20 februára, 2023

Túžite po lavičke alebo sedení do záhrady? Poradíme, ako si správne vybrať

Lavičky sú neodmysliteľnou súčasťou nielen mestských parkov, ale akosi prirodzene patria aj do oddychových zón na záhradách. Lavička na záhrade je ideálnym miestom na relax, posedenie s blízkymi, alebo na načerpanie síl po namáhavej práci v záhrade. Vďaka lavičke alebo sedeniu si totiž naplno vychutnáte harmonickú atmosféru vašej záhrady. Ako si správne vybrať a kam lavičku alebo sedenie umiestniť? 

 

Kam s lavičkou alebo sedením na záhrade?

Ešte skôr ako sa pustíte do výberu materiálu a konkrétneho modelu, mali by ste si dobre premyslieť umiestnenie lavičky v záhrade. Možnosti máte prakticky neobmedzené, prípadné limity vám vyplývajú iba z priestorového usporiadania vašej záhrady a súčasne aj jej orientácie na svetové strany. Tým vznikajú na záhrade miesta, ktoré môžu byť rôzne svetelne exponované. Od tienistých miest až po miesta s plným slnečným svitom. Podľa toho, akú atmosféru chcete počas sedenia v záhrade zažiť a ako ju budete využívať, umiestňujte v priestore aj vaše sedenie. Pre inšpiráciu uveďme niekoľko zaujímavých riešení.

platne granada naturoPlatne Granada naturo, black-shadow

Záhradná lavička alebo sedenie pod košatým stromom, pri záhradnom jazierku, pri bazéne alebo zátiší vytvoreného z vyvýšeného záhona vám ponúka výjav ako vystrihnutý z romantického filmu. V princípe platí, že lavičku si môžete umiestniť na akékoľvek vaše obľúbené miesto, aby ste si mohli naplno vychutnať pohľad na najobľúbenejšiu časť vašej záhrady.

Arcadia bloky, dolomite

Môžete to ale vziať aj z opačného konca a lavičku si umiestniť na predzáhradku s výhľadom do ulice. Napokon, lavičky na priedomí kedysi neodmysliteľne patrili k vidieckemu koloritu. 

Dlažba Reina naturo, black-shadow

Ak máte na záhrade vytvorené miesto na opekanie, lavičky alebo sedenia s ohniskom sú skvelým spôsobom, ako si vychutnať atmosféru podobnú klasickému „táboráku“.

Oblé záhradné sedenie Arcadia, dolomite

Zabúdať pritom netreba ani na lavičky, ktoré majú predovšetkým dekoratívnu funkciu. V takom prípade môžete lavičku obložiť pestrofarebnými kvetmi, alebo nechať obrásť napríklad popínavým brečtanom. 

 

Aký materiál lavičky si vybrať? 

Ak už máte predstavu o tom, ako a kde vám bude lavička slúžiť, je načase premyslieť si výber toho správneho materiálu, z ktorého bude lavička vyhotovená. Keďže záhradná lavička je nielen ozdobným, ale predovšetkým funkčným prvkom, jej konštrukcia by mala vydržať čo najviac. V prípade, že sa rozhodnete pre celoročné umiestnenie lavičky na záhrade, tak zvážte jej najdôležitejšiu vlastnosť, ktorou je odolnosť. Treba si uvedomiť, že v lete bude lavička odolávať slnečným lúčom, búrkam a lejakom. V zime zas bude musieť čeliť mrazom a nánosom snehu.

Pri výbere lavičky netreba zabúdať ale ani na pohodlie a úroveň starostlivosti, ktorú si jednotlivé materiály vyžadujú. Čo si teda môžete vybrať? 

Drevené lavičky sú pre mnohých takpovediac prvou voľbou, treba si však uvedomiť, že drevo si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a jeho výdrž zďaleka nie je taká, ako pri iných materiáloch. Iste, uprednostniť môžete napríklad kovovú lavičku, ktorá toho síce veľa znesie, ale počas horúcich dní sa môže tento materiál na priamom slnku veľmi prehrievať, záleží však od umiestnenia. Jednou z možností sú aj plastové lavičky, ktoré sú síce lacné, no medzi ich silné stránky rozhodne nepatrí dlhá životnosť. Takáto lavička na záhrade je potom skôr dočasným riešením a pri nepriaznivom počasí by ste ju mali určite odložiť dovnútra. 

Betónová lavička sa hodí aj do modernej záhrady

Čoraz populárnejšie sú betónové lavičky a sedenia, ktorým je vďaka moderným výrobným technológiám možné prepožičať prakticky akýkoľvek vzhľad. 

lavička z betónuOblé záhradné sedenie Arcadia, granito

Vybrať si tak môžete napríklad aj oblé sedenie alebo iba strohú hranatú lavičku s hladkým povrchom, na ktorú si stačí už iba umiestniť mäkké podušky. Lavičky vyrobené z liateho pohľadového betónu sú mimoriadne odolnou a trvácou voľbou, pričom obávať sa nemusíte ani časovo náročnej údržby. Výhodou takéhoto sedenia je možnosť celoročného umiestnenia v záhrade.

betónová lavičkaLavička Klasiko, sivá

Betónová lavička na záhrade sa dá navyše výborne skombinovať aj so vždyzelenými rastlinami, alebo ju môžete skombinovať s betónovými kvetináčmi, či pergolou, čím vytvoríte zaujímavé zákutie a jednoliaty celok.

Výhrady, že betón je neosobným materiálom dnes už neobstoja. Záhradný mobiliár z betónu je dnes možné veľmi dobré prispôsobiť akémukoľvek prostrediu a umiestniť do záhrad rôznych štýlov. Veľmi dobre sa dá navyše kombinovať aj s inými materiálmi. Výborným príkladom je betónová lavička s drevenými doskami navrchu, ktoré spolu vytvárajú atraktívny aj praktický celok ako stvorený na chvíle oddychu. 

Lavička Klasiko, sivá

Inšpirujte sa spôsobmi, ako ľahko môžete betónovú lavičku využiť ako súčasť systému ostatných záhradných prvkov, dekorácií a vhodne ju včleniť do vašej záhrady.

Go to Top