozširujeme o nové povrchové úpravy, ako je napríklad brúsená či brokovaná dlažba. Nevynechávame ani nové farebné trendy v harmonizujúcich prírodných odtieňoch, a prirodzene sa zameriavame aj na výrobu veľkoformátových platní pre moderný minimalistický trend. Štandardné produktové línie tiež dopĺňame o nové formáty kombinovateľné s pôvodným sortimentom na vytvorenie esteticky a tvarovo zaujímavých plôch, ako pre verejný, tak aj súkromný sektor.

Go to Top