13 septembra, 2020

Civilizácie postavené na dlažobných kockách

Dlažobné kocky sú dnes neodmysliteľnou súčasťou mnohých miest. Tvoria cesty, chodníky, zdobia historické pamiatky a často dodávajú jednotlivým miestam neopakovateľnú atmosféru. Dlažobné kocky sú však omnoho staršie, ako by sa mohlo zdať. Poznali ich nielen v Európe, ale aj na Blízkom východe, v zámorí a tiež v oblastiach dnešnej Číny. Prenesme sa do vzdialenej minulosti za počiatkami využívania tohto materiálu starovekými civilizáciami. 

 

Rímska ríša doslova vyrástla vďaka dlažobným kockám

Iba máloktoré mesto je tak spojené s dlažobnými kockami ako práve Rím a dodnes môžete vo „večnom meste“ obdivovať množstvo stavieb a ciest z dlažobných kociek. Tradícia ich používania rozhodne nie je krátka. 

Už pred vyše 2 000 rokmi starovekí Rimania poznali výhody dlažobných kociek a využívali ich na stavby tých najvýznamnejších ciest ríše. O nadčasovosti tohto riešenia rozhodne netreba pochybovať, napokon, viaceré úseky týchto ciest z dlažobných kociek sa zachovali dodnes. Vo využívaní opracovaného kameňa boli Rimania doslova majstri. Využívali ich na stavbu akvaduktov, mostov ale aj obytných budov. O ich majstrovskom staviteľstve svedčí aj fakt, že kamenné prvky používali aj na klenuté časti stavieb. 

 

Schopnosti staviteľov Rímskej ríše môžeme obdivovať dodnes

 

Kamenné dlaždice poznali aj Inkovia

Rimania ale zďaleka neboli jedinou civilizáciou, ktorá objavila čaro opracovaného kameňa. Podľa historických nálezov používali dlažobné kocky v hojnej miere aj Aztékovia v oblasti Strednej Ameriky a Inkovia v Južnej Amerike. 

Práve Inkovia boli vo využívaní kameňa ako stavebného materiálu veľmi skúsení. Väčšina stavieb bola vyhotovovaná z kamenných obdĺžnikov a pokrytá drevenou alebo otiepkovou strechou. Viacero menších stavieb zdieľalo jedno nádvorie, pričom takýto súbor stavieb sa nazýval kancha. Vzhľadom na hornatý terén využívali Inkovia opracovaný kameň aj na tvorbu stupňovitých terás. 

Najvýraznejšou oblasťou, v rámci ktorej môžete obdivovať architektúru Inkov je Machu Picchu, súbor približne 200 stavieb postavených v horách. Toto miesto je dodnes opradené mnohými záhadami a nejasnosťami, ktoré sa týkajú aj spôsobu stavby v tejto lokalite. 

 

Macu Picchu je dodnes opradené záhadami

 

Na Blízky východ a ešte ďalej…

Kameň ako stavebný materiál veľmi dobre poznali aj v iných častiach sveta a územie Perzskej ríše nebolo výnimkou. Významným miestom je Perzepolis, kde dodnes môžete obdivovať ruiny tohto starovekého mesta. Opracovaný kameň bol využívaný na spevňovanie terénu a tvorbu svahových terás. Okrem toho tu ale na návštevníkov čaká aj Brána národov a množstvo sôch, ktoré sú veľmi zachovalým vyjadrením orientálneho umenia. 

 

Perzepolis je dedičstvom Perzskej ríše

 

Presuňme sa ešte viac na východ, konkrétne do Číny. Práve čínska história je dlhá a plná prekvapení a je veľmi bohatá z pohľadu používaných stavebných materiálov. Hoci na stavbu domov a chrámov sa používalo viac drevo a na pokrytie strechy keramické dlaždice, aj kameň mal v stavebníctve svoje miesto. 

Kamene a dlažobné kocky sa používali najmä na úpravu stupňovitého terénu, stavbu múrov a tiež na dláždenie ciest. Tie boli tvorené spočiatku rôzne veľkými kameňmi, v neskoršom období sa používali tenké obdĺžniky usporiadané do rôznych obrazcov. 

Dlažobné kocky, ktoré sú aj dnes súčasťou historických nálezov sú dôkazom, že ide o stavebný materiál s mimoriadnou odolnosťou a životnosťou. 

Go to Top