10 augusta, 2020

Najkrajšie európske námestia: týchto 7 námestí vám učaruje

Námestia sú dôležitým bodom každého jedného mesta a často aj akousi výkladnou skriňou, ktorá je lákadlom nielen pre turistov, ale aj dôležitým miestom pre domácich. Zažijete na nich kultúrne podujatia, obdivovať môžete historické pamiatky, prípadne si oddýchnuť pri šálke kávy. V minulosti sa mnohé z nich dokonca stali dejiskom dôležitých udalostí. Európske mestá vystavujú na obdiv množstvo krásnych námestí, na ktorých vás očarí kultúra a história. Vybrali sme sedem námestí, ktoré sú podľa nás najkrajšie. 

 

Námestie sv. Petra – Vatikán

Námestie sv. Petra vo Vatikáne je majstrovským dielom sochára a architekta Berniniho, ktorému jeho návrh a stavbu zveril pápež Alexander VII. Dokončené bolo v roku 1667, pričom v súčasnosti navštívia toto miesto milióny turistov ročne. Priamo z námestia môžete obdivovať nielen baziliku sv. Petra a egyptský obelisk umiestnený v strede námestia, ale taktiež sa môžete prejsť pod elipsovitou kolonádou, ktorá toto jedinečné miesto obklopuje. 

 

 

Piazza Navona – Rím, Taliansko

Iba o pár kilometrov ďalej od Námestia sv. Petra sa nachádza Piazza Navona vyhľadávané nielen pre svoje jedinečné architektonické spracovanie, ale aj trojicu fontán – Neptúnovú fontánu, Fontánu s murínom a Fontánu štyroch riek, ktorej autorom je taktiež rímsky architekt Bernini. Na tomto námestí sa v minulosti často konali rôzne turnaje a slávnosti. Pri návšteve Ríma ide jednoznačne o „povinnú zastávku“. 

 

 

Piazza del Campo – Siena, Taliansko

V Taliansku ešte na chvíľku zostaneme. Priamo v strede toskánskeho mesta Siena sa nachádza jedinečné námestie vybudované koncom 13. storočia, ktoré zaručene uchváti každého milovníka histórie a architektúry. Stačí si iba sadnúť na dlažbu a obdivovať. Piazza del Campo zaujme aj pri pohľade z vtáčej perspektívy, týmto spôsobom je totiž najlepšie vidno, že má tvar mušle. Za pozornosť určite stojí aj fakt, že každoročne sa tu konajú slávne konské dostihy Palio di Siena. 

 

 

Grand Place – Brusel, Belgicko

Grand Place, alebo ak chcete Veľké námestie je historickým srdcom Bruselu a patrí medzi najkrajšie námestia na celom svete. Od roku 1998 je toto námestie zaradené na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Každoročne sa tu konajú kvetinové slávnosti, kedy dlažbu námestia pokryjú kvetinové záhony. Veľké námestie je aj miestom konania vianočných trhov, kedy je celé toto miesto prekrásne osvetlené.

 

 

Plaza de España – Sevilla, Španielsko

Plaza de España patrí medzi najmladšie námestia v našom rebríčku. Dokončené bolo v roku 1929 a uchváti vás nielen svojou rozlohou 50 000 m2, ale aj kombináciou renesancie a maurskej architektúry. Plochu námestia obklopuje vodný kanál, promenáda a arkády. Námestie môžete obdivovať nielen z člna plaviaceho sa po kanáli, ale aj z konského povozu. Ak sa rozhodnete prejsť si toto námestie pešo, naplno môžete obdivovať jeho dlažbu.

 

 

Trafalgarské námestie – Londýn, Spojené kráľovstvo

Trafalgarské námestie patrí medzi najvýznamnejšie miesta Londýna a pripomína víťazstvo britského námorníctva počas napoleonských vojen. Hlavnou dominantou námestia je Nelsonov stĺp s výškou 56 metrov postavený na počesť admirála Nelsona. Toto námestie je veľmi obľúbené nielen medzi turistami, ale aj obyvateľmi Londýna. Konajú sa tu nielen silvestrovské oslavy či rôzne kultúrne podujatia, ale často sa Trafalgarské námestie stáva aj dejiskom demonštrácií.

 

 

Staromestské námestie – Praha, Česká republika

Za jedným z najkrajších námestí Európy nemusíte vôbec cestovať ďaleko, stačí navštíviť našich severozápadných susedov. Pražské staromestské námestie má rozlohu približne 9 000 m2, pričom od 11. storočia boli na tomto mieste trhy. Staromestské námestie má za sebou mimoriadne bohatú históriu, nachádza sa blízko mnohých pamiatok a práve na tomto mieste môžete obdivovať Staromestskú radnicu s orlojom.

 

Go to Top