10 augusta, 2020

Betónové obrubníky a ich využitie pri rodinných domoch

Obrubníky sú síce často prehliadaným, avšak mimoriadne dôležitým prvkom, ktorého výber sa určite neoplatí podceniť. K nemu sa dostávame spravidla hneď na začiatku, pretože obrubníky sa zakladajú ako prvé a udávajú nám budúci tvar spevnených plôch a záhonov. Niektoré otázky preto treba mať ujasnené s dostatočným predstihom. Tentoraz sa zameriame na betónové obrubníky, ich výhody a možnosti využitia v prípade záhrad a rodinných domov. 

 

Betónové obrubníky vynikajú svojou vysokou odolnosťou

Rovnako ako ostatné stavebné prvky, aj obrubníky sú vyrábané z rôznych materiálov. Pri výbere toho správneho materiálu je potrebné zohľadniť nielen vlastný vkus a nadobúdacie náklady, ale tiež spôsob osadenia a taktiež životnosť. Popri tom netreba zabúdať ani na to, že obrubníky z niektorých materiálov (napríklad z dreva) si vyžadujú pravidelnú údržbu. Spomedzi všetkých materiálov je to práve betón, ktorý sa na výrobu obrubníkov využíva najčastejšie. 

Betónové obrubníky sú teda vo všeobecnosti veľmi obľúbenou voľbou a svoju popularitu si vyslúžili vďaka vysokej odolnosti a trvácnosti. Rozlišujeme množstvo rôznych typov v závislosti od ich využitia či tvarovania. Pre betónové obrubníky nie je problém zvládnuť aj veľmi náročnú prevádzku napríklad na verejných priestranstvách. Rovnako si však svoje uplatnenie nachádzajú aj v prípade rodinných domov, záhrad, parkov a ďalších miest, kde je potrebné dosiahnuť nielen funkčné, ale aj estetické oddelenie rôznych plôch.

Použiť kvalitné betónové obrubníky je nevyhnutné vtedy, ak vám záleží na trvácom oddelení rôznych povrchov, zachovaní praktických vlastností a tiež vzhľadu danej plochy. Obrubníky sú tak účinným spôsobom, ako oddeliť napríklad príjazdovú cestu k vášmu domu od verejnej komunikácie, či oddeliť chodníčky od trávneho porastu v rámci vašej záhrady. Funkcia obrubníka však zďaleka nie je iba estetická, najmä v prípade záhradného využitia je dôležité, že časť, ktorú ohraničujú, dokážu aj spevniť. Pomocou obrubníka je zároveň možné vyriešiť aj mierne prevýšenie terénu.

Aby ste mali lepší prehľad o betónových obrubníkoch, možnostiach využitia a ich hlavných výhodách, pripravili sme pre vás praktického sprievodcu medzi jednotlivými druhmi. 

 

Parkový betónový obrubník

Parkové obrubníky, nazývané tiež chodníkové obrubníky sú veľmi časťou voľbou, keďže svoje využitie si nachádzajú na rôznych miestach. Ako už ich samotný názov napovedá, slúžia na oddelenie rôznych komunikácií a tvorbu deliacich pásov. Svoje uplatnenie si ale nájdu aj v záhradách, keďže pomocou nich je možné oddeliť napríklad záhony. Sú ideálne vtedy, ak výškový rozdiel medzi plochami nie je viac ako 15 cm, pričom sú vhodné aj ako ukončenie určitej plochy. 

 

Parkový obrubník z betónu

 

Záhradný betónový obrubník

Betón do modernej záhrady jednoznačne patrí a tento typ obrubníka je toho priamym dôkazom. Vďaka svojim rozmerom a spracovaniu sa záhradný obrubník perfektne hodí na oddeľovanie trávnatých a štrkových plôch. Vďaka svojmu spracovaniu je perfektne odolný aj voči vysokej vlhkosti, tlaku a tiež poveternostným vplyvom. Perfektne sa hodí napríklad k betónovej dlažbe, s ktorou tento obrubník môže tvoriť zaujímavý farebný kontrast. 

 

Záhradný betónový obrubník

 

Palisádový obrubník z betónu

Pri navrhovaní záhrad sa fantázii medze nekladú a bola by škoda nechať sa obmedzovať typom terénu. Palisádové obrubníky sú štýlovou a pritom trvácou možnosťou, ako určitú časť vašej záhrady zvýšiť a vystaviť tak viac na obdiv. Tieto obrubníky majú nielen dekoratívnu, ale aj spevňovaciu funkciu, pričom využiť sa dajú aj na tvorbu záhradných cestičiek, prípadne na vybudovanie terasy. 

Rovnako ako pri iných stavebných prvkoch z betónu, aj pri obrubníkoch platí, že nemusia byť iba sivé. V prípade parkového obrubníka si môžete vybrať z viacerých farebných vyhotovení, medzi ktorými nechýba napríklad pieskové, červené, hnedé či rôzne štýlové kombinácie farieb. 

Vďaka tomu sa aj betónový obrubník bude perfektne hodiť k architektúre vášho domu a koncepcii vašej záhrady. Bez toho, aby ste museli robiť akékoľvek kompromisy.

 

Palisádový obrubník je perfektným oživením záhrady

Go to Top