Zimné prejavy počasia dôkladne preveria kvalitu chodníkov, terás a iných dláždených plôch. Ak sú vyhotovené nekvalitne, spravidla už prvá zima naplno odhalí nedostatky, ku ktorým počas pokladania došlo. Predĺžiť odolnosť dlažby a tým aj jej životnosť ale môžete aj vhodnou starostlivosťou. Čo môžete spraviť pre svoju betónovú dlažbu a akú starostlivosť si vyžaduje po zime? 

 

Kvalitný betón prežije aj náročné zimy

Betón patrí medzi najodolnejšie stavebné materiály, dá sa rôzne opracovať a preto si aj v stavebníctve nachádza veľmi široké využitie. Platí však, že si vždy treba správne vybrať. Nekvalitnú betónovú dlažbu vám pokojne poškodia už prvé mrazy, najmä ak je takáto dlažba aj nesprávne položená a napríklad ide o typ, ktorý nie je určený na vonkajšie použitie. Vždy by ste tak mali pri výbere zohľadniť mrazuvzdornosť a ďalšie údaje výrobcu o možnosti využitia konkrétnej dlažby. 

Napokon, ak je reč o kvalitnom betóne určenom do exteriéru, tak z mrazov, bohatej snehovej nádielky či iných zimných prejavov počasia si nemusíte robiť starosti. Na druhej strane, nesprávnou údržbou či ignorovaním nedostatkov ešte pred príchodom zimy môžete poškodiť aj tú najkvalitnejšiu dlažbu. Tým prvým krokom k bezstarostnému celoročnému využívaniu je teda výber toho správneho materiálu a odborná pokládka. Druhý krok, v podobe správnej údržby, už potom závisí od vás. 

 

Čo urobiť pre dlhodobé užívanie dláždených plôch?

Ak si chcete ušetriť starosti, mali by ste o údržbe uvažovať už hneď po zrealizovaní spevnených plôch, najneskôr však pred zimou. Ideálnou voľbou je dodatočná impregnácia betónovej dlažby ekologickým prípravkom, ktorý ju ochráni pred prenikaním nečistôt. 

Nanoimpregnácia betónovej dlažby

Nanotechnologický prípravok vytvorí na dlažbe ochranný film, ktorý odpudzuje vodu a zabraňuje vnikaniu vlhkosti a nečistôt do štruktúry dlažby. Zároveň, impregnácia je efektívnou ochranou pred vznikom nevzhľadných výkvetov. Niektoré naše výrobky sú už pri výrobe predom ošetrené týmto prípravkom a nemusíte túto impregnáciu aplikovať na povrch ihneď po zabudovaní. Po určitej dobe, aj vplyvom neustáleho používania, účinok impregnácie slabne a je potrebné ju spravidla každé 2 až 3 roky obnoviť. Pri plotoch nie je povrch mechanicky namáhaný až tak, ako pri pochôdznych plochách, takže v tomto prípade stačí impregnáciu obnovovať každých 3 až 5 rokov. Nezabudnite povrch pred samotnou impregnáciou riadne vyčistiť od nečistôt spôsobených pravidelným používaním. Iba takto pripravená dlažba je dobrým základom pre nanesenie impregnačného prípravku. Návod na aplikáciu povrchovej impregnácie nájdete TU

Väčšina z nás na svojich záhradách od jari až do jesene žije aktívnym životom, ktorý zahŕňa veľké množstvo aktivít od grilovania, cez kosenie trávy, používanie náterov pri starostlivosti o dom, až po údržbu áut či motoriek.

Okrem impregnácie sa preto oplatí dlažbu počas celej sezóny poriadne vyčistiť a kontrolovať. Pri kontrole sa zamerajte nielen na samotnú dlažbu, ale aj na škáry. Prípadné nedostatky na povrchu, ako sú mastnoty z grilovania, z motorových olejov alebo zájdené nečistoty spôsobené každodenným používaním, dokážete odstrániť odstraňovačom nečistôt. Týmto prípravkom je možné zbaviť sa aj odolného znečistenia od trávy, zeminy a plodov ovocia. Vzniknuté medzery medzi škárami doplňte škárovacím pieskom.

 

Ako sa o dlažbu starať počas zimy? 

Betónová dlažba si bude vašu pozornosť vyžadovať celoročne, najmä, ak je z nej vytvorená príjazdová cesta, parkovisko alebo chodníky. Oplatí sa aj vedieť, že na betónovú dlažbu počas zimných mesiacov je možné použiť aj bežnú posypovú soľ alebo chlorid vápenatý. Týmto spôsobom zabezpečíte, že na povrchu dlažby sa nebude šmýkať ani keď klesnú teploty nižšie pod nulu. Môžete siahnuť aj po inertných posypových materiáloch, akým je drobný štrk či piesok. Ich použitie si ale dobre rozmyslite v prípade príjazdových ciest, pretože tlak od kolies vozidiel v kombinácii so štrkom by mohol povrch dlažby poškodiť. Základom vašej výbavy by mali byť nástroje na odpratávanie snehu, a to predovšetkým lopaty či rôzne kefy. Vyhnite sa používaniu nástrojov, ktoré by povrch dlažby mohli poškodiť, teda napríklad lopatám s kovovými hranami. Rovnako platí, že v prípade silnej námrazy rozhodne neodporúčame odstraňovať vrstvy ľadu sekaním a obíjaním.

Z celoročnej údržby betónovej dlažby rozhodne nemusíte mať stres, no rovnako by ste ju nemali podceniť. Stačí dodržať pár zásad a s príchodom jari pre vás nebude mať dlažba pripravené žiadne nepríjemné prekvapenie.