Betónová dlažba zdobí okolia mnohých rodinných domov, obytné zóny, záhrady a parky. Vyhľadávaná je najmä pre svoje úžitkové vlastnosti, dlhú životnosť, pevnosť a v neposlednom rade aj atraktívne spôsoby vyhotovenia. Aby ste ale mohli mať z betónovej dlažby skutočne radosť a aby vám poslúžila presne podľa vašich predstáv, je veľmi dôležitá jej kvalitná pokládka. Pripravili sme pre vás praktické tipy, ako si pokladanie zjednodušiť, no zároveň na nič dôležité nezabudnúť. 

 

Vyhnite sa následkom nesprávnej pokládky betónovej dlažby

Základným predpokladom na to, aby betónová dlažba splnila vaše očakávania je nielen výber podľa vkusu, ale aj kvality materiálu a typu zaťaženia plochy. Ani to však ešte nestačí. Kým správny výber dodávateľa betónovej dlažby je bezpochyby veľmi dôležitý, nemenej dôležitá je aj kvalitná pokládka. Bohužiaľ, aj v súčasnosti sa často stretávame s tým, že táto dôležitá fáza je vykonaná neprofesionálne. 

Následky potom na seba nenechajú dlho čakať. Dlažba sa začne rozchádzať alebo rovno prepadávať a postupne prestane plniť svoj účel. Treba si uvedomiť, že akákoľvek náprava chýb je drahá, časovo náročná a takpovediac bez záruky za výsledok. Navyše, pri neodbornej pokládke môže dôjsť aj k poškodeniu samotnej dlažby, čo opäť len zvýši vaše náklady na celý projekt. 

Pokládku je najlepšie vykonať raz a poriadne. Zhrnuli sme pre vás tie najdôležitejšie tipy, na ktoré by ste pri pokladaní dlažby určite nemali zabudnúť. 

 

Pokládka dlažby si zaslúži svoj projekt

Hoci pokládka dlažby patrí medzi tie jednoduchšie úkony a tí šikovnejší ju určite zvládnu aj svojpomocne, nemali by ste podceňovať prípravu. V rámci nej by malo dôjsť k dôkladnému zameraniu a vypracovaniu jednoduchej projektovej dokumentácie. V nej je potrebné zohľadniť zamýšľaný účel použitia, kladačský plán, ako aj typ pôdy či špecifikáciu vybratej dlažby.

 

Tajomstvo úspešnej pokládky spočíva v podkladových vrstvách

Ak by sme museli jednu fázu celého procesu označiť ako najdôležitejšiu, bola by to práve tvorba podkladových vrstiev. Od nej totiž závisí, ako dlho vám dlažba vydrží slúžiť a či bude mať očakávané vlastnosti. Treba si uvedomiť, že univerzálny recept v tomto prípade neexistuje, vždy totiž záleží od konkrétnej dlažby a zamýšľaného spôsobu použitia. 

 

Stanovte počet podkladových vrstiev a spôsob ich vyhotovenia

Vždy je potrebné postarať sa o dôkladné zhutnenie podložia, na ktoré sa následne budú ukladať vrstvy drveného kameniva s rôznymi frakciami. Týmto spôsobom vytvoríte dostatočne hrubú ukladaciu vrstvu a na ňu už budete ukladať samotnú dlažbu. 

Platí samozrejme, že čím menšia záťaž sa očakáva, tým môže byť podkladových vrstiev menej. Hoci vytvorenie kvalitného podkladu nemusí byť vôbec lacnou záležitosťou, určite v tomto smere nešetrite, pretože žiadna finančná úspora nevyváži potenciálne problémy, ktoré by v budúcnosti mohli nastať.

Aká by mala byť šírka škáry a prečo kombinovať dlaždice z viacerých paliet? 

Každý skúsený profesionál pozná základné zásady pokladania dlažby. Vo všeobecnosti platí, že dlažbu kladieme vždy so škárou cca 3-5 mm, v závislosti od jej dištančných výstupkov. Odporúčame zároveň vyberať dlaždice z rôznych paliet, čím zabránite tomu, aby boli na dlažbe viditeľné drobné farebné rozdiely a aby ste dosiahli požadovaný výsledný efekt.

 

Na pokladanie väčších plôch použite špeciálny stroj

Pokladanie veľkej plochy môžete zvládnuť aj ručne, avšak budete potrebovať dostatočný počet pomocníkov, keďže ide o celkom časovo náročnú záležitosť. Na pokladanie väčších plôch sa preto už dnes používajú väčšinou špeciálne stroje, ktoré pokladanie betónovej dlažby výrazne uľahčujú a urýchľujú. 

Ak sa chystáte pokladať väčšiu plochu, určite sa vám zapožičanie tohto stroja oplatí alebo, ak si netrúfate, tak oslovte profesionálnu realizačnú firmu. Pri pokladaní väčších plôch zároveň odporúčame pravidelne kontrolovať postup a zarovnanie pomocou šnúry alebo zarovnávacej laty

 

Dôkladnú kontrolu pokladania vykonajte ešte pred škárovaním

Kontrolu zarovnania dlažby vykonajte vždy ešte pred škárovaním a na tento účel použite zarovnávaciu latu. Zároveň sa presvedčte, že jednotlivé škáry majú približne rovnakú šírku. 

 

Pokladanie dlažby na plastové terče

Jedným z možných spôsobov pokladania je aj ukladanie betónovej dlažby na plastové terče. Nehodia sa však pre každý prípad. V prípade plôch s plánovaným veľkým zaťažením nie sú vhodným riešením. 

Využiť sa však dajú napríklad pri pokladaní dlažby na terasu, kde je vyhotovený betónový podklad. Terče z plastu sa potom umiestnia do rohov dlažby a medzi vybetónovaným podkladom a samotnou dlažbou vytvárajú škáru. 

Takto položenú dlažbu netreba škárovať. Dá sa totiž ľahko rozobrať a opätovne položiť, čo je výhodné v prípade potreby prístupu k hydroizolácii alebo trebárs pri opravách, resp. výmene jednotlivých dlaždíc.

 

Pokladanie dlažby až na koniec stavebných prác

Na záver ešte jeden praktický tip. Pokladanie dlažby vždy odporúčame vykonávať až po ukončení ostatných stavebných prác. Stavebný materiál, ktorý sa totiž pri nich používa, ako aj jeho preprava, predstavujú pre dlažbu len ďalšiu záťaž a riziko poškodenia. Samotné pokladanie si preto naplánujte až ako posledný úkon, ktorý bude pomyselnou čerešničkou na torte za stavebnými prácami.