8 marca, 2022

Čo je to trávnikový lem a aké má využitie?

Trávnikové lemy sú ďalším príkladom toho, ako sa dá betón vhodne skombinovať s prírodnými prvkami do vizuálne zaujímavého celku. V obľube ich majú aj záhradní architekti a pri zapojení fantázie sa dá s týmto oddeľovacím prvkom doslova čarovať. Skúsiť to môžete aj vy, trávnikový lem vám umožní naplno prejaviť svoju kreativitu a zároveň si aj trochu uľahčíte starostlivosť o záhradu. 

 

Ako môžete využiť trávnikové lemy?

Oddeľovacie prvky do záhrad jednoznačne patria a neplatí to iba v prípade veľkých záhrad či mestských parkov. Trávnikové lemy patria medzi najrozšírenejšie typy záhradných obrubníkov, no svojej uplatnenie si zďaleka nenachádzajú iba v záhradách, ale taktiež v parkoch či všade tam, kde je potrebné oddeliť dve a viac plôch s rôznym povrchom alebo výškovým rozdielom. Každopádne, s pojmom trávnikový lem sa najčastejšie môžete stretnúť práve v súvislosti so záhradami, a ako už podľa názvu iste tušíte, jej hlavnou úlohou je oddelenie zatrávnených častí od tých ostatných. 

Trávnikové lemy môžu byť vyhotovené z rôznych materiálov, a to ako z prírodných, tak aj umelých. S narastajúcou popularitou zonácie záhrad a vytvárania rôznych záhonov sa prirodzene aj v tomto smere rozširovala ponuka rôznych obrúb a podobných oddeľovacích prvkov. Rovnako ako v prípade iných záhradných prvkov, aj v prípade obrúb platí, že každý z materiálov prináša určité výhody a nevýhody. Preto sa pozrime na najčastejšie využívané materiály na oddeľovanie zatrávnených častí. 

 

Ktorý materiál je najlepší pre trávnikové lemy?

Spôsoby, ako od seba oddeliť jednotlivé časti záhrady je viacero. Najmä majitelia menších záhrad často siahajú po drevených lemoch, ktoré sú relatívne lacnou voľbou a zároveň sa s týmto lemovaním veľmi jednoducho narába. Nevýhodou dreva je však v tomto prípade pomerne krátka životnosť, a to aj vtedy, ak drevené lemovanie ošetríte ochranným náterom. Pravidelná závlaha, ale aj pôdna vlhkosť či pôsobenie hmyzu sú dôvodom, pre ktorý je drevené lemy potrebné pravidelne meniť za nové. 

Ak netrváte na použití prírodných materiálov, vhodnou voľbou môžu byť aj plastové obruby, ktoré síce farebne môžu pripomínať drevo, no opäť ide skôr o krátkodobé riešenie. Plastové obruby sa veľmi jednoducho inštalujú, môžu byť veľmi dobre tvarovateľné a v závislosti od vyhotovenia aj celkom nenápadné. Ani plast nie je v tomto prípade voľbou, ktorá by vynikala svojou farebnou stálosťou či vysokou odolnosťou. 

Veľmi častou voľbou sú trávnikové lemy vyrobené z betónu a existuje na to hneď niekoľko dobrých dôvodov. Betón je doslova premiantom v odolnosti, nerobí mu problém pôdna vlhkosť ani poveternostné vplyvy. Trávnikový lem z betónu, nazývaný aj ako betónový obrubník, môžete položiť tak, aby len nepatrne prevyšoval úroveň terénu, teda stále môže ísť o celkom nenápadný doplnok. Opomenúť nesmieme okrem trvácnosti ani to, že betón si nevyžaduje žiadnu náročnú starostlivosť. 

Menšou nevýhodou v porovnaní s inými materiálmi môže byť pre niekoho vyššia cena a zložitejšia manipulácia. Treba si však uvedomiť, že ide o dlhodobú investíciu, betónový trávnikový lem vám bez problémov vydrží roky a bude vám robiť radosť. 

 

Prečo sa rozhodnúť práve pre trávnikové lemy?

Oddeľovanie jednotlivých častí záhrady môžete dosiahnuť aj bežným náradím a pravidelným upravovaním. Nie všetci záhradkári chcú hneď investovať do lemov. Treba si však uvedomiť, že udržiavanie „prirodzených“ hraníc v rámci záhrady si bude vyžadovať pravidelnosť, pomerne dosť času a tiež určitú zručnosť. Napokon aj tak v mnohých prípadoch dochádza k prerastaniu trávnika alebo naopak, k zanášaniu nečistôt, substrátu alebo napríklad štrku do trávnika. Trávnikové lemy sú teda v porovnaní s pravidelným manuálnym udržiavaním ohraničenia výrazným zjednodušením a zároveň môžu pôsobiť veľmi efektne. 

 

Go to Top