20 mája, 2020

Trendy záhrad pre rok 2020

Nechajte sa inšpirovať najnovšími trendmi a vylepšite nimi svoju záhradu. Prinášame vám tohtoročné top trendy pre modernú záhradu, ktorá sa vďaka nim stane dokonalým miestom pre vašu zábavu, odreagovanie a relax.

Záhrada ako miesto pokoja a oddychu

Nosnou ideou záhradnej architektúry je v tomto roku vnímanie záhrady ako miesta pokoja a oddychu. Oplatí sa teda porozmýšľať nad pretvorením miest vyžadujúcich si tvrdú prácu a ich premenu na miesto určené pre relaxáciu. Skúste si na záhrade vytvoriť malý prístrešok na dlažbe či štrku a so záhradným nábytkom, vďaka ktorému si relax dokonale vychutnáte. 

zatisie

Spravte si v záhrade príjemné zátišie

Zonácia záhrady

Vyššie spomenuté trendy záhrad súvisia aj s tzv. zonáciou záhrady. Vhodná je najmä v prípade záhrad s väčšou rozlohou. Veľkú záhradu rozdeľte napríklad na 4 rôzne zóny, ktoré budú upravené podľa účelu, na ktorý majú slúžiť. Ako to môže vyzerať? Kým jedna časť bude slúžiť ako záhon, v druhej sa budú konať záhradné párty. Tretia zóna môže byť upravená tak, aby sa v rámci nej hrali deti a štvrtá zas môže byť posiata vašimi obľúbenými bylinkami. 

Zaujímavý môže byť aj samotný spôsob rozdelenia jednotlivých zón. Na tento účel si môžete zvoliť aj vhodné betónové palisády alebo obrubníky, ktoré vašej záhrade dodajú zaujímavý šmrnc.

Betónové palisády Arcadia

Vertikálna záhrada

Trendom v záhradnej architektúre je využívanie každého voľného miesta a spolu s tým aj vytváranie tzv. vertikálnych záhrad. Stačí použiť tie správne doplnky a napríklad aj váš betónový plot môže krásne rozkvitnúť. V stiesnených miestach zas môže byť perfektnou voľbou tzv. svahovka, ktorá je ako stvorená na pestovanie okrasných rastlín. 

Svahovky sú nápaditým doplnením záhradnej architektúry

Záhradné kuchyne

Už aj na Slovensku sa môžeme stretnúť s rastúcimi trendom tzv. záhradných alebo exteriérových kuchýň. Už to teda zďaleka nie je iba o záhradnom grile. Ak máte pod prístreškom dosť miesta, pokojne ho môžete využiť na umiestnenie kuchynskej linky prispôsobenej na použitie v záhrade. Záhradné kuchyne sú vyrobené z odolnejších materiálov, majú upravené odvetrávanie a poskytnú dostatok miesta a nástrojov na to, aby sa naplno mohlo prejaviť vaše kulinárske umenie. 

 

Okolie záhradnej kuchyne môže dotvárať aj odolná betónová dlažba

 

Trvalo udržateľné postupy

Trendy záhrad sa odzrkadľujú aj v iných sférach. Stále viac záhradkárov sa zaujíma o trvalo udržateľné postupy v súlade s ekologickými princípmi. Napríklad kompostovanie už dlhodobo získava na popularite. Okrem neho sa oplatí popremýšľať nad efektívnym zberom a využívaním dažďovej vody či obmedzením chemického hnojenia. Trendom na rok 2020 je určite vysádzanie užitočných rastlín. V obľube sú najmä medonosné rastliny, ktoré lákajú najmä včely a motýle. Tento rok sa medzi záhradkármi bude niesť v znamení levandule a echinacei. 

trendy záhrad

Levanduľa je veľmi užitočnou rastlinou

 

Nech už sú ale trendy akékoľvek, pamätajte, že záhrada je miestom, ktoré sa má páčiť a slúžiť najmä vám.

Go to Top