17 mája, 2022

Tipy na oživenie zájdeného betónového povrchu: aby vaša dlažba vyzerala stále ako nová

Betónová dlažba vyniká popri ostatných materiáloch svojou trvácnosťou a vysokou odolnosťou. Netreba však zabúdať na to, že aj tá najkvalitnejšia dlažba z betónu potrebuje pravidelnú údržbu pri každodennom používanípôsobení vonkajších faktorov. Každý betón má určitú nasiakavosť, ktorá spôsobuje prenikanie vody do hmoty betónu a jej opätovné vyparovanie. Do povrchu tak vnikajú rôzne nečistoty, ktoré tam ostávajú. Hoci niektoré vplyvy je možné ovplyvniť len ťažko, správnou údržbou môžete ľahko dosiahnuť, že vaša betónová dlažba bude aj po rokoch vyzerať ako nová. Ako na to? Prezrite si naše tipy na oživenie betónového povrchu.

 

Zanedbanú údržbu bude na dlažbe vidno

Ak práve prežívate radosť z novej dlažby, zrejme vám ani nenapadne, že pre dlhodobé udržanie takého vzhľadu je potrebné vykonávať rôzne opatrenia. Poveternostné, ale aj rôzne miestne vplyvy ovplyvňujú celkový estetický vzhľad aj na tej najkvalitnejšej dlažbe.

Škáry prerastené vegetáciou, popadané lístie, plody ovocia, ale aj škvrny od mastnôt a pneumatík spôsobia starosti nejednému z nás. Betónová dlažba síce všetky tieto hrozby „prežije“ a bude vám spoľahlivo slúžiť ďalej, no každá z nich zanechá svoju stopu.

Zúfať však nemusíte ani pri zanedbanej údržbe, aj stará betónová dlažba sa dá často ešte zachrániť. Povrch betónových výrobkov môžete po znečistení ošetriť rôznymi prípravkami, alebo pre nasledujúce obdobie ochrániť dodatočne ešte povrchovou impregnáciou.

 

Základom je čistota

Vďaka dôkladnému a pravidelnému čisteniu bude vaša dlažba dlhšie vyzerať ako nová. Rovnako, ak máte pred sebou roky zanedbanú dlažbu, prvým krokom by mala byť práve dôkladná očista. V rámci roka sa aspoň dvakrát oplatí urobiť hĺbkové čistenie, kedy vytrháte vegetáciu zo škár, kefami odstránite prach z pórov a ťažko dostupných miest a celú dlažbu ošetríte prípravkom na to určeným.

 

Ako na ťažko odolné nečistoty?

Niektoré nečistoty sa z dlažby odstraňujú pomerne ťažko, ide predovšetkým o škvrny od hrdze, prípadne zvyškov stavebného materiálu. Potrápiť dokážu aj mastné škvrny, ktorých odstraňovanie je niekedy zvlášť náročné. Na strane druhej, so správnymi prípravkami dokážete ošetriť rôzne znečistenia. 

Skvelou voľbou je čistiaci prípravok V11, ktorý plní nielen úlohu odstraňovača mastnôt, ale aj zájdených nečistôt spôsobených každodenným používaním, a postará sa tiež o účinné odstránenie iných škvŕn od trávy, zeminy a plodov ovocia, či stôp po pneumatikách. 

 

Čo v prípade vápenných alebo železitých výkvetov?

Niekedy sa v priebehu zrenia betónových výrobkov môžu objaviť vápenné výkvety, ktoré sú úzko spojené s vlhkosťou. Rozpustené vápno difunduje na povrchu, voda sa vyparuje a zostáva ťažko rozpustný biely vápenný zákal. Vďaka dažďu a iným poveternostným vplyvom sa vápno pomaly odbúrava. Aj keď výkvety zmiznú po nejakom čase samé od seba a nemajú vplyv na kvalitu a úžitkové vlastnosti betónových výrobkov, odstrániť ich môžete aj použitím odstraňovača výkvetov-V10. Výhodou tohto prípravku je jeho schopnosť rozjasniť aj povrch betónovej dlažby.

 

Nezabudnite na prevenciu

Už po položení novej dlažby sa oplatí myslieť na budúcnosť, teda presnejšie, na budúcnosť vašej dlažby. Vždy odporúčame hĺbkovú impregnáciu pomocou prípravku na báze nanotechnológie. Na povrchu dlažby vytvára transparentnú ochrannú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu, zabraňuje prenikaniu nečistôt do hĺbky materiálu, vzniku machov a tiež pomáha zachovať jej pôvodný vzhľad. Impregnácia má zároveň hydrofóbny účinok, čo znamená, že má vysokú odolnosť proti vode a zároveň umožňuje čistenie povrchu omnoho jednoduchšie.

Pre výrobky vyrobené spoločnosťou CITY STONE DESIGN bola špeciálne vyvinutá povrchová impregnácia Vatnajökull-V8, ktorá je ekologicky nezávadná. Niektoré produkty sú už z výroby predom ošetrené touto impregnáciou a nie je potrebné ich ihneď po pokládke impregnovať. Impregnáciu môžete aplikovať aj na staršiu dlažbu, a to najmä vtedy, ak účinok predom naimpregnovanej dlažby vplyvom neustáleho používania zoslabol. Ako sme už však vyššie spomenuli, v prípade zanedbanej dlažby je potrebné vykonať najprv dôkladnú očistu. Dodatočnú impregnáciu odporúčame obnoviť pri dlažbách spravidla každé 2 až 3 roky a pri plotoch každých 3 až 5 rokov.

Záverom dodajme, že ak chcete mať vašu betónovú dlažbu dlhodobo v dokonalom vzhľade, nezabudnite na špeciálne prípravky, ktoré sa dokážu o ňu vhodne postarať.

Go to Top