22 decembra, 2020

Najkrajšie slovenské námestia: ich atmosféru sa oplatí zažiť!

To najlepšie, čo doma máme. Tak by sme mohli v skratke charakterizovať náš výber 5 najkrajších námestí na Slovensku. Sú to miesta, z ktorých niektoré nechýbajú na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a očaria vás neobyčajnou atmosférou. Najlepšie je zažiť ich na vlastnej koži, vybrali sme preto tie najkrajšie námestia z takmer každého kúta Slovenska. 

O tom, že na Slovensku máme množstvo krásnych miest s jedinečnou atmosférou sa snáď ani nemusíme rozpisovať. Okrem prírodných krás sú to aj očarujúce námestia, ktoré na vás zapôsobia svojou históriou, pamiatkami a jedinečnou architektúrou. Toto sú podľa nás tie najkrajšie námestia, ktoré máme na Slovensku, vybrali sme ich z východného, stredného a tiež západného Slovenska. 

 

Radničné námestie – Bardejov

Podoba bardejovského Radničného námestia sa začala formovať už v 14. storočí, kedy bolo celé mesto obohnané hradbami. Na námestí postupne vyrástlo 46 domov, ktoré zároveň z troch strán tvoria jeho hranice. Každý z domov je jedinečný a upúta vás svojou architektúrou, ktorou je veľmi pôsobivo „zdokumentovaný“ vývoj staviteľstva na našom území. Hlavnou dominantou námestia je ale Bazilika svätého Egídia, ktorá bola dostavaná v polovici 14. storočia. 

Ak na tomto námestí budete, určite nevynechajte prehliadku jej vnútra, kde na vás zapôsobia krídlové oltáre v gotickom štýle. Nezabudnite vystúpiť aj na jej vežu odkiaľ budete mať krásny výhľad na celé námestie. 

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @bardejov_bj

Námestie Majstra Pavla – Levoča

Námestie Majstra Pavla v Levoči patrí medzi najväčšie námestie v Európe so stredovekým tvarom obdĺžnika v pomere strán 3:1. Hlavnými dominantami tohto námestia sú Chrám sv. Jakuba, Evanjelický kostol, Radnica a tiež veľmi obľúbená pamiatka – klietka hanby.

Súčasťou tohto námestia je až 60 domov zo 14. až 15. storočia, ktoré dotvárajú jeho neobyčajnú atmosféru. Jednotlivé domy prechádzajú od gotickej až do renesančnej podoby, pričom viacero z nich, ako napríklad Thurzov dom či Dom Majstra Pavla, sú veľmi zachované. 

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa P.A.H. (@filip_prg)

Námestie Svätej Trojice – Banská Štiavnica

Banská Štiavnica láka každoročne stále viac a viac turistov, pričom najväčším lákadlom sú historické ulicekrásna príroda v okolí mesta. Celé historické centrum Banskej Štiavnice je zapísaná v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a samozrejme, aj Banská Štiavnica sa môže popýšiť krásnym námestím. Je ním Námestie Svätej Trojice, ktoré bolo v minulosti miestom konania remeselných trhov. Dominantou námestia je súsošie sv. Trojice a jeho neobyčajnú atmosféru dotvárajú okrem dlažobných kociek aj domy bohatých mešťanov s renesančnými architektonickými prvkami. 

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jaroslav Trokan (@trokanjaroslav)

Nádvorie Európy – Komárno

Nádvorie Európy je nielen v rámci našej vlasti naozajstným unikátom. Má rozlohu vyše 6 500 m2 a celé námestie je doslova „popretkávané“ budovami s rôznymi európskymi architektonickými štýlmi. Na jednom mieste tak môžete obdivovať taliansku, španielsku, alebo britskú architektúru. V rámci jednej návštevy tak získate ucelený prehľad o tom, ako vyzerajú tradičné domy v jednotlivých kútoch nášho kontinentu. 

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Václav Sulek (@fotografieslovenska)

Hviezdoslavovo námestie – Bratislava

Hviezdoslavovo námestie v Bratislave je jedným z miest, ktoré pri návšteve nášho hlavného mesta určite nemôžete vynechať. Nielenže vedie k historickej budove Slovenského národného divadla, ale je tiež ideálnym miestom na pohodlnú prechádzku, keďže toto námestie má charakter mestského korza. Hviezdoslavovmu námestiu nechýba pódium, na ktorom sa konajú rôzne kultúrne podujatia a samozrejme, jeho súčasťou je aj dominantná socha Pavla Országa Hviezdoslava. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Miro Minca (@mirominca)

Hoci tento rebríček obsahuje 5 námestí, sme presvedčení o tom, že na Slovensku je krásnych námestí ešte viac. Určite sa preto oplatí spraviť si dovolenku na Slovensku a jednotlivé mestá si prejsť.

Go to Top