20 októbra, 2022

Betón ako dizajnový prvok v záhrade

Moderné betónové prvky dnes už nijako nezaostávajú za dekoráciami z prírodných materiálov. Zaujímavé tvary, vysoká odolnosť a atraktívny dizajn sú zárukou toho, že betónové záhradné prvky vám nielenže výborne poslúžia, ale záhrade dodajú zaujímavý šmrnc. Presvedčíme vás, že do súčasných záhrad betón jednoznačne patrí.

Dať si betón dobrovoľne na záhradu? Zahoďte akékoľvek predsudky, sme si totiž istí, že betónové prvky si zamilujete, najmä ak zistíte, ako vám dokážu perfektne slúžiť a popri tom aj vynikajúco vyzerať. Moderne spracovaný betón totiž zďaleka nie je len šedivosť a nuda vhodná akurát tak do industriálnej časti mesta. Práve naopak, betón môže na seba brať rôzne podoby, vyznačovať sa rôznymi farebnými odtieňmi a zaujať rozličnými povrchovými úpravami, vďaka čomu si svoje miesto nachádza nielen v moderných, ale aj tradične koncipovaných záhradách. 

 

Betónu sa vyrovná len máloktorý materiál

Toto tvrdenie vôbec nie je také odvážne, ako by sa mohlo zdať. Moderný vibrolisovaný betón sa vyznačuje vynikajúcou pevnosťou, odolnosťou voči oteru, pôsobeniu tlaku a nárazom. Nemôžeme opomenúť, ani mrazuvzdornosťnízku nasiakavosť, vďaka ktorej je bezpečným materiálom na tvorbu pochôdznych a pojazdných plôch. Nízka nasiakavosť je veľmi žiadanou vlastnosťou aj z pohľadu zabezpečenia dlhej životnosti. 

Prečo odolnosť materiálu tak zdôrazňujeme najmä v prípade záhradných a exteriérových prvkov? Dôvodom sú klimatické podmienky v našich zemepisných šírkach. Počasie u nás sa totiž vyznačuje relatívne výraznými výkyvmi, kým materiály v lete musia odolávať veľmi vysokým teplotám a UV žiareniu, v zime zas nie sú nijak výnimočné mrazivé noci, kedy teplota klesá do výrazne záporných hodnôt. 

Zásadnou výhodou je aj zdravotná nezávadnosť materiálu. Nemusíte sa teda obávať, že by betón mal negatívny vplyv na životné prostredie. Ak navyše uprednostníte eko dlažbu, tak za pomoci jej dištančných škár alebo drenážnych otvorov vytvoríte priepustné povrchy a zachytíte tak vzácnu dažďovú vodu vo vašom prostredí.

Nezabudnime ani na proporcie betónových prvkov, vďaka ich robustnosti a správnemu uloženiu sa môžete spoľahnúť na to, že betónové prvky zostanú vždy presne tam, kam ste ich umiestnili. 

Betónové prvky do záhrady a bezprostredného okolia domu môžeme v zásade rozdeliť do dvoch základných kategórií – funkčné prvky ako je betónová dlažba, platne či schody 

a dekoratívne prvky na vylepšenie vzhľadu a zatraktívnenie výsadby vo vašej záhrade, ako sú napríklad vyvýšené záhony, betónové kvetináče, ohniská či sedenie na záhradu. 

 

Funkčné záhradné prvky z betónu – pochôdzne plochy a schodíky

Vytvoriť si trvácnu, kvalitnú a po estetickej stránke atraktívnu dlažbu v okolí domu alebo rovno na záhrade môžete vďaka betónovým platniam. Vybrať si pritom môžete z rôznych farebných vyhotovení a na dosiahnutie zaujímavejšieho efektu môžete jednotlivé farebné vyhotovenia aj vzájomne kombinovať. Pre rozľahlejšie plochy sa výborne hodia veľkoformátové platne z betónu,

 

na miestach s obmedzeným priestorom alebo na vytvorenie vidieckej atmosféry sa zas perfektne uplatní dlažba menších formátov. 

Menšie či väčšie výškové rozdiely ľahko prekonáte vďaka schodiskovým blokom z radu Softistep, ktoré sú opäť dostupné v rôznych vyhotoveniach. Vizuálne atraktívne schody tak ľahko vytvoríte ako k modernému domu, tak aj k domu s tradičnou architektúrou.  

  

 

Dekoratívne prvky a záhradný mobiliár 

Ak by vám chýbali nápady, ako betónovými prvkami ozvláštniť vašu záhradu, tak máme pre vás opäť niekoľko zaujímavých tipov na inšpiráciu. Na vytvorenie oddychovej zóny niekde v zátiší alebo pri záhradnom jazierku môžete využiť záhradné sedenie s ohniskom, ktoré je možné skombinovať aj s ďalšími betónovými dekoráciami. Takýto záhradný mobiliár z betónu môže v kombinácii so zeleňou, okrasnými drevinami, popínavými rastlinami či pestrofarebnou výsadbou trvaliek vytvoriť vo vašej záhrade dokonalú oázu pokoja a relaxu. Krátke VIDEO o vyskladaní záhradného sedenia z betónových blokov Arcadia nájdete TU.

Novým domovom pre okrasné alebo úžitkové rastliny sa môže ľahko stať betónový kvetináč s hranatým alebo okrúhlym tvarom vybudovaný z blokov Arcadia, ktoré sú veľmi trvácne a dokážu odolať nepriaznivým vplyvom počasia. Ak dodržíte určité zásady pestovania a rastliny budete pravidelne zavlažovať, tak sa určite dočkáte požadovaných výsledkov.


Sme presvedčení, že vášnivých pestovateľov a záhradkárov poteší aj ďalšia možnosť vytvoriť si zaujímavé vyvýšené záhony vďaka betónovým palisádam, prípadne si vytvoriť zaujímavú vertikálnu výsadbu ako vystrihnutú z katalógu moderných záhrad.


Napokon, práve tieto príklady výborne ilustrujú, ako betón dodá vašej záhrade jedinečný vzhľad, spestrí vám chvíle aktívneho relaxu a umožní naplniť si predstavy o dokonalej záhrade. 

Go to Top