19 júla, 2021

Betónové striešky na plot: detail, na ktorom záleží

Betónové ploty sú veľmi trvácou, funkčnou a aj štýlovou voľbou. Oživia okolie vášho domu a budú vhodným doplnkom pre stavby s modernou aj tradičnou architektúrou s rustikálnymi prvkami. Aby vám plot slúžil presne podľa vašich predstáv, nemali by ste zabudnúť ani na betónové striešky. Na prvý pohľad ide možno len o detail, no betónové striešky majú veľký význam. Aké sú v tomto smere možnosti a s akými vlastnosťami môžete počítať? 

Vraví sa, že strecha je korunou domu. Pri plotoch to nie je inak a neodmysliteľnou súčasťou každého betónového plotu sú striešky, ktoré majú nielen svoj estetický ale aj funkčný význam. Striešky na plot sú ukončovacím prvkom a často ich nájdete pod označením zákrytové dosky. Svoje využitie si nachádzajú nielen v prípade záhradných plotov, ale aj rôznych múrikov, soklov či stĺpov.

Použitím betónovej zákrytovej dosky zabezpečíte nielen dlhšiu životnosť múrika, ale aj v mnohých prípadoch aj lepšiu využiteľnosť. Dobrým príkladom sú rovné zákrytové dosky, pomocou ktorých si môžete na nízkom múriku ľahko vytvoriť miesto na sedenie, prípadne priestor pre rastliny v črepníku. Poďme sa bližšie pozrieť na všetky výhody betónových striešok a spôsob ich výberu. 

       

 

Ako si vybrať betónové striešky na plot? 

Betónové striešky môžu mať rôzne podoby, ako sme už vyššie naznačili, najčastejšie sú striešky rovné, prípadne zošikmené do oboch strán. Výnimkou ale nie sú ani rôzne dekoratívne striešky na plot s nápaditým dizajnom, ktoré zvýraznia jeho jedinečnosť. Na široký výber sa môžete spoľahnúť aj v prípade farieb, vďaka čomu určite nebudete mať problém zladiť striešky s plotom, prípadne samotnou stavbou. Čo sa týka vyhotovenia, vybrať si môžete buď hladké striešky, alebo striešky zo štiepaného betónu, čiže ani v tomto smere nemusíte robiť žiadne kompromisy. 

Dôležitým argumentom v prospech kvalitných betónových striešok nie je iba ich vzhľad, ale aj funkčné vlastnosti. Vďaka svojmu tvarovaniu chránia vrchnú časť plotu pred poveternostnými vplyvmi a prudkým slnečným žiarením. Betónové striešky tak zo svojej podstaty poskytujú ochranu tej najchúlostivejšej časti plotu. 

Pre ešte lepšie odvádzanie zrážkovej vody sú betónové striešky spravidla vybavené jednou alebo dvomi odvodovými drážkami, ktoré nasmerujú zrážkovú vodu mimo vášho plotu čím efektívne zabraňujú jeho navlhnutiu. Zároveň je veľmi praktické, ak má strieška dve šikmé roviny po vzore sedlových striech, čím je zabezpečený spád vody. Ak z nejakého dôvodu nechcete striešku s dvoma šikmými rovinami, vybrať si môžete rovné zákrytové dosky. V tomto prípade ale odporúčame vykonať montáž tak, aby boli dosky v miernom sklone. 

Kvalitný vibrolisovaný betón strieškam prepožičiava mimoriadnu odolnosť voči poveternostným vplyvom a klimatickým podmienkam. Nízka nasiakavosť a vysoká odolnosť voči mrazu sú zárukou, že vrchná časť vášho plotu bude dokonale chránená za každého počasia. Problémom nie sú ani tuhé mrazy, ktorým striešky z kvalitného betónu bez problémov odolajú. 

       

 

Tipy na montáž betónových striešok a ich vylepšenie

Aby mohli betónové striešky plniť svoju funkciu, vyžaduje sa ich správna montáž. Vo všeobecnosti platia rovnaké pravidlá ako pri výstavbe plotu z betónových tvárnic. Často sa však stretávame s otázkou, ako by sa mali vypĺňať škáry medzi jednotlivými strieškami, resp. zákrytovými doskami. V tomto prípade jednoznačne odporúčame použiť flexibilný – mrazuvzdorný materiál, ako je silikón či tmel. Škáry je potrebné dôsledne vyplniť, aby sa medzi striešky nedostávala voda. 

Povrch ošetrený s povrchovou impregnáciou Vatnajökull-V8

 

Hoci betónové striešky sú veľmi odolné, ich životnosť a funkčnosť môžete ešte vylepšiť špeciálnou impregnáciou s hydrofóbnymi vlastnosťami. Po naimpregnovaní bude povrch odpudzovať vodu a nebude teda dochádzať k jej vsakovaniu. Hydrofobizačná impregnácia prináša aj ďalšiu výhodu, ktorou je zjednodušenie údržby. Tieto prípravky znižujú náchylnosť na znečistenie a tak si pri bežnom čistení vystačíte iba s čistou vodou. 

Teraz už iba zostáva vybrať si pre plot alebo múrik tú správnu striešku, a to ako z pohľadu vyhotovenia, rozmerov, tak aj farby.

Go to Top