10 augusta, 2020

Betónová dlažba a jej výhody

Betónová dlažba je stále populárnejším prvkom v záhradách, okolí domov a všade tam, kde je potrebné spevniť určitú plochu. Ak sa povie betónová dlažba, mnohí si zrejme predstavia fádnu sivú plochu. Zďaleka to tak ale nie je. Betónová dlažba oplýva množstvom výhod a  je dostupná v rôznych farebných vyhotoveniach. Presvedčíme vás, že perfektne sa bude hodiť ako k modernej, tak aj tradičnej architektúre. Poznáte tie najdôležitejšie výhody betónovej dlažby?

Ak potrebujete spevniť plochy v exteriéri, betónová dlažba je jedným z dostupných riešení, ktoré vyniká jedinečnou kombináciou vlastností. Hoci betón si svoje využitie nachádza už aj vo vnútorných priestoroch, exteriérové inštalácie sú stále hlavnou doménou tohto materiálu. Práve v exteriéri sa pri použití betónovej dlažby môžu naplno prejaviť výhody tohto riešenia. Pozrime sa bližšie na jednotlivé prednosti betónovej dlažby a zistite, prečo je tento materiál stále obľúbenejší. 

 

Široké možnosti využitia

Betónová dlažba si svoje uplatnenie nachádza na mnohých miestach. Nie je len dizajnovým prvkom pre okolie domov a záhrady, ale pomocou betónovej dlažby dokážete tiež vybudovať príjazdovú cestu či parkovacie státie pre autá. Jednou z výhod betónovej dlažby je totiž veľmi vysoká odolnosť voči mechanickým vplyvom. Hrubšia betónová dlažba sa môže pochváliť mimoriadnou nosnosťou a pri správnom vyhotovení podkladových vrstiev a pokládky samotnej vám bude spoľahlivo slúžiť aj na riešenie dopravnej dostupnosti. 

 

Možnosť rozobratia a opätovného položenia

Veľkou výhodou betónovej dlažby v porovnaní s inými materiálmi je aj fakt, že sa dá neskôr rozobrať opätovne položiť. Ide teda o výbornú voľbu vtedy, ak sa neviete rozhodnúť, kadiaľ by mala vaša záhradná cestička viesť, prípadne ak sa chystáte vašu záhradu kompletne pretvoriť. Túto praktickú výhodu, ktorú oceníte aj vtedy, ak bude nevyhnutné vykonať napríklad dodatočné výkopové práce či iné úpravy terénu a dlažba by vám zavadzala. 

Betónovú dlažbu stačí v tomto prípade citlivo rozobrať, jednotlivé dlaždice dôkladne uskladniť a následne ich môžete opätovne položiť.

Reina naturo dolomite

Minimálne nároky na údržbu

Jedným z dôvodov, pre ktoré je betónová dlažba stále populárnejšou voľbou je aj fakt, že si nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. S ohľadom na to, kde bude dlažba umiestnená odporúčame dobre zvážiť, či uprednostníte dlažbu s hladkým alebo drsným povrchom. Od toho sa potom odvíja aj potreba čistenia. Samotné čistenie je však už často jedinou formou údržby, ktorú si betónová dlažba vyžaduje.

V každom prípade však k betónovej dlažbe odporúčame špeciálnu nanoimpregnáciu, vďaka ktorej bude dlažba aj po rokoch vyzerať úplne ako nová. Ide o vhodné riešenie pre plochy s vysokou záťažou, ktoré je odolné voči vode, UV žiareniu a ďalším externým vplyvom. Napriek týmto vlastnostiam umožňuje nanoimpregnácia povrchu „dýchať“, keďže zachováva jeho paropriepustnosť. Vďaka tejto „neviditeľnej“ impregnácii bude akákoľvek údržba vašej betónovej dlažby jednoduchá a rýchla, a to aj v prípade znečistenia dlažby olejovými škvrnami či inými chemikáliami. 

 

Mimoriadna pevnosť a odolnosť

Ak hľadáte dlažbu, ktorá vám vydrží aj niekoľko desaťročí, betón je jasnou voľbou. Poradí si aj s veľkým zaťažením, ktorého zdrojom môže byť okrem iného aj doprava. Neraz sa preto využíva napríklad aj na tvorbu parkovacích plôch pri nákupných centrách. Samozrejme, konkrétnu betónovú dlažbu je potrebné vždy vyberať s ohľadom na účel, ktorý má následne plniť. Čo sa týka samotnej odolnosti, v súvislosti s betónom tieto najdôležitejšie aspekty si určite zaslúžia vašu pozornosť: možnosť veľkého zaťaženia, odolnosť voči vplyvom počasia a teplotným výkyvom a napokon, odolnosť voči oderu a povrchovému poškodeniu. 

 

Dostupné v rôznych farbách a vyhotoveniach

Vďaka širokej ponuke betónovej dlažby v rôznych farbách a tvaroch môžete nechať naplno vyniknúť vašu fantáziu a vkus. S betónovou dlažbou pri troche predstavivosti vykúzlite atraktívne cestičky, terasy či iné jedinečné plochy, ktoré bude radosť využívať. Okrem tradičnej sivej dlažby si môžete vybrať dlažbu v žltých, červených či oranžových odtieňoch. 

Vybrať si môžete aj čo sa týka povrchových úprav, vďaka čomu môžete ľahko vytvoriť atraktívne predely a línie v rámci celej dlažby. Betónová dlažba tak môže perfektne ladiť nielen s modernými stavbami, ale zapadne aj do prírodného prostredia a k stavbám s tradičnou architektúrou. Betónová dlažba je univerzálnym a trvácnym riešením, ktorému dnes nechýba ani punc exkluzivity a pôsobivé vizuálne vyhotovenie.

Go to Top