21 júna, 2023

Nová Bratislavská mestská dlažba: Spojenie histórie, umenia a udržateľnosti

V Bratislave sa nedávnou revitalizáciou zmenila identita Mýtnej ulice pred Slovenským rozhlasom, aj vďaka originálnej Bratislavskej mestskej dlažbe. Návrh novej dlažby bol inšpirovaný tvorbou významných slovenských umelcov ako Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu a Milana Dobeša. S vlastným dizajnom a špeciálnymi vzormi mestskej dlažby sa aj naše hlavné mesto Bratislava pridalo k európskym metropolám ako Barcelona, Londýn a Berlín, ktoré tiež zdôrazňujú svoju identitu pomocou dlažby.

(Zdroj: MIB/Marek Velček)

Pre novú Bratislavskú mestskú dlažbu sú charakteristické štyri typy vzorov, ktoré kombinujú línie a vlnovky. Tieto vzory siahajú do histórie a nadväzujú na pôvodnú kamennú dlažbu v Bratislave. Jednou z najvýraznejších súčastí dlažby je unikátna dlaždica s nápisom „BRATISLAVA“, ktorá dodáva celému povrchu jedinečný a dobový charakter.

(Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislava)

 

Esteticky príťažlivý dizajn dlažby vychádza z histórie mesta. Nová Bratislavská mestská dlažba je súčasťou väčšej vízie obnovy verejných priestorov v Bratislave. Cieľom je, jasnými jednotnými pravidlami pre prvky verejného priestoru zjednotiť verejný priestor nášho hlavného mesta, čo zároveň podporí dobrý pocit z priestoru aj mesta.  

Jedným z prvkov, ktoré sa zjednocujú, sú chodníky, ich dláždenie, šírky aj povrchy. 

Zjednocovaniu pomáha aj unikátna Bratislavská mestská dlažba.

Ako podklad k jej finálnemu dizajnu, ktorého autormi sú architekti Roman Žitňanský a Ján Urban z Metropolitného inštitútu Bratislavy, slúžil grafický návrh dlažby od Martina Jenču.

Samotná dlažba vyrábaná s nášľapom z pigmentovaného betónu a jemnou frakciou kameniva je dostupná aj s bezplatnou licenciou pre súkromné subjekty, čo umožňuje ich používať na vlastné projekty a prispieva k zachovaniu jednotného vzhľadu mesta. 

Za výrobu tejto špecifickej Bratislavskej betónovej dlažby zodpovedá naša spoločnosť CITY STONE DESIGN s.r.o. Rozsiahle prípravy celého projektu Metropolitný inštitút Bratislavy spustil ešte v roku 2021 a my sme boli pritom. Našou hlavnou úlohou bolo preniesť tento jedinečný dizajn na povrch betónovej dlažby. Bolo to náročné zadanie, ku ktorému sme pristupovali hneď od začiatku s veľkou zodpovednosťou, pretože na výrobu zadefinovaných tvarov bolo nutné prioritne riešiť zabezpečenie piatich nových originálnych razníc (foriem). Líniové drážkovanie, ale najmä oblúkové drážky sú pri samotnej výrobe veľmi náročné na čistotu drážky, preto bolo nevyhnutné riešiť aj samotnú technológiu výroby.

Nasledovalo vytvorenie a nastavenie správnej receptúry pre dosiahnutie požadovanej štruktúry povrchu a farebnej kompozície. Aj taký detail ako farba sa vylaďovala dlhší čas, pretože výsledný farebný efekt v kompozícii so vzorom pokládky nemal byť podľa zadania dominantný, ale mal byť v tlmených farbách, čo najviac príbuzný prirodzenému odtieňu kameňa, ktorý by esteticky zapadal do celkového architektonického riešenia. Inšpiráciou pri tvorbe farebného prevedenia nám mal byť dunajský štrk, ktorému sme sa snažili farebne priblížiť. Pre dosiahnutie autentickosti boli práve dunajské štrky a piesky použité priamo aj v našej receptúre. Ich farebnosť od svetlooranžovej až po svetlosivú v kombinácii s pridávaným pigmentom splnili požiadavky, ktoré nám boli zadané.

(Zdroj: MIB/Marek Velček)

 

Okrem estetických kvalít prináša Bratislavská mestská dlažba aj viacero ďalších výhod. Dlažba vo všetkých vzoroch má formát 20 x 50 cm a hrúbku 8 centimetrov. Oproti štandardnej dlažbe s hrúbkou 6 centimetrov táto väčšia hrúbka rozširuje účel jej využitia, prispieva k lepšej odolnosti voči poškodeniu a predlžuje jej životnosť. Skrytou výhodou tejto dlažby je tzv. CityLock systém. Sú to medzerníky – dištančné prvky, ktoré svojim tvarom a veľkosťou zabezpečia to, že sa dlažba za žiadnych prejazdových podmienok voči sebe neposunie. Ďalšou výhodou pri spevnených plochách s betónovou dlažbou je ich praktické využitie pri demontáži, v prípade potrebných dodatočných stavebných prác alebo výmeny pri poškodení.

Zároveň je celá spevnená plocha vďaka škáram vodepriepustná, čo znamená, že pomáha so vsakováním dažďovej vody a prispieva aj k lepšej mikroklíme v okolí. Vodepriepustnosť spevnených plôch pomáha  zmierniť aj riziko povodní a odľahčiť kanalizácie od dažďovej vody. Samospráva tak  upevňuje svoje postavenie ako ekologicky zodpovedného a udržateľného regiónu aj prostredníctvom využitia tejto špeciálnej dlažby namiesto súvislo spevnených plôch a môže byť príkladom pre zvyšok Slovenska.

Dlažba s mikrofázou navyše spĺňa štandardy bezbariérovosti, čo umožňuje jej pohodlné využívanie aj pre rodičov s kočíkmi a ľudí so zdravotným znevýhodnením. 

Bratislavskí tvorcovia projektov majú jedinečnú príležitosť využiť výhody Bratislavskej mestskej dlažby pre svoje projekty. Použitie tejto dlažby môže prispieť k vytvoreniu jednotného vzhľadu metropolitnej oblasti a charakteru aj v ďalších mestských častiach. 

Bratislavská mestská dlažba

Revitalizácia Mýtnej ulici v Bratislave. (Zdroj: MIB/Marek Velček)

 

Developeri a architekti v Bratislave majú možnosť vytvoriť jedinečné a atraktívne projekty využitím Bratislavskej mestské dlažby. Je to vynikajúci spôsob, ako pridať hodnotu a estetiku do projektov, bez nutnosti obmedzenia výhod betónovej dlažby. Bratislavskú mestskú dlažbu tvorí koncept rôznych vzorov, čo umožňuje tvorbu originálnych dizajnov a prispôsobenie ich konkrétnym potrebám projektu. 

 

Vzory Bratislavskej mestskej dlažby

 

Okrem toho, vďaka svojej odolnosti a trvanlivosti, táto dlažba vydrží náročné prevádzkové podmienky, čím znižuje náklady na údržbu a výmenu v budúcnosti. Využitie tejto dizajnovej dlažby môže prilákať viac záujemcov o ich projekty a zvýšiť hodnotu ich okolia.

Veríme, že samosprávy, developeri a architekti v Bratislave uvidia potenciál Bratislavskej mestskej dlažby a využijú ju pri svojich projektoch. Spolupráca a použitie tejto unikátnej dlažby môže prispieť k vytvoreniu jednotného, estetického a udržateľného prostredia v celej Bratislave.

Nová Bratislavská mestská dlažba je už teraz veľmi dobre prijímaná medzi obyvateľmi a návštevníkmi mesta. Jej originálny dizajn, spojenie histórie a umenia, a prínosy pre udržateľnosť z nej robia významný príspevok k podobe a charakteru Bratislavy. Teší nás, že aj naša spoločnosť mala možnosť byť súčasťou takéhoto dôležitého projektu.

 

Go to Top